FOTO Zdevastovanú dominantu Bratislavy zbúrajú: Za tridsať rokov sa tam neliečil jediný pacient

Youtube

#Keď sa začalo s jej výstavbou, asi len málokoho napadlo, že o tridsať rokov neskôr do nej nevstúpi jediný pacient. Nemocnica Rázsochy je zdevastovanou dominantou Bratislavy, ktorá sa čnie nad mestskou časťou Lamač. Okrem skeletu a graffiti je cieľom mestských prieskumníkov a miestom, ktoré môže naháňať až strach. S tým všetkým je koniec, vláda po rokoch rozhodla, že Rázsochy nakoniec neplánuje dostavať a základ nemocnice zrovná so zemou.

Stačilo sa prejsť do kopca od známeho nákupného centra v Lamači a naraziť na vstupnú bránu. Tam už vždy záležalo na tom, kto si na čo trúfol. Niektorým stačila vychádzka po dvore medzi skeletom budovy, iní vošli aj dnu objavovať skryté zákutia.

Rázsochy sa začali stavať v roku 1985. Išlo o projekt, ktorého súčasťou bola fakultná nemocnica a tiež univerzitný kampus.  Aj keď sa so stavbou príliš nehýbalo, ešte pred 20 rokmi vláda Vladimíra Mečiara rozšírila projekt dostavby nemocnice. Nádej živili aj ďalšie vlády, veril im však asi len málokto. Do stavby sa údajne nalialo v priebehu rokov až 65 miliónov eur.

>> 5 netradičných a strašidelných miest Bratislavy: Objavte netypickú históriu zákutí hlavného mesta <<

Posledné peniaze zhltne nemocnica, ktorá nikoho nevyliečila, už čoskoro, keď sa bude financovať jej búranie. A potom sa začne kolobeh odznova, keďže na mieste má vyrásť nový komplex univerzitnej nemocnice. Vláda by chcela začať s výstavbou ešte v tomto volebnom období, ktoré sa končí v roku 2020.

Snáď sa z novej stavby nestane to, čím boli posledné dekády nedostavané Rázsochy. Hoci, treba povedať, že ak by sa táto nemocnica dostavala podľa pôvodných plánov, vzniklo by tam oveľa menej zaujímavých videí a fotiek.

 

Odporúčame