RECENZIA Hviezda Stranger Things sestrou slávneho Sherlocka Holmesa: Stojí filmová novinka od Netflixu za tvoju pozornosť?

Záber z filmu Enola Holmes

Enolu tentoraz čaká naozaj zložitý prípad (Zdroj: Netflix)

#Herečka Millie Bobby Brown má len 16 rokov, no už teraz ju môžeme považovať za mimoriadne talentovanú a skúsenú herečku. Za svoju krátku kariéru už stihla zarobiť poriadny balík peňazí (hlavne vďaka seriálu Stranger Things), vďaka čomu si mohla ako 15-ročná dovoliť financovať a produkovať svoj vlastný film s názvom Enola Holmes.

Snímka o sestre slávneho Sherlocka Holmesa mala ísť pôvodne do kín pod hlavičkou štúdia Warner Bros, no vzhľadom na pandémiu koronavírusu skončila na Netflixe. Zaslúži si tento film tvoju pozornosť?

Zmiznutie milovanej matky

Enola Holmes nie je len tak obyčajné dievča. Vyrastá so svojou matkou, ktorá ju namiesto návykov „pravej lady viktoriánskej éry“ naučila nielen bojovať, ale využívať svoj um a dedukciu na to, aby sa v živote nestratila. Ideály o dokonalej idylke sa rozplynú v deň jej 16. narodenín. Enola zisťuje, že jej matka zmizla a s riešením prípadu si nevie dať rady ani jej slávny brat Sherlock.


RECENZIA Sociálne siete ničia život človeku aj spoločnosti: Dokument od Netflixu je absolútnou povinnosťou pre každého


Keďže sa mladá hrdinka nechce zmieriť s osudom obyčajnej ženy, ktorej úlohou je len starostlivosť o domácnosť a rodenie detí, rozhodne sa vybrať do Londýna. Okrem pátrania po stratenej matke sa jej cesta nedobrovoľne pretne s mladým lordom. Tomu hrozí smrteľné nebezpečenstvo a Enola je tak nútená riešiť hneď niekoľko záhad naraz. Nehovoriac o tom, že má v pätách svojich bratov.

Záber z filmu Enola Holmes
Novinku s názvom Enola Holmes si môžeš pozrieť na Netflixe (Zdroj: Netflix)

Millie je ťahúňom celého projektu

Príbehy o Enole Holmes vychádzajú z kníh od Nancy Springer. Tá napísala šesťdielnu sériu, ktorá sa stretla s pozitívnymi ohlasmi. Filmové spracovanie bolo teda len otázkou času. A s hereckým obsadením, aké sme dostali, nebola núdza o záujem. Millie Bobby Brown nám už niekoľkokrát ukázala, že vie hrať a je vidieť, že si úlohu Enoly naozaj užívala.

Jej výkon je ťažiskom celého filmu, no nesmieme zabúdať ani na Henry Cavill, ktorému úloha mierne tajomného, no charizmatického Sherlocka Holmesa dokonale sedí. A vlastne by nám vôbec nevadilo, ak by sme videli film o slávnom detektívovi v jeho podaní.

Ostatným postavám však scenár poriadne nedovoľuje ukázať svoj charakter, aj keď sa herci naozaj snažia. Ich charaktery sú tak priamočiare a nedostávajú možnosť na žiadny ďalší rozvoj, čo je veľká škoda. Scenár je sám o sebe slabým článkom celého projektu.

Záber z filmu Enola Holmes
Novinku s názvom Enola Holmes si môžeš pozrieť na Netflixe (Zdroj: Netflix)

Nezabúdaj na feminizmus!

A je to vidieť hlavne pri neschopnosti vyrozprávať dej skrz obraz. Všetko musí byť vysvetlené doslovne a niekedy je to tak zbytočné, až to začína byť otravné. Očami cieľovky, ktorou sú dospievajúce dievčatá, je to však odpustiteľné. V úvode je zase cítiš až príliš okatý feminizmus, ktorý by sa dal do filmu zakomponovať úplne inak (tým však rozhodne nemám na mysli jeho odstránenie).


Tom Cruise je hotový šialenec: Herec že skutočne pocestuje do vesmíru nakrútiť svoj najnovší film


V konečnom dôsledku má film dobré tempo, pár zaujímavých wow-momentov a zvratov, ktoré však pozornejšiemu divákovi dôjdu skôr, ako by si tvorcovia predstavovali. O to viac zamrzí takmer úplná absencia humoru! Vizuál je obstojný, aj keď (prevažne seriálový) režisér Harry Bradbeer neprichádza s ničím novým, zaujímavým či dokonca inovatívnym.

Záber z filmu Enola Holmes
Novinku s názvom Enola Holmes si môžeš pozrieť na Netflixe (Zdroj: Netflix)

Modla pre dospievajúce dievčatá

Hudobné motívy Daniela Pembertona mi pripomínali tie, ktoré vytvoril Hans Zimmer pre filmového Sherlocka Holmesa s Robertom Downey Jr. To mi ale vôbec nevadilo a určite si soudtrack vypočujem aj samostatne. Nečakám však, že sa mi vryje do pamäte.

Enola Holmes je tak snímkou, ktorá bude pre mnohých atmosférickou jednohubkou, na ktorú pravdepodobne rýchlo zabudnú. Pre cieľovku, a teda dospievajúce dievčatá, môže byť film o Sherlockovej sestre na isté obdobie jeden z ich najobľúbenejších filmov. Ukazuje totiž, že sa nemusia vydať tradičnou cestou, pretože objavovanie a risk sa niekedy môžu vyplatiť.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame