Filmové legendy: Oscarový Miloš Forman nakrútil skvelé filmy doma i v zahraničí, ktoré by si mal vidieť?

Záber z filmu Amadeus

Záber z filmu Amadeus (Zdroj: Orion Pictures)

#Miloš Forman je najzvučnejšie československé meno v moderných dejinách Hollywoodu. Miloš sa narodil v roku 1932 a už ako 30-ročný začal v rodnom Československu nakrúcať filmy. Avšak v roku 1968 odišiel aj s rodinou do Ameriky, kde sa ihneď uchytil ako hollywoodsky režisér a nakrútil snímky, ktoré sú ospevované ako tie najlepšie, ktoré kedy vznikli.

Počas svojej dlhej kariéry nakrútil takmer 20 filmov, ak by sme k nim započítali aj krátkometrážne dokumenty, ktoré boli jeho prvotiny. Za svoju tvorbu získal dvoch Oscarov za réžiu, čo sa doteraz nepodarilo získať žiadnemu človeku zo Strednej Európy. Sústredil sa na dobové komédie a životopisné drámy skutočných osobností, ktorí počas posledných storočí významne ovplyvnili najmä európske dejiny. Miloš Forman zomrel v roku 2018 v krásnom veku 86 rokov.


Filmové legendy: Sam Mendes nakrútil hneď niekoľko oscarových filmov – páčia sa ti romantické snímky či bondovky?


Černý Petr (1963), ČSFD 84%, IMDb 7.0

Prvý Formanov film sa vyznačuje psychologickými a sociálnymi témami. Začiatkom 60. rokov bolo v Československej republike poriadne dusno. Film Černý Petr sleduje život tínedžera Petra, ktorý ako učeň začína po škole pracovať. Dostaneš sa do hlavy človeka, ktorý prežíva svoje prvé pracovné dni v časoch, keď mladí ľudia nedostávali príliš veľa priestoru pre sebarozvoj.

Hoří, má panenko (1967), ČSFD 85%, IMDb 7.4

Preskočíme o pár rokov a dostaneme sa na film Hoří, má panenko, ktorý je posledný Formanov počin v rodnom Československu. Po nastolení socialistického režimu režisér odchádza aj s rodinou žiť do Ameriky. Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy, a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Snímka bola nominovaná na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Taking Off (1971), ČSFD 81%, IMDb 7.4

Taking Off je Formanovým debutom v Hollywoode. Rozpráva o pomätenej generácii 70. rokoch, a s nadhľadom pozerá na túžby a vzťahy ľudí. Larry a Lynn tvoria tradičnú americkú rodinu, ich dcéra však začína užívať drogy. Keď sa rozhodne odísť z domu, rodičia vyhľadajú pomoc u podobných ľudí, ktorí už nikdy nevideli svoje deti. Dostávajú tým priestor naplno sa spoznať.

Prelet nad kukučím hniezdom (1975), ČSFD 92%, IMDb 8.7

Prelet je filmom, ktorý preslávil Formana ako žiadny iný. Jack Nicholson sa ako Randal dostane na psychiatriu. Ako sa dá utiecť spod rúk bezočivej sestry Ratched? A dá sa ujsť aj pred samým sebou? Snímka získala všetkých 5 veľkých Oscarov (film, réžia, scenár, herec, herečka) a množstvo ocenení získal aj sám Miloš. Prelet sa často umiestňuje v rebríčku najlepších filmov, aké boli kedy v Hollywoode nakrútené.

Vlasy (1979), ČSFD 84%, IMDb 7.5

Jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia vznikol pod taktovkou Miloša Formana. Je politickým dielom kritizujúcim spoločnosť, odsudzujúcim vojnu vo Vietname a zároveň vyznávajúcim hippies, ktorí sa rozhodli postaviť proti konzervatizmu. Zahrali si v ňom hviezdy vtedajšieho svetového formátu ako John Savage, Beverly D’Angelo, Annie Golden či Treat Williams.

Ragtime (1981), ČSFD %, IMDb 7.3

Ragtime je adaptácia svetoznámeho románu E. L. Doctorowa zachytávajúca atmosféru New Yorku začiatkom 20. storočia. Mladý talentovaný klavirista Coalhouse Walker Jr. si konečne získal v hudobnej brandži renomé a postavenie. Teraz má dosť peňazí, aby sa oženil so svojou snúbenicou a vybudoval jej a synovi skutočný domov. Kým bol preč, mladej ženy a dieťaťa sa ujala bohatá biela rodina. Coalhouseove plány na budúcnosť však skomplikuje banálny incident. Film bol nominovaný na 8 Oscarov.

Amadeus (1984), ČSFD 89%, IMDb 8.4

Koncom 18. storočia pôsobí Antonio Salieri ako dvorný skladateľ cisára Jozefa II. K cisárovi však dorazil mladý talentovaný skladateľ, ktorý s istotou tvrdí, že nik taký ako on sa ešte nenarodil. Jeho meno je Wolfgang Amadeus Mozart a súboj medzi velikánmi sa začína. Amadeus je neuveriteľný film, ktorý oslavuje všetko, čo kultúra 18. storočia ponúkala. Získal 8 Oscarov vrátane réžie a najlepšieho filmu a podľa nás ide o Formanovu najlepšiu snímku.

Ľud vs. Larry Flynt (1996), ČSFD 82%, IMDb 7.3

Životopisný film o majiteľovi striptízového klubu Larry Flyntovi, ktorý sa preslávil ako vydavateľ pornomagazínu Hustler, ignorujúc spoločenské normy a tabuizované témy. Celý život ho sprevádzali škandály, obvinenia z užívania drog, voľné manželstvo, dlhé roky strávené na vozíčku a preslávený súdny proces v mene ľudu. V hlavej úlohe sa predstavil Woody Harrelson, ktorý dostal spoločne s Milošom Formanom aj oscarovú nomináciu (Woody za herecký výkon, Forman za réžiu).

Muž na mesiaci (1999), ČSFD 82%, IMDb 7.4

Andy Kaufman sa vyznačoval ako nenápadný komik, no bol majstrom v provokovaní obecenstva. V dobách jeho slávy bol mimoriadne populárny, avšak ešte v mladom veku ho postihla nevyliečiteľná choroba. Okrem hercov ako Jim Carrey, Danny DeVito či Paul Giamatti si vo filme zahrali aj české herecké hviezdy. Prvý menovaný, Carrey, si za komediálny výkon vo filme odniesol aj Zlatý Glóbus.

Goyove prízraky (2006), ČSFD 72%, IMDb 6.9

Goyove prízraky sú posledným Formanovým filmom. Španielsko je na konci 18. storočia síce sebavedomým a nezávislým kráľovstvom, no myšlienky francúzskej revolúcie začínajú prenikať aj sem. Vo filme sledujeme život maliara Francisca Josého de Goyu, ktorý je svedkom veľkých zmien v spoločnosti. V hlavných úlohách na teba čakajú Javier Bardem, Natalie Portman a Stellan Skarsgard.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame