Filmové legendy: Oscarový Jiří Menzel nakrútil skvelé české komédie, toto je výber tých najlepších

Jiří Menzel

Legendárny český režisér Jiří Menzel (Zdroj: Wikimedia Commons)

#Jedno z najväčších českých filmových mien je Jiří Menzel. Objavil sa vo viac ako 80 filmoch a nakrútil desiatky snímok, väčšinu z nich v minulom storočí. Je považovaný za veľkého inovátora a už svojím prvým sólovým režisérskym počinom oslovil ďaleké zahraničie a prevzal si zlatého Oscara.

V roku 1962 absolvoval odbor filmovej réžie na pražskej univerzite FAMU. Debutoval snímkou Perličky na dne spoločne s režisérmi Janom Němecom či Věrou Chytilovou. Počas svoje 50-ročnej kariéry pracoval s desiatkami hercov a herečiek, posledný film nakúril v roku 2013. Zomrel vo veku 82 rokov (2020) na zápal pľúc údajne spôsobený koronavírusom.

Ostro sledované vlaky (1966), IMDb 7.6, ČSFD 83 %

Príbeh Ostro sledovaných vlakov sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Mladý Miloš Hrma slúži na malej železničnej stanici. Počas filmu prejde obrovskou zmenou a vojna z neho spraví muža. Film bol nakrútený podľa rovnomennej novely Bohumila Hrabala. Menzel získal nomináciu na Zlatý Glóbus aj na britskú BAFTU (vrátane najlepšej hudby) a získal druhého Oscara pre vtedajšie Československo.

Rozmarné léto (1967), IMDb 6.9, ČSFD 78 %

V riečnych prameňoch na brehu Orše sa denne stretávajú traja postarší páni – majiteľ kúpeľov Antonín, vášnivý čitateľ Roch a major vo výslužbe Hugo. Keďže počasie v regióne sa často mení, zákazníkov je pomenej. Zvyčajne sa tu zíde len táto partička priateľov, ktorá však vždy vie, čím rozosmiať diváka. Na jednej strane jednoduchá, no na tej druhej skvelo napísaná komédia podľa Vladislava Vančuru vyhrala aj Krištáľový glóbus na filmovom festivale Karlovy Vary.

Skřiváci na niti (1969), IMDb 7.4, ČSFD 85 %

Skřiváci sú ďalšou adaptáciou poviedky Bohumila Hrabala, tentokrát z jeho knihy Inzerát na dom. Príbeh sa odohráva v oceliarňach, kam boli posielaní na brigádu takzvaní politickí previnilci. V skutočnosti to boli intelektuáli a verní kresťania. Ide o 90-minútovú grotesku, ktorá pobaví, zamyslí aj dojme. Hlavnú úlohu si v nej zahral Rudolf Hrušinský a Menzelovi sa s ňou poradilo vyhrať Zlatého medveďa na festivale v Berlíne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zomrel módny návrhár Paco Rabanne: Bol génius, ktorý urýchlil revolúciu vo svete módy niekoľkými prvenstvami

Na samotě u lesa (1976), IMDb 7.7, ČSFD 88 %

Rodina Lavičkových z veľkomesta by chcela mať chalupu na vidieku, najradšej blízko lesa. Zoznámi sa teda s dedom Komárkom, ktorý vlastní pravú, nefalšovanú chalupu uprostred nádhernej prírody a je dokonca ochotný koncom roka sa vysťahovať. Lavičkovci sa rýchlo udomácnia. Začiatok spokojnosti však vystrieda netrpezlivosť, pretože sa im nedarí pokročiť s kúpou chalupy a vysťahovaním deda. Film vyhral festival San Sebastián a získal aj nomináciu v Chicagu.

Báječní muži s klikou (1978), IMDb 6.8, ČSFD 71 %

Kúzelník Pasparte vlastní maringotku, kde predvádza triky. Sníva však o tom, že jedného dňa si otvorí vlastný biograf, v ktorom bude môcť premietať filmy. Chýbajú mu však peniaze, a tak sa ich rozhodne získať veľmi pozoruhodným predstavením. Historická komédia s Rudolfom Hrušinským, ktorej scenár napísal sám Menzel, získala taktiež nomináciu na festivale v Chicagu.

Postřižiny (1980), IMDb 7.7, ČSFD 84 %

Miestny pivovar spravuje Francin. Jeho protikladom je nespútaná a slobodomyseľná žena Maryška. Do ich láskyplného súžitia vstupuje náhle ako búrka Francinov brat – starý mládenec Pepin. Postřižiny sú ďalšia zo série poetických komédii podľa Bohumila Hrabala. Tentokrát Menzel vyhral špeciálne ocenenie na festivale v Benátkach za optimistický humor a nominovaný bol aj v hlavnej kategórii Zlatý lev.

Slavnosti sněženek (1983), IMDb 7.6, ČSFD 86 %

Tento projekt bol najmä pred spisovateľa Hrabala veľmi osobný. Poviedky z rovnomennej knihy sám zažil. Ide o krátke príbehy susedov, s ktorými žil uprostred jedinečnej chatovej oblasti v blízkosti Prahy. Niektoré z nich si možno za svoj život spoznal aj ty. Slavnosti sněženek sú ďalším úspešným humorných filmom s Rudolfom Hrušinským, ktorý tentokrát zabodoval na festivale na Islande.

Vesničko má středisková (1985), IMDb 7.9, ČSFD 88 %

Vodič družstevného nákladiaku Pávek sa k svojmu závozníkovi, mentálne zaostalému Otíkovi, správa ako k vlastnému synovi. Ten mu však spôsobuje samé problémy. Aj keď s ním po mnohých nehodách odmietne ďalej jazdiť, nedokáže ostať bokom, keď vidí, ako sa chalupár Rumlena z Prahy snaží Otíka pripraviť o rodičovský dom. Meznel bol znova nominovaný na Oscara a podľa nás ide o jeho najlepší film.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zomrel módny návrhár Paco Rabanne: Bol génius, ktorý urýchlil revolúciu vo svete módy niekoľkými prvenstvami

Koniec starých čias (1989), IMDb 7.0, ČSFD 78 %

Prvá svetová vojna sa skončila a na mape Európy sa zjavilo samostatné Československo. Bol to čas zbohatlíkov, ktorí sa po vojne dostali k moci. Ku dverám regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle príde údajné ruské knieža Alexej a zaveje do týchto končín pamiatku na staré dobré časy. Herecké predstavenie Hrušinského, Labudu staršieho, Hanzlíka a Hartla zabezpečilo filmu sošky na festivaloch v Montreale a v španielskom Valladolide.

Obsluhoval som anglického kráľa (2006), IMDb 7.3, ČSFD 62 %

Jan Dítě niekoľkokrát v živote pocíti, ako ním druhí opovrhujú – nielen pre malú výšku a fakt, že vyrastal ako odložené dieťa, ale tiež pre sympatie k Nemcom a pre svojskú životnú filozofiu. Nikdy však nezatrpkol, neživil v sebe nenávisť a nechcel sa pomstiť. Má totiž svoje vlastné sny. Jeden z posledných Menzelových filmov vyhral ocenenia v Berlíne, Rumunsku, Sofii, ale aj na Slovensku a v Čechách. Z domácich Českých levov získal štyri sošky, vrátane cien za najlepší film a réžiu.

Máš rád filmy Jiřího Menzela?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb, STV
Odporúčame