Filmové legendy: Obľúbený Zack Snyder postavil piliere dnešnej komixovky DC, videl si všetky jeho filmy?

Zack Snyder počas nakrúcania svojej verzia DC univerza

Zack Snyder počas nakrúcania svojej verzia DC univerza (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Zack Snyder bol odjakživa miláčikom filmových divákov aj napriek tomu, že kritikov či Akademikov nikdy nevedel uspokojiť. Každý z jeho projektov vzbudzoval vždy veľké očakávania, ktoré väčšinou vedel aj doručiť či dokonca predčiť. Na svojom konte nemá síce žiadne veľké ocenenie, to mu však svoju obrovskú fanbase nezoberie. Patríš do nej aj ty?

Svoju kariéru začínal tak ako množstvo iných dnešných režisérov – nakrúcaním reklamných spotov. V roku 2003 začal s produkovaním krátkometrážnych filmov a o rok neskôr dalo štúdio Universal zelenú jeho projektu Úsvit mŕtvych za 20 miliónov dolárov. Odvtedy ho už čakala jedna pecka za druhou. Ktoré snímky okrem DCEU univerza poznáš?


Filmové legendy: James Cameron stojí za najlepšími filmami všetkých čias, ktoré z nich sú na tvojom zozname?


Úsvit mŕtvych (2004), IMDb 7.3, ČSFD 78 %

Svet zachvátila zombie apokalypsa a čo sa mohlo zdať ako koniec civilizácie, sa razom mení – mŕtvi totiž začínajú znovu žiť. Príbeh sa točí okolo zdravotnej sestričky Any, policajta Kennetha, predavača v elektre Michaela a chuligána Andreho, ktorí sa v tomto drsnom svete snažia prežiť.

Už prvý Snyderov film dostal okrem kino verziE aj špeciálny Director’s Cut. O jeho strih sa postaral sám Zack. Na scenári príbehu podľa predlohy Georga A. Romera sa podieľal aj James Gunn, známy svojou spoluprácou s Marvelom na zábavných Strážcoch galaxie. Úsvit mŕtvych otvoril Snyderovi dvere priamo do Hollywoodu.

300 (2006), IMDb 7.6, ČSFD 78 %

Ako zistíš, že sa film stáva kultovým? Je často kopírovaný či parodovaný. A priznaj sa, koľkokrát si videl zduplikovanú scénu s Leonidom, ktorý skopne aténskeho posla do jamy? Príbeh troch stoviek spartských vojakov bojujúcich pri Termopylskom priesmyku určite poznáš, ak si ho ale náhodou ešte nevidel, dávam ti to za domácu úlohu.

Zack Snyder a jeho svojrázny filmársky štýl je tu nepopierateľne cítiť. Prekontrastované zábery, slow-motion efekty a extravagantné farebné tony síce môžu vyzerať pre niektorých tuctovo, udávajú však osobitý štýl svojmu autorovi. 300 s Geraldom Butlerom je skvelým filmom k pukancom a upršanému počasiu. Neuškodí ani poriadne vypeckovať repráky.

Watchmen (2009), IMDb 7.6, ČSFD 79 %

Komiksová predloha Alana Moora, jedného z najpopulárnejších komiksových tvorcov, uchvátila Zacka Snydera natoľko, že sa o nej rozhodol nakrútiť celovečerný film. Čo celovečerný – jeho špeciálny režisérsky cut trvá až tri a pol hodiny. Napriek dĺžke ho však filmoví diváci po celom svete milujú.

Príbeh sa odohráva v alternatívnej histórii USA, konkrétne v roku 1985, keď studená vojna takmer spôsobila zánik našej civilizácie. Jedného z Watchmenov, superhrdinov dohliadajúcich na poriadok v zničenom svete, zavraždia a ostatní mobilizujú proti ľuďom. Ich cieľ sa teda začína vymykať poslaniu a môže ísť o posledné dni našej matky Zeme.

Legenda o sovích strážcoch (2010), IMDb 6.9, ČSFD 67 %

Strážcovia Ga’Hoolu sú snímkou, ktorú by do Snyderovej filmografie nezradil asi nikto. Animovaný príbeh o mladom Sorenovi si však získal aj naše srdcia. Malá sovička Soren sa ocitá v neľútostnom súboji sovích klanov. Ak bude dobrým žiakom, aj on si môže splniť svoj sen – stať sa ochrancom sovieho kráľovstvo.

Vo filme podľa knižnej predlohy Kathryn Lasky si svoje postavy nadabovali aj Jim Sturgess, Geoffrey Rush, Hugo Weaving či Helen Mirren. Snyderov štýl je tu však napriek animovanej forme aj tak poznať – film má skvelé spomalené zábery, výborne nakrútenú akciu, poddajnú hudbu a krásnu animáciu.

Sucker Punch (2011), IMDb 6.0, ČSFD 61 %

Blondína Babydoll je nešťastnou dievčinou, ktorej zomrela matka a ona ostala v domácnosti len so svojím otčimom a mladšou sestrou. Na dennou poriadku je zneužívaná. Pohár trpezlivosti pretečie, keď sa otčim pokúsi znásilniť aj jej mladú sestru. Nešťastnou zhodou okolností skončí na psychiatrii, odkiaľ sa musí dostať za každú cenu von.

Sucker Punch je najslabšie hodnoteným Snyderovým filmom podľa divákov aj kritikov. Pre jeho oddaných fanúšikov aj tak ide o povinnú jazdu, po ktorej zrejme nebudeš sklamaný. Ak máš rád Zackov rukopis a tento kúsok si ešte nevidel, dnes večer je zrejme načase to napraviť.

Muž z ocele (2013), IMDb 7.0, ČSFD 72 %

Christopher Nolan svojou trilógiou Temný rytier naštartoval DC univerzum tak, ako iné štúdia môžu len snívať. Supermana si však pod svoje krídla vzal práve Zack Snyder. Nolan so svojou ženou ostali v úlohe producentov a majster hudby Hans Zimmer sa postaral o úžasný soundtrack. Na Temného rytiera to však aj tak nestačilo.

Na planéte Krypton zúri občianska vojna a malého Supermana posielajú rodičia do bezpečia. Kryokomora s novorodencom sa objaví na Zemi, kde sa ho chopí mierumilovná rodina a vychová ho ako vlastného syna. Temné sily sa však blížia a Clark Kent musí čeliť najťažšej výzve svojho života. Muž z ocele sa napriek priemernejším hodnoteniam zaradil medzi to lepšie z DC Extended Universe.

Batman v Superman: Úsvit spravodlivosti (2016), IMDb 6.4, ČSFD 62 %

Snyder na napriek kritike niektorých divákov pustil aj do ďalšieho príbehu z DC. Batman je po udalostiach z Muža z ocele zhrozený a vidí v Supermanovi hrozbu. Rozhodne sa mu postaviť čelom, a preto neostáva veľa času, kým sa títo dvaja mocní hrdinovia z dielne DC stretnú.

Batman v Superman mal byť veľkou kapitolou pre rozšírený svet superhrdinského univerza. Mnohých svojou bezduchou akciou a nevýraznými postavami však odradil, aj keď je nutné uznať výborné teasery na Wonder Woman, Cyborga a Flasha. Ak nad snímkou uvažuješ, pozri si radšej trojhodinový režisérsky cut, ktorý dáva väčší zmysel ako skrátená kinoverzia.

Liga spravodlivosti Zacka Snydera (2021), IMDb 8.2, ČSFD 75 %

Určite si počul o obrovskej kauze, ktorá postihla tímovku Justice League. Koncom roka 2017 sme z kín vyšli sklamaní a neustávalo nám nič iné, ako zalomiť rukami nad pokračovaním DCEU. Čuduj sa svete, HBO Max sa chopilo príležitosti a Warner pustil ďalšie peniaze, aby sa Snyderova vízia superhdinskej kolaborácie naplnila.

Batman a Wonder Woman musia zložiť tím nadprirodzených ľudí, aby spoločnými silami porazili zlo, ktorému bude Zem onedlho čeliť. Steppenwolf sa blíži, spoločne s ním sa však začína formovať aj Liga spravodlivých. Bez ďalších okolkov konštatujeme, že Snyderova verzia sa vydarila a našu recenziu si môžeš prečítať tu.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame