Filmové legendy: Paul Greengrass je majstrom akčných trhákov, pracoval už s Hanksom, Damonom aj Branaghom

Paul Greengrass diskutuje na filmovom festivale v Tokiu

Paul Greengrass na filmovom festivale v Tokiu (Zdroj: Wikimedia Commons/Dick Thomas Johnson)

#Ak hovoríme o modernom akčnom filme, mnohí si tento žáner spoja s Paulom Greengrassom. Tento 67-ročný Brit študoval v Cambridge a hneď po škole vedel, že ho napĺňa filmárske remeslo. Na svojich prvých filmoch pracoval už v 80. rokoch. Svoj prvý celovečerák Resurrected dostal na Berlínsky filmový festival, odkiaľ si odniesol ocenenie Zlatý medveď.

Komerčne sa však presadil až koncom 90. rokov snímkou Teória letu. Odvtedy produkuje jeden akčný blockbuster za druhým. Známy je svojou častou spoluprácou s Matton Damonom a Tomom Hanksom, ako aj rýchlym, no prehľadným strihom a skutočnými príbehmi.

Vie však nakrútiť aj skvelú fiktívnu sériu, o čom hovoria jeho prírastky do série Jasona Bourna. Počas svojej kariéry bol raz nominovaný na Oscara v kategórii najlepšia réžia a spolu získal viac ako 30 ocenení. Poďme si predstaviť jeho najlepšie snímky.

Teória letu (1998), IMDb 6.5, ČSFD 70 %

Dvoch ľudí spojí dohromady nezvyčajné puto. Richard sníva o tom, že sa naučí lietať, no nakoniec jeho pokusy skončia verejnoprospešnými prácami v izolácii Walesu. Práve tu stretáva mladú Jane, ktorá trpí nevyliečiteľnou chorobou pohybového ústrojenstva. On sníva o lietaní, ona o žití. Spoločne si vedia splniť svoje priania. Ide o jediný romantický Greengrassov film.

Krvavá nedeľa (2002), IMDb 7.6, ČSFD 84 %

V roku 1972 boli v severoírskom mestečku Derry zastrelení 13 civilisti. Bolo to v nedeľu, ktorej následne prischol krvavý prívlastok. Snímka sleduje dianie v centre mesta, ale aj idealistických vodcov, ktorí sú vtiahnutí do násilností s vojakmi. Film nakrútený podľa skutočných udalostí zožal veľký úspech a otvoril Greengrassovi dvere do Hollywoodu.

Bournov mýtus (2004), IMDb 7.7, ČSFD 86 %

Kto iný sa mal chopiť pokračovania Bournovej identity ako Paul? Jason si myslel, že po krvavých udalostiach spred dvoch rokov bude už konečne žiť bez opletačiek so zákonom. No mýlil sa. Spoločne s Marie cestujú pravidelne z miesta na miesto, no zdá sa, že zvedavým očiam už nikdy neuniknú. Bournov mýtus je druhým filmom známej akčnej série.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Filmové legendy: Poznáš Vo štvorici po opici či Jokera? Todd Phillips prekvapuje každým filmom

Let číslo 93 (2006), IMDb 7.6, ČSFD 85 %

V pamätný deň opustili letisko štyri lietadlá. Dve z nich zbombardovali World Trade Centre, tretie narazilo do washingtonského Pentagonu a štvrté lietadlo spoločnosti United Airlines sa jedenásteho septembra 2001 o 10:06 zrútilo na pole neďaleko dedinky Shanksville v štáte Pensylvánia. Žiaden zo 44 ľudí na palube katastrofu neprežil. Čo presne sa vtedy v lietadle stalo?

Bournovo ultimátum (2007), IMDb 8.0, ČSFD 87 %

Tretí diel série je považovaný za najlepší a neoceňovanejší zároveň. Bourne postupne odhaľuje svoju minulosť. Keď sa napokon dozvie svoje pravé meno a úlomky skladačky do seba začnú zapadať, zistí, že ho čaká najväčšie nebezpečenstvo, akému kedy čelil. Film vyhral tri Oscary, a to za najlepší strih, výrobu a mix zvuku. Greenrass získal nomináciu na domácu BAFTU za réžiu.

Pod paľbou (2010), IMDb 6.8, ČSFD 74 %

Ocitáme sa na tom najnebezpečnejšom mieste na svete – na horúcej pôde Iraku, krátko pred zvrhnutím režimu Saddáma Husajna. Jedným z nešťastníkov, ktorí mali pomôcť postaviť túto krajinu opäť na nohy, je veliteľ americkej armády Roy. Jeho jednotka má za úlohu pátrať po zbraniach hromadného ničenia a tiež po pohlavároch bývalého režimu. Hlavnú úlohu si aj tu, podobne ako v prípade Bourna, strihol Matt Damon.

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (2013), IMDb 7.8, ČSFD 84 %

Loď Alabama, ktorej velí kapitán Richard Phillips, unesie somálsky pirát Musem, ktorý zároveň zoberie Phillipsa ako rukojemníka. V súboji vôle a odhodlania, ktorý nasleduje 230 kilometrov od somálskeho pobrežia, sú obaja muži vydaní na milosť osudu. A ten je úplne mimo ich kontroly. Film bol nominovaný na 6 Oscarov, vrátane ceny za najlepší film roka.

Jason Bourne (2016), IMDb 6.6, ČSFD 68 %

Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky. Tá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Filmové legendy: Jan Svěrák je majstrom českého filmu, jeho najznámejší získal aj Oscara!

22. júl (2018), IMDb 6.8, ČSFD 73 %

V júli 2011 zaútočil krvilačný Breivik na nórsky ostrov Utoya, kde práve kempovali školopovinné deti. Po incidente ostalo 69 mŕtvych, viac ako 100 zranených a celkovo viac ako 500 traumatizovaných detí. Netflixovka July 22 hovorí o súdnom procese a výpovediach detí, ktorí sa stali svedkami najbrutálnejšieho útoku v novodobých nórskych dejinách.

Novinky zo sveta (2020), IMDb 6.8, ČSFD 66 %

Kidd, veterán z americkej občianskej vojny, jazdí celé dni a číta ľuďom správy zo sveta. Nie všetci dedinčania v 19. storočí totiž ešte vedia čítať. Jedného dňa natrafí na osamotenú malú dievčinu Johannu, ktorej sa rozhodne nájsť nový domov. Nie je však jediný, ktorá má dievča v hľadáčiku. Film bol pred dvoma rokmi nominovaný na 4 Oscary v technických kategóriách.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame