Nemecký Mníchov rozkvitol už počas zimy: Festival Flower Power predstaví návštevníkom unikátnu kombináciu umenia a kvetov

kvety

V Kunsthalle sa odohráva hlavná výstava celého festivalu Flower Power, ktorý má svoje stanovištia po celom Mníchove (Zdroj: Freepik/snowing)

#Podľa organizátorov tohto podujatia ide o najväčšiu európsku umeleckú akciu v súčasnosti. Je to unikátna výstava, vďaka ktorej mesto rozkvitlo už v januári. Hlavnou myšlienkou festivalu vyobrazuje motto celej udalosti: „Oslávte prírodu v meste“. Cieľom tejto akcie je prepojiť kvety s umením.

O čo ide?

„Je to zaujímavé, sám som bol z toho prekvapený. Podľa mojich zistení však ešte nikdy v histórii neprebehla výstava umeleckých diel, ktorá by mala taký jednoduchý spájací prvok, akým sú práve kvety,“ vyjadril sa pre Forbes riaditeľ mníchovskej Kunsthalle Roger Diederen, ktorý je aj kurátorom spomínanej výstavy.

Práve v Kunsthalle sa odohráva hlavná výstava celého festivalu Flower Power, ktorý má svoje stanovištia po celom Mníchove. V jednej z najvýznamnejších galérií Európy nájdeš v rámci festivalu približne 170 vybraných kvetinových diel, ktoré sú zostavené podľa rôznych štýlov a období. Niektoré boli dokonca vytvorené výhradne pre účel výstavy!

Prečo práve kvety?

„Kvety mali pre nás ľudí vždy symbolickú moc – či už v mytológií a náboženstve, v umení a literatúre, či politike. Skutočnosť, že sa symboly regionálne líšia, a v priebehu storočí menia, dokazuje to, že ľudia pripisujú kvetinám rôzne významy. Mimo iné, stoja za životom a jeho pominuteľnosťou, používajú sa ako prejav priateľstva či lásky, alebo predstavujú moc a odpor voči spoločnosti,“ tvrdí Diederen.

Jeho cieľom je, aby festival naviazal na festival Faust, ktorý sa konal v Mníchove v roku 2018, a vyhral ocenenie najlepšieho európskeho umeleckého festivalu.

Čo môžeš uvidieť?

Na tejto výstave nájdeš aj diela velikánov (ako je napríklad Andy Warhol), množstvo fotografií či modelov kvetín. Jedným z najväčších trhákov je expozícia, ktorú môžeš doslova ovoňať – kvetinové dekorácie z dielne Rebeccy Louie Law. Táto britská umelkyňa je známa po svete svojimi dielami zo sušených kvetín a prírodných materiálov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nechaj sa pohltiť vizuálnymi dielami a zvukovými efektami: Vieme, kde si dopraješ nezvyčajný umelecký zážitok

Podľa ambasádorov výstavy práce Rebecca Louie Law patrí medzi najpozoruhodnejších umelcov svojej generácie. Jej diela sú zámerne nejednoznačné, čo ich robí výnimočnými. Majú vraj mimo iné symbolizovať témy ako je konzum, udržateľnosť, životné cykly či spojenie človeka s prírodou so zámerom pomoci a hlbšieho pochopenia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rebecca Louise Law (@rebeccalouiselaw)

Pomáhali jej dobrovoľníci z celého sveta

Jej voňavé diela sú tvorené z viac než sto tisíc sušených kvetov, ktoré pre tento účel nazbierali dobrovoľníci z celého sveta. Medzi nimi aj návštevníci Kunsthalle, ktorí sem nosili v minulom roku vlastnoručne nasušené kvety, ktoré by inak skončili v koši. Rebecca ich navliekla do veľkých reťazí, z ktorých neskôr vytvorila impozantné dielo, ktoré sa rozprestiera celou jednou výstavnou miestnosťou.

Toto dielo má byť, mimo iné, aj symbolom udržateľnosti, čo je jednou z kľúčových tém nie len tohto festivalu, ale aj celého Nemecka. „Na festivale sa všetko točí okolo kvetín, ale dôležitou vedľajšou témou je aj veda, udržateľnosť, rôznorodosť rastlín, zmena klímy, estetika a kvalita života,“ vyjadril sa Diederen.

Zosumarizujme si to…

Koho diela môžeš ešte uvidieť? Medzi umelcov tohtoročného festivalu Flower Power patria aj Jana Brueghel, Abraham Mignon, Barbara Dietzsch, Miguel Chevalier, Ann Carrington a mnoho ďalších.

Nemusíš sa báť, že ti to unikne! Výstava potrvá do konca augusta, a ponúka množstvo sprievodných programov.

Na jar je to napríklad súbor špeciálnych návštevných dní pre rodičov s deťmi. Tento festival neprebieha len v Kunsthalle, ale má aj ďalšie príbuzné akcie: v Gasteigu (najväčšom európskom kultúrnom centre) alebo v miestnej Botanickej záhrade, či múzeu Biotopia. Spomínané akcie potrvajú až do začiatku októbra.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nechaj sa pohltiť vizuálnymi dielami a zvukovými efektami: Vieme, kde si dopraješ nezvyčajný umelecký zážitok

 

 

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Forbes
Odporúčame