Filmové legendy: Meno M. Night Shyamalan si dobre zapamätaj, spája sa s tými najlepšími trilermi posledných dvoch dekád

M. Night Shyamalan na Comic-Cone

M. Night Shyamalan na Comic-Cone (Zdroj: Gage Skidmore/Wikimedia Commons)

#Pre niektorých ťažko vysloviteľné meno M. Night Shyamalan (celým menom Manoj Nelliyatu Shyamalan) sa spája s tými najstrašidelnejšími a najmysterióznejšími snímkami, aké sme za posledných 20 rokov mali možnosť v kinách vidieť. Medzi najznámejšie patria Šiesty zmysel, antisuperhrdinská trilógia, ale aj Znamenia s Melom Gibsonom. Predstavíme ti však aj iné jeho filmy a tiež nový seriál, ktorý nakrúca pre Apple TV+.

Shyamalan sa narodil v Indii v roku 1970 a jeho hollywoodska kariéra odštartovala v 90. rokoch. Prvé dva filmy, Praying with Angel a Wide Awake, však nemali príliš dobré ohlasy, a preto mu veľké štúdiá nechceli zaplatiť drahšie projekty. Všetku nedôveru zlomil v roku 1999, keď nakrútil Šiesty zmysel. Za svoju kariéru získal viac ako 60 nominácií vrátane dvoch oscarových za najlepší scenár a réžiu už zmieňovaného mysteriózneho filmu s Brucom Willisom.


Filmové legendy: Osobitý režisér a vizionár – tieto filmy Davida Lyncha by si mal vidieť


Šiesty zmysel (1999), IMDb 8.1, ČSFD 88%

Psychológ Malcolm má za sebou traumatizujúci zážitok. Jeho bývalý pacient mu vtrhol do bytu a pokúsil sa ho zavraždiť. Malcolm však pokračuje vo svojej práci a jeho novým pacientom je osemročný chlapec Cole, ktorý tvrdí, že komunikuje s mŕtvymi. Dokáže mladík skutočne vidieť duchov? Film získal 6 oscarových nominácií vrátane kategórie najlepší film a dve z nich si pripísal na svoje konto sám M. Night Shyamalan.

Vyvolený (2000), IMDb 7.3, ČSFD 79%

David sa stane jediným človekom, ktorý prežil hrozivú haváriu vlaku pri návrate z New Yorku, kde si chcel nájsť novú prácu. Prebúdza sa v nemocnici a zisťuje, že viac ako 100 cestujúcich z vlaku je mŕtvych. Sám však vyviazol bez škrabanca. Jedného dňa si za stieračom auta nájde lístok s čudným nápisom a rozhodne sa hľadať človeka, ktorý mu ho tam nechal. Ten mu však obráti život naruby.

Znamenia (2002), IMDb 6.8, ČSFD 79%

Na rodinnej farme v Bucks County v Pennsylvánii sa jedného dňa objaví v kukuričnom poli záhadné 150 metrové znamenie. Hlava rodiny Graham Hess, jeho brat Merrill a dve deti stoja pred záhadou. Je to zlý vtip? Správa? Varovanie? Zvieratá v okrese sa začínajú správať zvláštne, psy sa stávajú agresívnymi. Televízne stanice hlásia, že obrazce v obilí sa začínajú objavovať po celom svete. V mysterióznom trileri si zahrali Mel Gibosn, Joaquin Phoenix, Abigail Breslin, ale aj sám M. Night Shyamalan.

Osada (2004), IMDb 6.6, ČSFD 68%

Uprostred Covingtonského lesa sa nachádza dedinka, v ktorej hlboko veriaci obyvatelia žijú prostým spôsobom bez zásahu modernej civilizácie. Ich život však nie je jednoduchý, v lese totiž žijú netvory, ktoré zabijú každého, kto vtrhne na ich územie. Dráma nabitá silnými hereckými menami na čele s Bryce Dallas Howard získala nomináciu na Oscara za najlepšiu originálnu hudbu, ktorú zložil James Newton Howard.

Na návšteve (2015), IMDb 6.2, ČSFD 69%

Becca a jej mladší braček Tyler trávia týždeň na farme svojich starých rodičov v Pensylvánii, kam ich vyslala mama. Deti svojich prarodičov nikdy nevideli a tešia sa na návštevu. Becca má kameru a tajne chce o starkých nakrútiť dokumentárny film, aby ich sama lepšie spoznala, a tiež presvedčila mamu, aby sa s nimi po rokoch konečne udobrila. Počas ich pobytu však spoznajú rodinné tajomstvá, ktoré mali ostať navždy pochované.

Rozpoltený (2016), IMDb 7.3, ČSFD 77%

V Kevinovi sa skrýva 23 rôznych osôb. Každú chvíľu sa má objaviť dvadsiata štvrtá. Česť sa s Kevinom zoznámiť dostanú tri študentky, ktoré pôvodne viezol domov na prázdniny otec jednej z nich. Stačila chvíľka a namiesto neho sedel za volantom zvláštny chlapík, ktorý ich namiesto vysvetlenia uspal chemikáliami. Neskôr sa prebudia zamknuté v pivnici. Nenechajte sa ale pomýliť, kto je Kevin v skutočnosti zač. V hlavnej úlohe exceluje vynikajúci James McAvoy.

Glass (2019), IMDb 6.6, ČSFD 65%

V úplne novom komiksom inšpirovanom thrilleri sa stretávajú postavy z dvoch úspešných filmov – Vyvolený a Rozpoltený. Z prvého z nich sa vracajú takmer nezničiteľný David a jeho protipól Eliah. Z diela Rozpoltený sa zas objavuje psychopatický Kevin a jeho 24 rôznych osobností. Všetci traja sa stretávajú v psychiatrickom ústave. Kevin však uniká vtelený do jednej zo svojich nebezpečných identít a David s Eliahom musia v súboji s ním využiť všetky svoje paranormálne schopnosti.

Servant – seriál (2019 – súčasnosť), IMDb 7.5, ČSFD 73%

Keď manželia Dorothy a Sean nečakane prídu o svojho malého chlapčeka Jericha, obaja to nesú rôzne. Sean sa snaží pracovať, zatiaľ čo Dorothy sa odmieta zmieriť s bolestivou stratou. Vytvorí bábiku, ktorá má jej chlapca nahradiť, a zavolá si opatrovateľku, aby sa o ňu starala. Lenže toto nie je len taká obyčajná opatrovateľka. Apple TV+ zatiaľ odvysielal tri série po desať epizód a seriál bol nominovaný na Emmy za najlepšiu kameru.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtrag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame