iPhone 14, Watch 8 a AirPods Pro 2: Apple predstavil nové produkty, za ktoré si poriadne priplatíš

iPhone 14 Pro a Pro Max

iPhone 14 Pro a Pro Max (Zdroj: Apple)

#Septembrový Apple Event sa nedá nazvať ako plný noviniek. Áno, Apple síce vydáva nové produkty, no do akej mieri sa menia? Nevieme sa ubrániť tvrdeniu, že znova bola prezentácia zbytočne dlhá (najmä Apple Watch) a úsmevy všetkých zúčastnených boli strojené. Poďme si ale postupne zhrnúť, aké nové produkty prídu túto jeseň do predaja, kde vidíme najväčšie zmeny a koľko za nové zariadenia napokon zaplatíš.

 

iPhone 14  /  iPhone 14 Pro  /  Apple Watch 8  /  Apple Watch Ultra  /  AirPods Pro 2

 

iPhone 14 / 14 Plus

Model mini skončil. Apple sa lúči so svojím malým kompaktným zariadením a menší iPhone ako 6.1-palcový základný model si tento rok nekúpiš. Aj tento rok sú zaujímavejšie modely Pro. Obyčajný model len stratil malého brata a privítal väčšieho – vrátil sa model Plus, ktorý len zväčší displej a batériu – tú však Apple už tradične nezverejňuje.

Základné parametre

 • Operačný systém: iOS 15
 • Čip: A15 (6-jadrové CPU, 5-jadrové GPU)
 • Displej: 6,1-palcový / 6,7-palcový Super Retina XDR OLED (1170 x 2532)
 • Hmotnosť: 172 gramov / 203 gramov
 • Zadné fotoaparáty: 12 Mpx wide f/1.5, 12 Mpx ultra-wide f/2.4, 120°
 • Predný fotoaparát: 12 Mpx f/1.9
 • Nabí­janie: 20 W lightning, 15 W bezdrôtovo MagSafe
 • Ochrana: IP68 (30 minút do 6 metrov)
 • Pamäť: 128 GB / 256 GB / 512 GB
 • Cena: 128 GB 999 eur, 256 GB 1129 eur, 512 GB 1389 eur (Plus je vždy o 150 eur drahší)

Najväčšie novinky

SOS: Medzi novinkami predstavil Apple službu SOS. Vďaka nej sa budeš môcť v prípade potreby spojiť so satelitom na miestach, kde Wi-Fi ani mobilné pripojenie nie je. Keď sa napríklad stratíš, systém ťa nasmeruje na satelit, kam vyšleš signál SOS a záchranná služba by mala prísť po teba. Nie je jasné, či bude ale táto služba ihneď dostupná aj na Slovensku.

Crash Detecition: Ďalšou novou funkciou je detekcia počas havárie. iPhone sa ťa spýta, či potrebuješ privolať pomoc a tebe stačí jeden klik, aby tak mobil urobil za teba. Nemusíš vytáčať 112. Navyše, ak šlo iba o menšou zrážku, pomoc mobilu jednoducho odmietneš. Zabraňuje to zbytočným výjazdom.

Action Mode: No a kamera sa dočkala akčného módu. Nejde o novinku ako takú, iPhone len stabilnejšie sníma video záznam. Pribudne aj minuloročný filmový režim, no Apple hp predstavil už minulý, preto o nňom netreba viac písať. Ako vidíš, základný model iPhonu sa zmenil len systémovo a nie vizuálne (dokonca nemá ani nový čip)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
iPhone bude konečne ukazovať percentá batérie: Novinka sa ti však nebude páčiť

iPhone 14 Pro / Pro Max

Prejdime na Pro. Už na pohľad si môžeme všimnúť, že notch „zmizol“ a nahradil ho pretiahnutý priestrel s novými funkciami. Modely Pro majú všetky dostupné funkcie ako v základnom modeli, no tradične majú aj čosi navyše. Všimnúť si môžeš aj drastické zdraženie zariadení na našom trhu o 100 – 200 eur oproti minulému roku.

Základné parametre

 • Operačný systém: iOS 16
 • Čip: A16 (6-jadrové CPU, 5-jadrové GPU)
 • Displej: 6,1-palcový / 6.7-palcový Super Retina XDR OLED (1179 x 2556) 120 Hz
 • Hmotnosť: 206 gramov / 240 gramov
 • Zadné fotoaparáty: 48 Mpx wide quad pixel f/1.78 (prvýkrát 8K video), 12 Mpx ultra-wide f/1.8, 120°, 12. Mpx tele s 3x optickým zoomom f/2.8
 • Predný fotoaparát: 12 Mpx f/1.9
 • Nabí­janie: 20 W lightning, 15 W bezdrôtovo MagSafe
 • Ochrana: IP68 (30 minút do 6 metrov)
 • Pamäť: 128 GB / 256 GB / 512 GB / 1 TB
 • Cena: 128 GB 1299 eur, 256 GB 1429 eur, 512 GB 1689 eur, 1 TB 1949 eur (Max je vždy o 150 eur drahší)

Najväčšie novinky

A16 Bionic: Nový čip od Apple bude znova trošku výkonnejší a úspornejší ako jeho predchodca. Apple sa pýšil tým, ako je výkon ich čipu A13 z iPhonu 11 lepší ako všetka konkurencia, no čo z toho, ako ho 95 % používateľov nevyužije? Každopádne aspoň lepšie šetrenie batérie poteší. Nový čip však prísť musel, nakoľko je optimalizovaný na ďalšiu novinku, ktorú v Pro modeloch nájdeme.

48 Mpx snímač: Vďaka čipu máme 48 Mpx hlavný snímač s optickou stabilizáciou a Quad Pixel technológiou. Apple konečne vsadil na väčší senzor a fotky aj videá tak budú ešte o level vyššie. Len škoda, že stále je dostupný len 3-násobný optický zoom, periscope by sa aspoň Pro modelom naozaj šikol.

Dynamic Island: Notch je síce preč, ale miesto na obrazovke neuvoľnil. Apple predstavil Dynamic Island, teda ostrovček, ktorý sa bude prispôsobovať napríklad upozorneniam a aktivitám, ktorým bol doteraz kladený zbytočne veľký dôraz. Osobne si myslíme, že toto by sa dalo systémovo zariadiť aj v starších verziách (alebo aspoň modeloch 13 s menším výrezom), ale to by ľudia potom nepozerali na model 14, všakže? Och, a máme aj Always-On, ale načo rozpisovať takú starú technológiu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
iPhone bude konečne ukazovať percentá batérie: Novinka sa ti však nebude páčiť

Apple Watch 8

Dizajnovo nezmenené Watch 8 síce zabrali najviac času v samotnej prezentácii, no priniesli zrejme najmenej zmien. Funkcie SOS a Crash Detection z iPhonu 14 nájdeš aj tu. V ponuke sú aj hodinky Watch SE 2, ktoré dostaneš kúpiť za polovičnú cenu oproti 8. sérii, no majú mnohé z funkcií obmedzené alebo absentujú úplne.

 • Veľkosť: 41 mm / 45 mm
 • Maximálny jas: 1000 nitov
 • Úložisko: 32 GB
 • Batéria: 18 hodín v bežnom režime / 36 hodín v režime šetrenia
 • Cena: 41 mm 499 eur, 45 mm 539 eur (s LTE sú modely drahšie o 120 eur)

Najväčšie novinky

Ešte viac dát: Apple pridáva k tvojmu fitness pomocníkovi ďalšie informácie navyše. Napríklad EKG by si si mal vedieť zmerať už iba na zápästí, pri behu budú hodinky kontrolovať tvoj čas, ktorým stráviš nohami na zemi… jednoducho dostaneš množstvo nových dát, ktoré nájdeš aj vo videu nižšie.

Detekcia spánku na minútu: Detekcia spánku nie je v Apple Watch ani v iných hodinách nič nové. Avšak Apple túto funkciou posúva ďalej vďaka detekcii s presnosťou na minútu. Môžeš si odkontrolovať REM fázy či chrápanie a porovnávať s inými nocami.

Samoodvodňovanie: Watch 8 majú v sebe nový tlakovač, ktorý po ponorení zapne funkciu samoodvodňovaňia. Ak hodinky zistia, že by predsa mohli obsahovať nejaké kvapky vody, samé ich odstráni a ty sa už nemusíš o nič starať. Na vrchnej hrane je medzierka, ktorou bude voda vytekať.

Apple Watch Ultra

Ultra sú oveľa zaujímavejšie ako 8. generácia. Zmeny nastali ako v displeji a konštrukcii, tak aj v batérii a, samozrejme, cene. Stoja síce tisícku, no Apple sa môže pýšiť tým, že ide o ich doteraz najväčšie a najjasnejšie hodinky, ktoré vydržia aj počas náročného používania dva dni. Navyše predstavili aj niekoľko zaujímavých náramkov, ktoré uvidíš vo videu.

 • Veľkosť: 49 mm
 • Maximálny jas: 2000 nitov
 • Úložisko: 32 GB
 • Batéria: 36 hodín v bežnom režime / 60 hodín v režime šetrenia
 • Cena: 999 eur

Najväčšie novinky

Odolnosť: Podobne ako novinka od Samsungu, aj Ultra hodinky od Apple majú titánové spracovanie, ktoré síce o niečo viac naberá na hmotnosti, no najmä na odolnosti. Navyše tu nájdeme aj nové zafírové sklo a vodeodolnosť až 10 ATM, teda 10 atmosfér, ktoré ocenia najmä profesionálny potápači (odolajú tlaku do hĺbky 100 metrov).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako predĺžiš životnosť batérie svojho IPhonu? Nenechávaj ho celú noc na nabíjačke

Tlačidlo navyše: Na pravom boku sú štandardne dve fyzické tlačidlá – home a malá luneta. Na ľavej strane je však tretie tlačidlo, ktoré v iných Watchkách nenájdeš. Má univerzálnu funkciu a sám si vyberieš, akú úlohu bude zastávať. Môže to byť rýchly hovor, meranie EKG, svetový čas… čokoľvek, to už je na tebe.

Rovný displej: No a Watchky predstavujú aj rovný displej s jasom až 2000 nitov. Tento panel je navyše aj najväčší, ako v hodinkách od Apple nájdeš. Musela sa kvôli nemu meniť aj konštrukcia, takže hodinky sú trošku tučnejšie.

AirPods Pro 2

Znova dizajnovo príliš nezmenené AirPods Pro 2. generácie prinášajú viac-menej len systémové vylepšenia, ktoré nemôžu byť upravené softvérom na starších modeloch. Ich cena bude 299 eur, takže Apple citeľne tento rok zdražel všetky svoje produkty vrátane slúchadiel.

Najväčšie novinky

Adaptívne Spatial Audio: Priestorový zvuk, ktorému Apple hovorí Spatial Audio je vylepšený o adaptívnu funkciu. Na svojom iPhone si môžeš nasnímať svoje ucho cez LiDAR skener a vďaka nemu si hodinky samé určia, ako majú hrať čo najlepšie. Zlepšené je vďaka tomu aj potláčanie hluku – podľa výrobcu až dvojnásobne, ale tieto informácie si nemáme ako overiť.

Touch Control: Hlasitosť na AirPodoch sa po novom dá nastaviť cez Touch Control – nájdeš ho na malej tyčke, ktorá vytŕča z ucha. Nejde však o fyzické tlačilo, ale ako názov napovedá, o dotykové. Po tyčke vieš prechádzať prstom a zvyšovať/znižovať hlasitosť. Funguje to na oboch slúchadlách a zároveň aj hlasitosť pridáš a uberieš na oboch spoločne.

Väčšia batéria: Nový čip H2 bude o niečo viac šetriť batériu a AirPods Pro 2 tak vydržia najviac z Apple ponuky. Samotné slúchadlá vydržia 6 hodín, pričom krabička im dodá ďalších 24 hodín, teda štyri ďalšie nabitia. Spoločne sa tak pozeráme na 30 hodín na jedno nabitie.

Ktorý produkt si plánuješ kúpiš?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, apple.com
Odporúčame