RECENZIA James Wan sa vracia ku koreňom: Vtelenie zla poteší atmosférou, no sklame scenárom

Do slovenských kín prichádza nový film Jamesa Wana Vtelenie zla

Do slovenských kín prichádza nový film Jamesa Wana Vtelenie zla (Zdroj Warner: Bros.)

#Horory už spravidla nemajú dobrú reputáciu. Zväčša ide o nevýrazné jednohubky, ktoré si na veľkom plátne užije málokto. Ak už v kine uvidíš dobrý horor, pravdepodobne za ním stojí Ari Aster, Mike Flanagan alebo James Wan. Práve posledný z nich prináša na strieborné plátna novinku Vtelenie zla, na ktorú sme zašli do kina aj my. Boli sme spokojní, alebo sa snímka zaradí medzi ďalšiu nevýraznú žánrovku?


RECENZIA Novinka od Marvelu prekonala očakávania: Shang-Chi poteší zarytých fanúšikov aj nových divákov


Madison žije svoju nočnú moru

Náš príbeh sa začína v roku 1993. V psychiatrickej liečebni blízko Seattle študujú vedci mladé dievča. Niečo sa počas testov škaredo pokazí a dej nás presunie do súčasnosti. V nej spoznávame Madison, ktorá čaká s priateľom dieťa. Dennú idylku však naruší nezvyčajne agresívne správanie jej budúceho manžela, ktorý ju surovo zbije.

Práve v tú noc začína mať Madison čudné sny. Jej dom sa premieňa na byty iných ľudí a vidí v nich, ako neznámy páchateľ vraždí svoje obete v jej okolí. Spojí sa s miestnou políciou, aby začala konať – tá jej však sprvu neverí. Jej najväčšie obavy sa však naplnia, keď zistí, že sny, ktoré každú noc prežíva, sú v skutočnosti realitou.

Vtelenie zla, v origináli Malignant, funguje ako bežný trojaktový film. James Wan vystaval príbeh spoločne s mladou Ingrid Bisu a o scenár sa postarala televízna scenárista Akela Cooper. Práve tu začína najväčší problém celého filmu – samotný Wanov príbeh nie je vôbec na zahodenie, avšak postavy a ich rozhodnutia niekedy nedávajú zmysel. Scenár sa bije s réžiou, a to vo finále nikdy nie je dobré.

Madison sa každú noc sníva o vražde vo svojom okolí
Madison sa každú noc sníva o vražde vo svojom okolí (Zdroj: Warner Bros.)

James Wan vie nahnať husiu kožu

Aj napriek tomu, že film má mnoho plotholes, nebudem ich tu spomínať. Ak budeš dávať počas pozerania pozor, nájdeš ich aj sám. Viac sa zameriam práve na Jamesa Wana, ktoré poznáš ako režiséra prvého Saw, Insidious a „zakladateľa“ univerza V zajatí démonov. V minulosti nám už dokázal, že v hororovom žánri je ako doma. Do kina musíš ísť so zámerom dobre nakrúteného a nie dobre napísaného filmu.

Atmosféra sa v niektorých scénach dá skutočne krájať. Wan vie, kam má postaviť kameramana, čo povedať hercom a ako film nastrihať. Jeho práca na poste režiséra je ako vždy suverénna a dokazuje, že stále má čo ponúknuť. Aj keď niekedy príbeh nedáva príliš zmysel a sám by si možno napísal niečo lepšie, Wan dodá každej scéne trochu inakosti. S takmer dvojhodinovou stopážou preto nebudeš mať žiadny problém.

Na režisérsku stoličku si sadol skvelý tvorca hororov James Wan
Na režisérsku stoličku si sadol skvelý tvorca hororov James Wan (Zdroj: Warner Bros.)

Nudné postavy, ale solídna kamera

Ak ma na scenári ešte niečo nudilo, boli to jednoznačne postavy. Spoj s tým aj problém nevýrazných hereckých výkonov a máš zarobené na nudnú žánrovku. Hlavú úlohu Madison si strihla Annabelle Wallis, známa z B-čkového filmu Annabelle či novej a otrasnej Múmii. Ďalšími menami ťa zasypávať nebudem. Všetci herci odviedli priemernú prácu, za čo môžu poďakovať nevýraznému scenáru. A tu som skončil s negatívami.

Priznám sa, sám som nečakal tak dobre technicky spracovaný horor. Produkčná kvalita je porovnateľná s drahším pokračovaním Conjuringu. Efekty sú pôsobivé, výprava veľmi slušná a krvavé scény naozaj podarené. Tvorcovia sa snažia v každej sekvencii nakrútiť aspoň pár nezvyčajných záberov. Výsledku to značne pomáha, pretože každá akcia pôsobí inak. Za zmienku stojí aj časté menenie lokácií.

Ešte prezradím, že hudba nie je nič moc, ale od skladateľa hororových soundtrackov som nič iné nečakal. Vždy nakomponuje len tóny do záberov a nič, čo by som si vypočul aj neskôr. Napočudovanie je film vizuálne celkom príťažlivý a Warner Bros. Jamesovi verí, pretože 40 miliónov na horor s nudným scenárom nedá každé hollywoodskej štúdio.

Atmosféra funguje veľmi dobre (Zdroj Warner Bros.)
Atmosféra funguje veľmi dobre (Zdroj Warner: Bros.)

Priemerný horor na jedno pozretie

Tešil si sa na nový horor Jamesa Wana? Tak skroť svoje vášne. Dobrý príbeh dostal zle napísaný scenár a dobrý vizuál zasa nudnú hudbu. Zmixuj všetko dokopy a dostaneš len ďalší nevýrazný film. Ani Nolan či Spielberg nevyčarujú z deravého scenára oscarovku. James Wan nám však znova ukazuje, že na režisérskej stoličke je mu dobre a chýba mu len zaujímavý nápad, ktorému sám napíše scenár.

Vtelenie zla nepoteší, ale ani neurazí. Aj keď so samotným scenárom mám problém, príbeh napokon celkom dobre skončí. Teda celkom dobre znamená u nás za tri body z piatich. Fanúšikovia hororov sa pokojne môžu tešiť na dobre strávený čas, ak ale nemáš rád tento žáner, pokojne film preskoč. Vtelenie zla sa zaradí medzi priemerné horory na jedno pozretie a dieru do sveta veru nespraví.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame