Filmové legendy: Oscarový Quentin Tarantino stojí za nestarnúcimi snímkami ako Pulp Fiction či Nespútaný Django

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino patrí k legendám Hollywoodu (Zdroj: oscars.go.com)

#Ktorý filmový fanúšik by nepoznal meno Quentin Tarantino? Tento 57-ročný Američan je už teraz považovaný za žujúcu legendu vo filmovom priemysle. Okrem miliónov fanúšikov po celom svete sa môže pochváliť aj ziskom dvoch Oscarov v kategórii najlepší originálny scenár, a to konkrétne za filmy Pulp Fiction: Historky z podsvetia a Nespútaný Django.


Filmové legendy: Režisér Guy Ritchie je kráľ akčných krimi komédií: Natočil skvelých Gentlemanov aj Sherlocka Holmesa


Začiatok Quentinovej kariéry sa datuje do roku 1987, keď spoločne s Craigon Hamannom napísal a nakrútil komédiu My Best Friend’s Birthday. Aj keď verejnosť považuje túto nezabudnuteľnú narodeninovú oslavu za priemerný film, Quentina dokázala zviditeľniť ako režiséra, scenáristu a rovnako tak aj ako herca. No a jeho ďalšie projekty sú jedným skvostom za druhým.

Reservoir Dogs (1992), IMDb 8.3, ČSFD 86%

Hneď na úvod nám Quentin Tarantino naservíroval síce krátky, no o to rýchlejšiu akčnú snímku Gauneri. Mafián Joe sa rozhodol vylúpiť klenotníctvo, táto prácička sa však príliš nepodarila. Skupina nachádza úkryt v neďalekom skladisku a lupiči pomaly zisťujú, že to možno to bolo celé fingované. Ktorý z nich by vedel zosnovať takúto pascu?

Hľadáš originálny film? Dobrých hercov? Parádne scenár vystavaný na postavách? Ak si si odpovedal trikrát kladne, gratulujem, práve si taký film našiel. Tarantinovi Gauneri toto všetko ponúkajú a na konci filmu budeš len krútiť hlavou nad tým, čo si práve videl. Jednou z vedľajších postáv je aj Tarantino osobne.

Pulp Fiction (1994), IMDb 8.9, ČSFD 91%

Pulp Fiction je bez pochýb jedným z najdiskutovanejších filmov za posledné desaťročia. Príbeh je akoby autorskou Bibliou samotného Tarantina, ktorý má síce viacero dejových liniek, nenápadne sa však prepletajú. Film okrem spomínaného Oscara vyhral aj hlavnú kategóriu na filmovom festivale v Cannes a radí sa medzi jedného z najzábavnejších víťazov.


Filmové legendy: Majster napätia David Fincher natočil samé pecky, patrí medzi najobľúbenejších režisérov všetkých čias


O tom, či je Pulp Fiction kultový film, sa nedá ani pochybovať. Objavujú sa tu herci ako Samuel L. Jackson, John Travolta, Bruce Willis, Tim Roth, Uma Thurman či znova sám veľký Tarantino. Ak si filmový nadšenec a Pulp Fiction si ešte nevidel, myslím, že je to tvojou dnešnou povinnosťou.

Jackie Brown (1997), IMDb 7.5, ČSFD 79%

Jackie Brownová je typický príklad starej dobrej krimi drámy. Jackie je afroamerická letuška, ktorá si popri svojej práci privyrába praním špinavých peňazí pre dealera. Jedného dňa však polícia Jackie prichytí a dá jej na výber z dvoch možností: buď si odsedí svoj trest alebo im pomôže dolapiť jej zamestnávateľa.

Úlohy hlavej protagonistky sa zhostila Pam Grier, pre ktorú išlo o prvú a zároveň jedinú výraznú úlohu jej kariéry. Okrem nej vo filme uvidíš znova Samuela L. Jacksona, ale aj Michaela Keatona, Roberta De Nira či samotného režiséra. Aj keď sa Jackie Brownová považuje za slabší Tarantinov film, určite mu daj šancu.

Kill Bill (2003 – 2004), IMDb 8.0 – 8.1, ČSFD 79%

Pozretím tohto filmu som sám pre seba vyhlásil, že moje hľadanie za najlepším revenge filmom sa oficiálne skončilo a bez debát ho vyhral Kill Bill. Obe časti tvoria takmer štvorhodinový príbeh Nevesty, ktorá sa vydáva na svoju cestu za pomstou. Hlavnú postavu stvárňuje skvelá Uma Thurman a nebol by to Quentin Tarantino, keby si tu nestrihol cameo.


Filmové legendy: Ridley Scott natočil Gladiátora i Votrelca a redefinoval ako historický, tak aj sci-fi žáner


Film však nie je len dobre napísaný, zahraný a zrežírovaný. Za vyzdvihnutie stojí aj parádna kamera, ktorá spoločne zo strihom vytvára neskutočné akčné sekvencie. Koniec prvého filmu si podľa mňa musíš zamilovať, aj keď nie si veľký prívrženec filmového umenia.

Inglourious Basterds (2009), IMDb 8.3, ČSFD 86%

Po päťročnej pauze tu máme ďalšiu Tarantinovku. Režisér sa tentokrát rozhodol nahliadnuť do obdobia druhej svetovej vojny, konkrétne do tyranizovanej Európy. Príbeh sa zameriava na dve postavy – na nemeckého dôstojníka Hansa, ktorý sa v tyranii priam vyžíva a na amerického poručíka Alda, snažiaceho sa Nacistov potlačiť. No a ich dejové linky sa jedného dňa stretnú.

Ako v ostatných filmoch, aj tu hviezdi neúrekom Áčkových hercov – napríklad Brad Pitt, Christoph Waltz, Michael Fassbender, ale aj taký Mike Myers či Eli Roth. Známe tváre je tu vidieť na každom rohu a vojnové peklo sa teda môže začať. Vitaj v druhej svetovej vojne podľa Quentina Tarantina.

Django Unchained (2012), IMDb 8.4, ČSFD 88%

Nespútaný Django sa radí medzi najlepšie Tarantinove snímky. Afroamerický otrok Django sa pred vypuknutím Občianskej vojny ocitá v službách zubára Schultza. Ten mu ponúka slobodu výmenou za dolapenie vraždiacich bratov. Djangovi sa však vďaka tomu naskytne iná príležitosť, a tou je možnosť zachrániť z otroctva aj svoju ženu.


Filmové legendy: Christopher Nolan je meno, ktoré sa spája s tými najväčšími filmovými peckami posledných rokov


Django je všetkým, čo filmový fanúšik očakáva. Quentin Tarantino do tohto takmer trojhodinového westernového príbehu obsadil Jamieho Foxxa, Christopha Waltza, Leonarda DiCapria, Samuela L. Jackson, ale aj samého seba. Film získal dvoch Oscarov, a to za originálny scenár a najlepšieho vedľajšieho herca Christopha Waltza, ktorý si strihol úlohu zubára.

The Hateful Eight (2015), IMDb 7.8, ČSFD 81%

Zasneženým Wyomingom sa ženie búrka. V lesnej chatke sa usadia ôsmi cudzinci, ktorí chcú len prečkať búrku a ísť po svojom. Jedným z nich je však aj väzenská zajatkyňa a cena za jej hlavu je poriadne vysoká. Kto iný, ako práve Tarantino, mohol lepšie napísať túto napínavú trojhodinová westernová konverzačku?

Hviezdny kasting na čele so Samuelom L. Jacksonom, Kurtom Russellom, Jennifer Jason Leigh či Timom Rothom ti ukáže, že aj príbeh odohrávajúci sa v jednej miestnosti dokáže mať napínavú atmosféru, ale aj „gule“. O oscarový soundtrack sa postaral, žiaľ už zosnulý hudobný majster, Ennio Morricone.

Once Upon a Time in Hollywood (2019), IMDb 7.6, ČSFD 77%

Najnovší Tarantinov počin bol už pred svojou premiérou jedným z najočakávanejším filmom roka. Niektorých film nadchol, iní však takí nadšení neboli. Fiktívny príbeh televízneho herca a jeho kaskadéra sa ale nápadne podobá udalostiam, ktoré sa v roku 1969 v Hollywoode skutočne stali. Stačí povedať, že vedľajšou postavou je nádejná herečka Sharon Tate.

Quentin ťa v jeho najnovšej snímke vezme ulicami starého Los Angeles, ktoré vtedy prekypovali nočným životom, nebezpečnými indivíduami, ale aj nakrúcaním zaujímavých filmov. Priprav sa však aj na poriadnu dávku zábavy. Tú ti trio v zložení Leonardo DiCaprio, Brad Pitt a Margot Robbie zaručí.

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame