Filmové legendy: Tento režisér už 20 rokov dokazuje, že je géniom hororového žánru – Saw, V zajatí démonov aj Insidious, čo sa ešte oplatí vidieť?

James Wan na festivale Comic Con

James Wan na festivale Comic Con (Foto: Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

#Asi každému pri hororovom žánri napadne meno James Wan. Tento 45-ročný rodák z Malajzie pracuje už takmer dve dekády v Hollywoode a stihol napísať a zrežírovať hneď niekoľko veľmi kvalitných hororových zážitkov. Čo je dnes vo filmovom priemysle dôležité, nebojí sa nakrútiť aj sequel vlastného filmu, ktorý sa kvalitatívne drží originálu. Aktuálne pracuje s Jasonom Momoaom na pokračovaní Aquamana.

James pôvodne síce pochádza z mestečka Kuching, no vyrastal v Austrálii a už odmalička vedel, že filmárske remeslo je mu súdené. Ako 23-ročný zabodoval na festivale v Melbourne, odkiaľ si odniesol ocenenie Best Guerilla film za Stygian. O tri roky neskôr nakrútil krátkometrážny film Saw, z ktorého sa stal mimoriadny hit a otvoril mu dreve do Ameriky.


Filmové legendy: Meno M. Night Shyamalan si dobre zapamätaj, spája sa s tými najlepšími trilermi posledných dvoch dekád


Saw: Hra o prežitie (2004), IMDb 7.6, ČSFD 83%

Adam a Lawrence sa zobudia v špinavej umyvárni. Obaja sú spútaní a nevedia, ako sa sem dostali. Z magnetofónu odrazu zaznie nepríjemný hlas muža, ktorý si hovorí Jigsaw. Prezradí im, že jedného z nich čaká vykúpenie. Len jeden z nich sa z tejto situácie dostane von živý. Saw rozbehol mašinériu filmov, ktoré sa nakrúcajú dodnes. Aj keď ich kvalita postupne upadala, James Wan je výborným tvorcom, ak hovoríme o založení novej franšízy.

Rozsudok smrti (2007), IMDb 6.7, ČSFD 71%

Uhladený manažér Nick Hume vedie takmer dokonalý život – má milujúcu manželku Helen a dvoch šikovných synov Brendana a Lucasa. Pri tankovaní na pumpe sa však so starším synom Brendanom stanú obeťami iniciačného rituálu pouličného gangu. Snímka z pera Briana Garfielda pracuje s temnou atmosférou, je dynamická a má veľmi kontroverzný koniec. Kritikom sa síce nepáčil, ale tebe, podobne ako mnohým ďalším, možno sadne.

Insidious a Insidious: Kapitola 2 (2010 a 2013), IMDb 6.6 – 6.8, ČSFD 73 – 74%

Keď sa rodina presťahuje do svojho nového domu, začnú sa diať veľmi zvláštne veci. V noci sa zjavujú desivé postavy a naša rodinka počuje záhadný šepot. Situácia však postupne vygraduje práve vo chvíli, keď sa jeden z synov neprebudí zo sna. Lekári príčinu jeho odpadnutia stavu vysvetliť. Alebo si ju aspoň nechcú predstaviť…

Tento koncept poznáme aj z iných hororov, no Indisious je predsa niečím iný. Napriek tomu, že hovoríme o mainstreamovom hollywoodskom horore, má mimoriadne uveriteľnú atmosféru a dobré herecké výkony. Ani dvojka nestráca na kvalite. James Wan sa chopil réžie oboch, pričom druhý z nich aj písal po boku Leigha Whannella.

V zajatí démonov a V zajatí démonov 2 (2013 a 2016), IMDb 7.3 – 7.5, ČSFD 78 – 82%

Film nakrútený podľa skutočných udalostí rozpráva hrozný príbeh svetovo preslávených vyšetrovateľov paranormálnych javov Eda a Lorraine Warrenovcov, ktorí boli pozvaní na odľahlú farmu, aby pomohli rodine, ktorú terorizovali temné sily. V najhrôzostrašnejšom prípade ich života sú Warrenovci nútení stretnúť sa s mocnými démonickými bytosťami.

Skvelo napísaný, výborne zahraný a najme precízne režisérsky postrážený film je podľa nás vrcholom kariéry Jamesa Wana (teda aspoň prvý diel). Radí sa medzi najlepšie horory poslednej dekády a odštartoval ďalšiu franšízu, ktorá žije dodnes. V hlavných úlohách vyšetrovateľov sa predstavili Vera Farmiga a Patrick Wilson. Jednotka vyhrala aj prestížne ocenenie Saturn award za najlepší horor roka.

Rýchlo a zbesilo 7 (2015), IMDb 7.2, ČSFD 68%

Owenov brat Deckart sa rozhodne pre odplatu. Chce pripraviť o život nielen našich hlavných hrdinov, ale aj celé ich rodiny. Nezáleží na tom, akí rýchli a zbesilí budú. Deckarta vycvičila špeciálna elitná jednotka, takže je dokonalým strojom na zabíjanie. Dominic Toretto musí znova spojiť sily so starou bandou a čeliť problémom. Wan sa počas siedmeho dielu musel vysporiadať aj s definitívnym odchodom Paula Walkera. A zvládol to mimoriadne dobre.

Aquaman (2018), IMDb 6.9, ČSFD 71%

Arthur Curry je z polovice človek a z polovice obyvateľ bájnej Atlantídy, ktorý na svojej životnej ceste musí čeliť pravde o tom, kým v skutočnosti je, ale aj tomu, či si zaslúži byť hrdinom – Aquamanom. Wanov prídel do DC univerza je vítaná zmena, ktorá sa však až príliš nápadne podobná na veľkolepé Marvel filmy. Na rozdiel od nich nedostal Aquaman oscarovú nomináciu ani za vizuálne efekty, ktorých bolo vo filme požehnane. Napriek tomu sa po úspechu jednotky pracuje na pokračovaní.

Vtelenie zla (2021), IMDb 6.3, ČSFD 68%

Vtelenie zla je filmom, v ktorom sa režisér James Wan vracia ku svojim tvorcovským koreňom. Hlavná hrdinka Madison je vo filme paralzyovaná šokujúcimi víziami hrozivých vrážd. Jej trápenie sa ešte zhorší, keď zistí, že jej sny sú v skutočnosti realitou. Čaká na teba poriadny trip do mysle herečky Annabelle Wallis, ktorá prežije najhoršie nočné mory svojho života. Nedávno sme ti na film priniesli aj recenziu, ktorú si môžeš prečítať na tomto odkaze.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame