Filmové legendy: Jan Svěrák je majstrom českého filmu, jeho najznámejší získal aj Oscara!

Jan Svěrák

Režisér Jan Svěrák (Zdroj: ČTK)

#O Janovi Svěrákovi sa hovorí, že je takým českým Spielbergom. Podľa ocenení je najúspešnejším českým tvorcom súčasnosti, pričom jeho snímky nastavujú nové rekordy návštevnosti. Film začal študovať už ako mladý a v roku 1988 dokončil katedru dokumentaristiky na FAMU v Prahe. Počas štúdia nakrútil svoje prvé krátkometrážne prvotiny Vesmírná odyssea II a Ropáci.

Preslávil ho jeho najmä jeho celovečerný debut Obecní škola, ktorý sa považuje za jeden z najlepších českých filmov 90. rokov. Najväčším hitom podľa kritikov je však až snímka Kolja, za ktorú bol nominovaný na BAFTU a vyhral Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. Ktorý Svěrákov film máš najradšej?

Obecní škola (1991), IMDb 7.8, ČSFD 89 %

Je krátko po vojne a jednu zo škôl na predmestí Prahy navštevuje aj desaťročný Eda so svojím kamarátom Tondom. Chlapci ignorujú pokusy rezignovanej učiteľky Maxovej o výuku. Viac než o učivo sa zaujímajú o farbu jej nohavičiek. Niet preto divu, že sa jedného dňa učiteľka zblázni a na jej miesto nastúpi nový učiteľ Igor. Ten sa vymyká všetkým učiteľom, ktorých chlapci doposiaľ poznali. Už tento film získal prvú oscarovú nomináciu pre Svěráka za najlepší zahraničný film.

Jízda (1994), IMDb 7.3, ČSFD 74 %

Jízda je český road movie film. Ide o slobodný príbeh o dvoch chlapcoch, jednom dievčati a zelenom kabriolete, ktorým sa na cestách vozia. Radek a Franta si kúpili spoločne auto, ktoré trochu svojráznym spôsobom upravia a počas prázdnin sa vydávajú na cesty. Cestou vezmú na dovolenku aj provokačnú dievčinu Annu. Aj napriek pohodovému začiatku má film až nečakane dramatický záver. Zo 6 nominácii na Českého leva snímka získala sošky za kameru a hudbu.

Akumulátor 1 (1994), IMDb 7.0, ČSFD 74 %

V tomto filme ťa režisér Svěrák pozýva do sveta za televíznou obrazovkou. Nesmelý outsider Olda je zememerač a rozčuľuje sa nad svojím biednym sexuálnym životom. Od doby, keď sa v rámci ankety dostal na televíznu obrazovku, cíti stratu životnej energie. Obrazy všetkých ľudí, ktorí sa kedy objavili v televízii, totiž žerú energiu na to, aby mohla fungovať. V dobe uvedenia bol film najdrahším českým počinom a napokon získal aj dvoch Českých levov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Filmové legendy: Poznáš Vo štvorici po opici či Jokera? Todd Phillips prekvapuje každým filmom

Kolja (1996), IMDb 7.8, ČSFD 86 %

František pracuje ako kreslič na cintoríne a zároveň rád hrá aj v miestnom dome smútku. Napriek tomu, že už má šedivé fúzy, si preňho život pripravil novú výzvu – osud ho spojí s rusky hovoriacim dieťaťom menom Kolja. Hoci si v mnohých veciach nerozumejú, čaká ich dlhá a zložitá cesta za poznaním a láskou. Snímka je poriadnou ódou na emócie a Česi sa koncom 90. rokov mohli tešiť na prvého a zatiaľ jediného Oscara v ére samostatnosti.

Tmavomodrý svět (2001), IMDb 7.2, ČSFD 80 %

Tentokrát stavil Svěrák priamo na vojnovú tému. Z Anglicka odštartovali československí vojnoví piloti, ktorí chceli svojou trochou prispieť k pádu nacistického Nemecka. Vojna však nebola len časom bitiek a umierania, ale aj časom pre lásku a nové priateľstvá. Jedno z nich rozpráva vo svojom filme aj Jan Svěrák. Napriek tomu, že úsilím pilotov sa vojna aj tak neskončila. Tmavomodrý svet získal 6 Českých levov vrátane ceny za najlepšiu réžiu.

Vratné lahve (2007), IMDb 7.2, ČSFD 76 %

Josef je šesťdesiatpäťročný učiteľ češtiny na gymnáziu. Po tom, čo školu opustí, nevydrží len tak nečinne sedieť a stane sa rýchlym poslom na bicykli. Po krkolomnom páde sa však rozhodne nájsť si bezpečnejšie zamestnanie – vo výkupe fliaš. Od svojho okienka má o všetkom prehľad, môže sa porozprávať s ľuďmi i zľahka zasiahnuť do ich osudov. Krásny film o tom, že láska kvitne v každom veku a že aj seniori sú dôležitou súčasťou našej spoločnosti, si získa aj teba.

Kuky se vrací (2010), IMDb 7.3, ČSFD 70 %

Šesťročný Ondra trpí astmou a tak kvôli jeho zdravotného stavu prichádza o svoju obľúbenú hračku – medvedíka Kukyho. Keď jeho matka vyhodí hračku do koša, Ondrova fantázia začína naplno pracovať a predstavuje si všetky príbehy, ktoré podľa neho macík zažíva. Ide skutočne o sny mladého chlapca, alebo sa Kuky práve vydal na najväčšie dobrodružstvo svojho života? Rozprávka vyhrala až 4 České levy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Filmové legendy: Poznáš Vo štvorici po opici či Jokera? Todd Phillips prekvapuje každým filmom

Po strništi bos (2017), IMDb 6.7, ČSFD 66 %

Osemročný Eda je vytúžené dieťa, ktoré rodičia strážia viac, ako je zdravé. Chlapca poznáš z filmu Obecní škola. V tejto snímke sa však príbeh vracia na samotný začiatok, do Edovho raného detstva. Jeho otec odmietne príslušnosť k okupantom Protektorátu Čechy a Morava a celá rodina sa musí z Prahy odsťahovať na vidiek. Malé mesto, kde chlapec doteraz trávil len krátke chvíle prázdnin, sa tentoraz stáva jeho domovom.

Betlémské světlo (2022), IMDb 6.3, ČSFD 62 %

Starnúcemu spisovateľovi Karolovi už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave. Ich postavy vyliezajú na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Do toho vstupuje z reálneho sveta Karolova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie nechať a konečne sa venovať jej. Film vyšiel v kinách v marci 2022.

Koľko filmov Jana Svěráka si videl?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb, Markíza, STV
Odporúčame