Franz Kafka ako prekvapivý romantický ideál TikToku: Zdieľa generácia Z rovnaké pocity zaľúbenia i osamelosti?

Franz Kafka spisovateľ

Franz Kafka má mechanickú sochu vo svojom rodisku v Prahe (Zdroj: Unsplash/Rocío Perera)

#Spisovateľ Franz Kafka ti je pravdepodobne známy najmä zo školy. Jeho literárne diela sú neodmysliteľnou súčasťou povinného čítania a patria k literárnej klasike 20. storočia. No málokoho by napadlo, že takmer sto rokov po smrti, sa z neho stane doslova trend na sociálnej sieti TikTok. Teda, konkrétne z jeho tvorby a poetickej práce so slovami, ktorú ocenila aj súčasná mladá generácia.

Franz Kafka ako idol mladých

Spisovateľ židovského pôvodu Franz Kafka sa narodil v Prahe v roku 1883. Uplynulo už takmer 140 rokov od jeho narodenia, no čas v prípade jeho tvorby nehrá zásadnú úlohu. K jeho najvýznamnejším dielam patrí aj kniha Listy Milene, ktorá je vyjadrením hlbokej lásky k Milene Jesenskej.

Texty sú plné vášnivého, komplikovaného a nenaplneného citu k viedenskej novinárke. Ide o výber z jeho korešpondencie smerom k Milene a môžeme ich zaradiť k tomu najkrajšiemu a najpravdivejšiemu vo svetovej literatúre. Milenina korešpondencia sa nezachovala, napriek tomu listy vyšli knižne na skoro tristo stranách textu v 50 – tych rokoch minulého storočia.

Prečo sa toľko rokov staré texty dočkali pozornosti v dnešnom povrchnom svete? Asi práve preto, že často v ňom vidíme a nachádzame iba povrchnosť.

@aquariuscat444

If the guy you like isnt WORSHIPPING you then pls dont waste your time 😭 #fyp #kafka #letterstomilena #philosophy #dating

♬ original sound – mahj

Romantická ikona na TikToku

Na TikToku sa pod hashtagom #kafka objavujú viaceré príspevky. Jeden z nich znie: „Ty sa tu raduješ kvôli tomu, že ti nejaký nevzdelaný nepekný chlapec odpisuje na správy, keď Kafka napísal Milene – Nikdy ťa neprestanem chcieť držať pri sebe“.

Krátke videá o Kafkovi majú už viac ako 140 miliónov zhliadnutí. Väčšinou ide o takzvané „fancams“, na ktorých sú zostrihy s milovanou celebritou alebo fiktívnou postavou. Mladí ľudia obdivujú jeho texty, ale aj mladícky vzhľad. Viacerí sa zhodli, že láske Kafku sa nič nevyrovná a porovnávajú jeho milostné vyznania s nezaujímavými krátkymi esemeskami svojich rovesníkov.

Franz Kafka sa znenazdajky stal romantickým ideálom mladej generácie na TikToku. Dokonca začali vo veľkom čítať jeho diela. Ďalší z príspevkov znie takto: „Keď ti hovorí, že si pekná, ale Kafka napísal: Si plná jemných tajuplností, ktoré chce po celý zvyšok života odhaľovať“.

Vzor pre dnešnú mladú generáciu

Kafka zomrel sám. Bol úzkostlivý, osamelý a bojoval s nízkym sebavedomím. Generácia Z je známa ako najosamelejšia generácia vôbec. V životoch má čoraz silnejší vplyv technológií a pandemické roky izolácie jej tiež neprospeli. Mali chodiť do školy, učiť sa vytvárať priateľské putá a zažívať lásku.

Tieto procesy boli zakázané a obmedzené na minimum. To všetko len prispelo k pocitu osamelosti. Naviac, Franz Kafka imponuje mladým ešte jednou zásadnou vecou – suchým a ironickým humorom, pomocou ktorého sa dá bojovať s úzkosťou a stresom z diania vo svete a doma. Jednoducho, aj po mnohých rokoch je stále výstižný.


Zaregistroval si príspevky s Kafkovými textami na TikToku?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame