Rebríček 20 najúspešnejších slovenských influencerov: Prvé miesto obhájil obľúbený tréner, do top desiny sa dostal aj nováčik

žena fotiaca sa mobilom

Magazín Forbes zverejnil výsledky každoročného prieskumu top 20 slovenských influencerov (Zdroj: Unsplash/Mateus Campos Felipe)

#Magazín Forbes v spolupráci s agentúrou  GroupM už štvrtýkrát zostavil rebríček top 20 slovenských influencerov. Rebríček vznikol na základe prieskumu agenúry GroupM. Viac ako 18 000 respondentov vo veku 15 až 40 rokov vyplnilo elektronický dotazník a na základe ich odpovedí vznikol zoznam 140 slovenských influencerov a celebrít.

Pri výbere do top 20 hralo hlavnú úlohu konečné skóre Influence Power Index (IPI). V rámci neho sa zhodnocuje popularita a poznateľnosť influencera, jeho spojitosť so značkou, či schopnosť ovplyvniť svojich sledovateľov. Podmienkou tiež bolo, aby vybraní influenceri mali na sociálnych sieťach aspoň 45 000 fanúšikov. Zároveň tiež musia nadväzovať komerčné spolupráce, prípadne mať podľa odborníkov na takéto spolupráce potenciál.

Kto sú teda slovenskí influenceri, ktorých vystupovanie na sociálnych sieťach najviac ovplyvňuje ľudí?


TOP 10 slovenských fitness influencerov na Instagrame: Ak túžiš po dokonalej postave ešte toto leto, daj im follow!


1.Maroš Molnár

Maroš Molnár obhájil svoje prvenstvo z minuloročného rebríčka top influencerov. Je profesionálnym kondičným trénerom a jeho klientmi boli viacerí známi športovci, napríklad Dominika Cibulková, Miroslav Šatan, či Filip Šebo. Mnohí ho poznajú aj z televíznej relácie Extrémne premeny. Od roku 2007 má vlastné centrum funkčného a klasického silového tréningu MOLfit. Je držiteľom viacerých certifikátov, napríklad certifikátu športovej fyzioterapie, certifikátu pre medicínsky Pilates, či pre neuro-ortopedický tréning. Na Instagrame zdieľa prevažne tréningové typy a videá. V roku 2020 napísal knihu Gauč alebo šťastie a tento rok sme ho na obrazovke mohli vidieť ako tvár projektu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Pohyb je zdravý.

2. Adriana Poláková

Bývalú moderátorku si mnohí určite pamätajú z relácie Teleráno. V nej strávila od roku 2005 štrnásť rokov. Popri moderovaní sa venovala aj pečeniu, na svojom konte má viacero kuchárskych kníh a kalendárov. Koláče a zákusky istý čas pripravovala aj v rámci tímu Kuchyne Lidla a pred dvoma rokmi sa stala ambasádorkou spoločnosti Dr. Oetker.  Momentálne žije so svojim priateľom v Rakúsku. Spoločne tam kúpili historický kaštieľ, ktorý zrekonštruovali a momentálne v ňom prevádzkujú luxusný penzión.

3. Petra Vlhová

Tretie miesto v rebríčku získala naša špičková zjazdová lyžiarka. Petra sa k lyžovaniu dostala vďaka tomu, že jej rodina mala v dvoch známych strediskách svoje bufety. Svoj prvý veľký úspech dosiahla ako sedemnásťročná. Pri svojom debute na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní v sezóne 2012/2013 obsadila v slalome 11. miesto. O tri roky neskôr v rovnakej disciplíne zvíťazila. V roku 2021 sa stala celkovou víťazkou svetového pohára. V roku 2019 bola tiež majsterkou sveta v obrovskom slalome a tento rok si zo Zimných olympijských hier doniesla zlatú medailu. Samotná Petra sa za influencerku nepokladá. „Ja som športovec, reklamu robím pre sponzorov. Chodí mi veľa mailov, ale odpovedám, že nie som influencer, ale športovec,“ povedala pre magazín Forbes.

4. Garáž.tv (Rasťo Chvála)

Rasťo Chvála ani tento rok neobhájil svoje prvenstvo v rebríčku top influencerov z roku 2019. V roku 1995 mal vlastnú motoristickú reláciu v rádiu Lumen a krátko na to začal pracovať ako auto-moto redaktor pre vydavateľstvo Petit Press. Pre svojho času najsledovanejší motoristický portál auto.sme.sk natočil svoje prvé automobilové videá. Napokon sa spolu so svojou manželkou rozhodol založiť vlastný projekt Garáž.tv. Na svojom Youtube kanáli má viac ako 160 000 sledovateľov. Venuje sa predovšetkým recenzovaniu automobilov a jeho videá patria v danej kategórii u nás k tým najsledovanejším.

5. Dejepis inak

Vzdelávací Youtube kanál Dejepis inak založila v roku 2016 vyštudovaná učiteľka filozofie a histórie, Sandra Sviteková. Vzhľadom na nízke platy sa rozhodla, že sa učiteľkou nestane. Našla si iný spôsob, pomocou ktorého môže ľudí vzdelávať. Vo svojich videách hovorí o rôznych historických udalostiach a vysvetľuje súvislosti medzi nimi. Ponúka aj možnosť plateného členstva na svojom kanáli, má dokonca aj svoj vlastný merch. V minulosti čelila obvineniam s plagiátorstva, keďže niektoré časti jej videí boli len preloženými útržkami zahraničných publikácií. Sandra k situácii povedala, že pri tvorbe videí koná podľa americkej legislatívy fair use, podľa ktorej je možné za istých podmienok použiť aj časti iných diel. Po svojich skúsenostiach s niekoľkými stiahnutými či demonetizovanými videami však už dbá na to, aby vždy uviedla všetky zdroje.

6. Monika Hilmerová

Herečku preslávilo najmä jej účinkovanie vo viacerých televíznych seriáloch, napríklad Ordinácia v ružovej záhrade, Búrlivé víno či Oteckovia. Svoju hereckú kariéru ale odštartovala už ako desať ročná a to vo filme O sláve a tráve. Od šestnástich rokov bola členkou Radošinského naivného divadla a v roku 2003 sa stala súčasťou Činoherného umeleckého súboru SND. Tam pôsobila do roku 2003, no po ročnej prestávke sa do SND vrátila a pôsobí v ňom aj dnes. Hosťovala aj na iných profesionálnych scénach a získala aj viacero hereckých ocenení. Spolu s manželom, tanečníkom a choreografom Jaroslavom Bekrom spolupracovali na príprave príručky pre rodičov „Viete, šo robia vaše deti?“ a stali sa aj jej tvárami.

7. Natália Pažická

Natália sa od 14-tich rokov venovala modelingu. Na prestížnej univerzite v Amsterdame módu aj vyštudovala a zameriavala sa hlavne na udržateľnosť v módnom priemysle. Jej vnímanie módneho priemyslu od základov zmenila návšteva čínskej odevnej továrne. Nehumánne podmienky zamestnancov a dopad fast fashion na planétu, na ňu mali výrazný vplyv a dnes je environmentálnou aktivistkou. Vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach často hovorí o neetických praktikách módnych značiek. Propaguje udržateľný spôsob života. Spolupracuje tiež so značkami, ktoré zastávajú rovnaké hodnoty a vyrábajú produkty z prírodných surovín. Bola jednou z iniciátoriek petície #klimatapotrebuje a stojí aj za podcastom Fashion Session, v ktorom rieši práve to, kto a ako vyrába naše oblečenie.

8. Zuzana Vačková

Herečku sme mohli vidieť na televíznych obrazovkách v niekoľkých seriáloch a moderovala aj viaceré relácie. Herectvo vyštudovala na VŠMU, no prvú filmovú úlohu získala už ako dieťa. V roku 1981 hrala vo filme Kosenie Jastrabej lúky. Okrem filmov a seriálov účinkovala v mnohých divadelných inscenáciách, momentálne je hosťujúcou herečkou v divadle Nová scéna. Okrem herectva sa venuje aj dabingu, učí na konzervatóriu v Bratislave, a je členkou viacerých charitatívnych spolkov. V posledných rokoch je aktívna aj na sociálnych sieťach, kde okrem iného zdieľa napríklad recepty.

9. Vedátor

Hlavnou tvárou a zakladateľom projektu je Samuel Kováčik. Samuel je teoretický fyzik, ktorý získal dizertáciu na Fakulte fyziky, matematiky a informatiky Univerzity Komenského. Pred tým, ako v roku 2016 založil projekt Vedátor, písal blogy na Denníku N. Rozhodol sa však budovať publikum pod vlastnou značkou. Má aj svoj podcast, ktorý vychádza v spolupráci so SME. S Jozefom Klebercom sa v rámci neho venujú rôznym vedeckým otázkam. Vo svojom výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Aktuálne pôsobí na Univerzite Komenského a čiastočne aj na Masarykovej univerzite. Minulý rok vydal knihu Obyčajné zázraky, v ktorej jednoduchým spôsobom vysvetľuje každodenné fyzikálne javy.

10. Marek Fašiang

Herec a podnikateľ sa tento rok v rebríčku influencerov objavil po prvýkrát. Na Univerzite Komenského vyštudoval právo a už počas školy začal podnikať. Je spolumajiteľom viacerých kaviarní na Slovensku a jednej kaviarni vo Viedni. Venuje sa tiež herectvu, mnoho divákov ho pozná zo seriálu Oteckovia, v ktorom stvárnil jednu z hlavných postáv. Televíznym divákom je určite známy aj jeho hlas, okrem niekoľkých menších úloh daboval aj Harryho Pottera, a to od fimu Harry Potter a väzeň z Azkabanu, až po záverečné Dary smrti 2. V roku 2019 bol nominovaný v rámci diváckej ankety OTO a aktuálne spolupracuje aj s viacerými značkami.

11. Veronika Cifrová Ostrihoňová
12. PPPeter
13. Simona Kozerawski
14. Kristína Tormová
15. Beth Sal
16. Denisa Vyšňovská
17. Duklock
18. L3nik
19. Sisa_kr
20. Petush Nasklee

 


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, Forbes
Odporúčame