Krásna Erika zachraňuje včely holými rukami: Napriek kritike odborníkov chce presvedčiť svet, že sú neškodné

Včelárka Erika Thompson

Táto sympatická Američanka sa o včely stará s citom ako nikto iný (Zdroj: Instagram/texasbeeworks)

#Popularita chovu včiel narastá nielen medzi širokými vrstvami obyvateľstva, ale dokonca aj na sociálnych sieťach, kde sa môžu aj nevčelári niečo priučiť o chove včiel zaujímavou formou. Spôsob, akým to robí tridsaťpäťročná Erika Thompson z mesta Austin v Texase, je nanajvýš zaujímavý. S včelami narába holými rukami, a to doslova.

Neštíti sa pracovať s nimi bez akýchkoľvek ochranných pomôcok, veľakrát len v obyčajnom oblečení bez rukavíc, včelárskeho klobúka a bez ochranného obleku, a ak ich napokon používa, deje sa to len vo výnimočných prípadoch.

Poštípania sa nebojí, no za tieto praktiky neraz narazí na vlnu kritiky na sociálnych sieťach. Okrem neprajníkov má aj veľa podporovateľov. Jej Instagram má cez 760 tisíc sledovateľov a TikTok už prekročil hranicu 10 miliónov.


Tibor fotí divé zvieratá v našich lesoch: Ktorého obyvateľa ešte nezastihol a prečo na stret s rodinkou rysov nezabudne?


Má svoju vlastnú firmu

Eriku od mala fascinovalo skúmanie hmyzu, no napokon jej učarovali včelárstvo, keď sa len tak z nudy prihlásila na včelársky kurz. Pred troma rokmi skončila s prácou na plný úväzok a rozhodla sa venovať včelám naplno. Z toho si postupom času vytvorila vlastné podnikanie.

Jej firma sa nazýva Texas Beeworks a náplňou jej práce je zachraňovať a starať sa o zaletené včely, prípadne presúvať včelie kolónie na miesta, kde by neboli pre ľudí nebezpečné, a následne ich dávať do nových špeciálnych úľov, čím im pomáha rozrastať sa. Okrem iného jej firma ponúka aj rôzne školenia a workshopy pre začínajúcich včelárov.

Motto firmy je podľa Eriky jednoduché – úle uprednostňujú pred samotným medom. Okrem iného, ako už bolo spomenuté, sa zaoberajú aj presúvaním úľov do bezpečných vzdialeností od ľudských obydlí. Med od zachránených včiel nijakým spôsobom nezbierajú a ani nepredávajú, s včelami sa snažia narábať čo najetickejšie. Samotná Erika má u seba doma na záhrade viac ako päťdesiat včelích úľov a tvrdí, že niektoré druhy včiel sú jednoducho konformné a človeku neublížia.

Záujem naozaj nečakala

Popularitu na sociálnych sieťach rozhodne neočakávala, no ľudí jej zvláštna záľuba začala lákať doslova ako včely na med. Videá sa rozhodla natáčať, aby majiteľom budov, v ktorých si včely vytvorili svoje úle, mohla dodatočne ukázať svoju prácu, keďže drvivá väčšina z nich nechcela byť pri odstraňovaní kolónií prítomná.

„Možno ide o niečo, čo ľudia predtým v živote ešte nikdy nevideli, alebo nevedeli, že je to vôbec možné. Existuje obrovské množstvo vecí, ktoré na včelách môžete milovať – od toho, ako spolupracujú ako jeden veľký superorganizmus, v ktorom nikto nemyslí len za seba, ale robí všetko pre to, aby pomohol kolónii, až po to, ako si stavajú úle a starajú sa o mladé,“ vyjadrila sa sympatická blondínka, ktorá si už strihla spoluprácu aj s Jasonom Derulom či stihla čo-to o svojej práci povedať v známej The Ellen DeGeneres Show.

Veď to nie je možné!

Na videách ju často vídať bez ochranných pomôcok, hovoriac príjemným hlasom popri tom, ako holými rukami naberá do dlaní obrovské zhluky včiel. Často pri tom hľadá kráľovnú a vysvetľuje okolnosti týkajúce sa daného nálezu.

Niektorí experti na včelárstvo či dokonca aj vedci pri týchto praktikách zdvíhajú varovný prst – nie sú si istí, či sú tieto metódy bezpečné nielen pre ňu, ale aj pre včely. Niektorí dokonca súhlasne tvrdia, že je jednoducho nebezpečné takto včelám odhaľovať kožu a nezopnuté vlasy. Nehovoriac o tom, že je Erika často oblečená v tmavých farbách, čo môže včely tiež provokovať k útokom, keďže predátory, ktoré často vyjedajú úle, majú práve tmavú srsť.

Ostatní sú naopak priklonení na Erikinu stranu a tvrdia, že skúsený včelár ako ona vie veľmi dobre odhadnúť správanie včiel a ich celkové reakcie.

Erika bola tiež častokrát obvinená z toho, že všetky tieto záchranné akcie sú vlastne nafingované a nahrané. Veľa ľudí jej do komentárov písalo, že to takto nefunguje a že to v podstate nie je možné. Kráska z Austinu sa však proti týmto tvrdeniam silno ohradila.

Táto zmes hlbokého obdivu, zdravého strachu a novonadobudnutej sympatie môže byť tiež jedným z dôvodov, prečo sa ľudia jednoducho od jej videí nedokážu odtrhnúť. Včelárka však dúfa, že aj vďaka tomu ľudia zmenia k včelám prístup, uvedomia si ich dôležitosť a najmä to, že nemusia byť nutne nebezpečné.

Rada by tiež ľudí naučila, aby namiesto firiem vykonávajúcich dezinsekciu, zavolali radšej profesionálneho včelára. To všetko kvôli tomu, aby sa včely ako dôležitá súčasť nášho ekosystému chránili, pretože podľa nej „včely potrebujú advokátov a ona je rada, že môže byť tiež jedným z nich.“


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame