Zomrel módny návrhár Paco Rabanne: Bol génius, ktorý urýchlil revolúciu vo svete módy niekoľkými prvenstvami

módny návrhár Paco Rabanne

Módny návrhár Paco Rabanne zmenil svet módy (Zdroj: Getty Images/Carlos Alvarez)

#Vo veku 88 rokov zomrel slávny módny návrhár Paco Rabanne. Informáciu o úmrtí priniesla agentúra AFP dňa 3. februára s odvolaním sa na obchodnú skupinu Puig vlastniacu značku nesúcu jeho meno. Rabanne zomrel v Bretónsku, ktoré sa pred rokmi stalo jeho domovom, napriek tomu, že pochádza zo Španielska.

Pri architektúre nevydržal

Narodil sa do vojenskej rodiny, jeho otec bol plukovník republikánskej armády a bol popravený nacistickými jednotkami generála Franca. Umelecké sklony, zdá sa, zdelil po svojej matke. Tá pracovala ako krajčírka pre dizajnéra Cristobala Balenciagu po tom, ako sa rodina presťahovala do Paríža.

Vlastným menom Francisco Rabaneda Cuervo vyštudoval architektúru a počas štúdia si privyrábal kreslením módnych návrhov. V oblasti stavebníctva vydržal len krátku chvíľu a hneď začal módnu kariéru navrhovaním šperkov pre Givenchy, Dior a Balenciaga. V roku 1966 otvoril svoj vlastný módny dom Paco Rabanne, s ktorým získal medzinárodné uznanie.

Módny návrhár Paco Rabanne a výstredné i odvážne návrhy

Návrhy Paca Rabanne sa stali známe tým, že vzbudili uznanie aj dávku kontroverzie. Jeho debutová kolekcia s názvom 12 nenositeľných odevov zo súčasných materiálov doslova rozzúrila francúzsku módnu tlač. Modely boli vyzdobené ostrými kovmi a inými nepravdepodobnými materiálmi. Rabanne sám uvádzal, že pri navrhovaní uplatňuje architektonický a moderný prístup.

Marc Puig, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Puig nazval Paca Rabanne: „hlavnou osobnosťou v móde“ a vzdal hold jeho „odvážnej, revolučnej a provokatívnej vízii, vyjadrenej prostredníctvom jedinečnej estetiky“.

Charakterizovali ho inovácie a prvenstvá

Vytvoril prvé šaty z kovu, papiera a aj lisovaného plastu. V roku 1969 uviedol na trh svoj prvý parfum. Jeho debutová vôňa Calandre je stále dostupná ešte aj dnes. Inovácie vyjadrovali aj štýl jeho podnikania. Bol jedným z prvých dizajnérov vôní, ktorí v polovici 90 – tych rokov 20. storočia spustili online predaj jedného zo svojich produktov.

Do módneho dôchodku odišiel v roku 1999 a na verejnosti sa ukazoval len zriedka. Známy bol tiež provokatívnymi myšlienkami. Tvrdil, že žil niekoľko životov, mal asi 78 tisíc rokov, videl Boha a navštívili ho mimozemšťania. Sám o sebe povedal: „vždy som mal dojem, že som urýchľovač času“.


Súhlasíš s tvrdením, že jeho tvorba zostane stálym zdrojom inšpirácie?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame