Všetko o emoji: Ako vznikli, koľko ich máme, ktoré sú najpoužívanejšie a prečo vyzerajú na Samsungu a na iPhone inak?

Emoji vládnu svetu

Emoji vládnu svetu a dokážu nahradiť aj veľa slov (Zdroj: Getty Images)

#Každý ich poznáme. Emoji, emotikony alebo v našej hovorovej reči „smajlíky“ sú malé znaky, ktoré vedia miesto slovného pomenovania vyjadriť emóciu či podať nejakú informáciu. Považujeme ich teda za piktogramy – nesú podobu akéhokoľvek predmetu alebo informácie bez slovnej interpretácie (napríklad podobne ako dopravné značky).

Internet bez emoji si dnes ani nevieme predstaviť. Využívame ich denne v internetových konverzáciách a stali sa jedným zo symbolov dnešnej mladej generácie. Kde je však ich počiatok? Kto stojí za týmto výmyslom, koľko ich v roku 2022 máme dostupných a prečo sa odlišujú v závislosti od zariadenia, ktoré používaš?

 

Počiatky  /  Prvé „smajlíky“  /  Prečo sa líšia?  /  Koľko ich máme?  /  Ktoré sú najpoužívanejšie?  /  Aké sú novinky?

 

Počiatky a vývoj emoji

Informácie o tom, kedy vznikli emoji, sa líšia. Niekde nájdeš začiatok 90. rokov, inde rok 1995, 1997 či dokonca 1999. Pamätať si teda stačí, že išlo o 90. roky, ktoré sa spájajú aj s obrovským rozmachom internetu na celom svete.

Prvý koncept však vznikol ešte v roku 1982, keď počítačoví vedec Scott Fahlman naznačil, že symbolmi bodkočiarka a zátvorka sa dá vyjadriť emócia. Za otca emoji, aké ich poznáme dnes, sa považuje japonský dizajnér Shigetaka Kurita. V roku 1999 navrhol prvých viac ako 100 emotikonov – vtedy len vo veľkosti 12 x 12 pixelov.

Emoji má teda počiatky v Japonsku, odkiaľ sa postupne začalo šíriť do celého sveta. Počas nasledujúcich rokov si tieto emotikony osvojil zrejme každý výrobca počítačovej techniky a stali sa novým nástrojom komunikácie. Ich rozkvet a nadmiera používania prišla po roku 2004, keď sa objavila prvé obrovská sociálna sieť Facebook. Ihneď si ich zadaptoval aj Windows.

Každý výrobca aj developer ich však používal svojsky a prispôsoboval si ich podľa svojej platformy. Práve preto vznikol v roku 2010 štandardizovaný a všeobecne uznávaný Unicode, teda jednotná technická norma. Vznikol jazyk Emoji 1.0 a smajlíky sa zjednotili. Tento jazyk sa používa dodnes, hoci v roku 2022 je už v platnosti verzia Emoji 15.0 a každým rokom sa obnovuje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bratislavská reštaurácia, ktorú ti odporučí každý: Bistronomy je zážitok, budeš ho chcieť znova a znova

Ako vyzerali prvé „smajlíky“?

Dizajnér Shigetaka Kurita prišiel s vlastnými 176 emotikonmi, ktoré sa koncom 90. rokov stali mimoriadne populárne. Neboli ani zďaleka také detailné či farebné, ako ich poznáme dnes. Využívali ich mobilné telefóny aj počítače, no nemali dostatočné rozlíšenie obrazovky, aby na malom priestore vedeli vykresliť detailné znaky. Na obrázku nižšie nájdeš celú sadu Kuritových emotikonov.

Prvá sada emotikonov z roku 1999
Prvá sada emotikonov z roku 1999 (Zdroj: Shigetaka Kurita)

Táto séria piktogramov je dokonca zaradená do kolekcie Múzea moderných umení. Emoji sa stali novým vizuálnym jazykom, ktorým sa dorozumieva najmä mladšia generácie, ale rozumejú mu všetci. Dnes vieme emotikonmi vyjadriť nielen pocity a nálady, ale napríklad aj štátnu príslušnosť. Vďaka nim vieš dokonca komunikovať aj príbeh, stačí vyberať správne kombinácie.

Emojis sa líšia

Zrejme si si aj ty všimol, že aj napriek jednotnému systému nie sú emoji všade rovnaké. Menia sa napríklad podľa vydavateľa smartfónov (ktoré sú už dnes predávanejšie ako notebooky či počítače). Mobily od Apple, Google a Samsungu majú síce rovnaký tvar srdiečok, avšak odlišné farby a tienenie. Microsoft dokonca svoje emotikony orámoval.

Všimni si na fotke, že Google nemá čierne srdce čierne, ale sivé. Taktiež Samsung má iný farebných prechod v čiernom a napríklad v hnedom srdci. Odlišnosti sú viditeľné aj v prípade populárnych sociálnych sietí, kde ich jeden používateľ má viac plošné, iný s tónovaním či jemným okrajom.

Odlišnosť emoji podľa zariadení
Odlišnosť emoji podľa zariadení (Zdroj: Emojipedia)

Príčinou je identita spoločnosti a schopnosť odlíšiť sa. Unicode zabezpečuje jedine to, že emoji vďaka jednotnému kódu bez problémov odošleš do iného zariadenia, ktoré ho podporuje, a teda automaticky rozpozná a zobrazí. Samotný vzhľad je už čisto na výrobcovi a grafikoch. Čím viac sa s nimi vyhrajú, tým viac zákazníkov vedia nalákať. Líšia sa, pretože inak by aj samotné operačné systémy stratili svoju identitu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček najinteligentnejších plemien psov: Cvičiť týchto 10 miláčikov bude jednoduchšie, než si myslíš!

Koľko emojis dnes máme k dispozícii?

Do roku 2000, teda v období prvých emoji, bol ich celový počet 176. Dnes je ich však existuje násobne viac. Pribúdali postupne, a to nasledovne:

  • 1999: prvá sústava emoji, je ich dohromady 176.
  • 2003: do sústavy sú pridané výrazy tvárí, emoji dostávajú prvý 3D model.
  • 2009: objavuje sa jeden z najznámejších emotikonov – Emoji Dick, čiže modrá veľryba, počet emoji presahuje hranicu 500.
  • 2010: vznik Unicode, nárast emoji na viac ako 1200 (vrátane zaľúbencov či hovienka).
  • 2013: nárast emoji sa pozastavil, vzniká Emojipedia.
  • 2014: 17. júl je klasifikovaný ako „deň emoji“, pridaných je viac erotických emoji, pribúdajú odtiene na smajlíkoch podľa rás, ikonky pociťujú menší nárast.
  • 2015: emoji presahujú hranicu 1500, pridáva sa „Thumbs Up“ v rôznych odtieňoch pokožky, fialový baklažán je kvôli prirovnávaniu k penisu na Instagrame zakázaný.
  • 2016: zbraň, nôž či bomba sa začínajú využívať na vyhrážanie, čím sú zakázané na mnohých platformách, revolver je nahradený striekajúcou vodnou pištoľkou. Emoji presahujú počet 2000.
  • 2017: nárast na viac ako 2500, pridávajú sa vlajky každej krajiny sveta, v kinách má premiéru Emoji Movie, po prvýkrát sú udeľované ceny za najlepšie nové emoji.
  • 2018: všetky platformy zakazujú ikony zbraní.
  • 2019: Facebook a Instagram zakazujú erotické emoji, nárast nových smajlíkov sa pozastavil.
  • 2020: počet presiahol 3000, emoji sa využívajú na boj proti koronavírusu, takže pribúdajú nové tváre s rúškami.
  • 2021: výskum ukázal, že 63 % emoji tvárí je pozitívnych, 37 % negatívnych. Ih počet začína znova mierne narastať.
  • 2022: začiatkom roka je dostupných 3633 emoji, pribudol napríklad tehotný muž a roztápajúci sa smajlík.

Ktoré sú najpoužívanejšie?

Ešte donedávna bol podľa webu Emojipedia najpoužívanejším smajlíkom „Face with Tears of Joy“. No napríklad na Twitteri získal minulý rok až druhé miesto. Ohrozovať ho začala „Loudly Crying Face“, ktorá od svojho vydania v marci 2021 celosvetovo poskočila do konca roka na piate miesto.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Karol III. alias princ Charles? V jeho minulosti rezonuje kontroverzné manželstvo s Dianou, ako kráľ má veľké plány

Na druhom mieste sa umiestnilo červené srdce. Dôležité je však poznamenať, že emoji sa započítavajú v správach, statusoch, tweetoch či reakciách. V tých sa srdiečko usadilo najvyššie. Z top 10 najpoužívanejších emotikonov v roku 2021 nie sú len tri tváre – dostalo sa sem aj spomínané srdce, palec hore a spojené ruky. Každý jeden je pozitívny.

Najpoužívanejšie emoji za rok 2021
Najpoužívanejšie emoji za rok 2021 (Zdroj: Emojipedia)

Prejdime však k zaujímavým faktom, ktoré patria ku každodennému používaniu. Vedel si o tom, že:

  • V roku 2021 obsahovalo 21,54 % tweetov ľubovoľný emotikon. Pred piatimi rokmi to bolo 14 %.
  • Denne sa cez facebookový Messenger odošle približne 5 miliárd emoji. Najviac je to práve „Face with Tears of Joy“, nasleduje smajlík so srdiečkami miesto očí. Samotné červené srdce je až na 6. mieste.
  • Viac ako 50 % postov na Instagrame obsahuje emoji. Najviac z nich pochádza z Fínska (63 % postov), Francúzska (50 %) a Veľkej Británie (48 %). Spojené štáty sa umiestnili na deviatej priečke (38 %).
  • Len 7 % správ s použitím oranžovej broskyne skutočne odkazuje na ovocie. Zvyšných 93 % prípadov súvisí s… Veď vieš s čím.

Najnovšie kúsky

Aktuálne používame Emoji 15.0, teda 15. generáciu jazyka, ktorým emoji „komunikuje“. Do konca roka sa môžeš tešiť na ďalšie nové a zaujímavé kúsky. Pribudne konečne sľubované ružové srdiečko a aj jeho sivá a cyanová verzia (mimochodom, toto sú tlačiarenské farby).

Okrem nich sa môžeš tešiť na „Pushing Hand,“ ktoré sa však zrejme ujme ako high-five, pretože bude dostupné pre obe ruky. Pribudnú nové zvieratá (oslík či medúza), vejárik, flauta a zelenina (hrach a zázvor). Na záver pribudne aj dlho očakávané „Wireless“.

Emoji, ktoré budú dostupné koncom roka 2022
Emoji, ktoré budú dostupné koncom roka 2022 (Zdroj: Emojipedia)

Emoji 16.0 je naplánované na jeseň roka 2023. Zatiaľ však nie je jasné, aké nové emotikony bude konkrétne zahŕňať. Ich počet by sa však stále nemal dostať nad 4000. Túto hranicu pokoríme zrejme až niekedy v roku 2024 alebo 2025.

Ako často využívaš emoji v mobilnej konverzácii?


Chceš byť nonstop v obraze?

D

Zdroj: hashtag.sk, statista.com, stories.moma.org, blog.emojipedia.org, emojitimeline.com
Odporúčame