#Miluješ leto, obdobie letných prázdnin, dovoleniek a dní, v ktorých čas zdanlivo plynie o niečo pomalšie a bezstarostnejšie než počas iných bežných dní v roku? Potom je veľmi pravdepodobné, že k tvojim obľúbeným letným aktivitám patrí aj relax na slnku spojený s opaľovaním. A možno si to ani neuvedomuješ, ale za tým skvelým pocitom letnej pohodičky s veľkou pravdepodobnosťou môže byť práve ten čas, počas ktorého svoj organizmus vystavuješ pôsobeniu slnečných lúčov, čo môže viesť aj k uvoľneniu hormónu serotonínu zodpovedného práve za dobrú náladu. Naviac, počas takého opaľovania sa nielen vystavuješ slnečným lúčom, ale aj prirodzenému dennému svetlu, čím sa reguluje cirkadiánny rytmus a podporuje tvoj lepší spánok.
A i keď pozornosť sa zvykne častejšie upriamovať na riziká a nebezpečenstvá spojené s cieleným opaľovaním a vystavovaním sa slnečnému žiareniu, je nemenej dôležité uvedomiť si aké fyzické aj psychické benefity prináša čas strávený na slnku. Samozrejme stále platí, že nadmerné opaľovanie zdravé nie je a predstavuje riziko pre zdravie. Vplyv UV žiarenia na možné poškodenie buniek, ktoré môže viesť k melanómu alebo rozvoju rakoviny kože, nie je možné popierať. Ako teda z letných slnečných dní vyťažiť maximum pre zdravie bez toho, aby sme organizmus dobrovoľne vystavovali negatívam s tým spojeným?
Rozumné a zdravé opaľovanie má význam pre zdravie
V prvom rade si treba uvedomiť, že spálená pokožka zdravé opaľovanie rozhodne nereprezentuje. O tom, že koža si tieto prešľapy pamätá, si už určite počul. Je to extrém, ktorému je potrebné predchádzať. Naopak, vystaviť sa pôsobeniu slnečného žiarenia na rozumnej úrovni možno z vedeckého hľadiska považovať za výhodné. Poskytuje pre náš organizmus hneď niekoľko neprehliadnuteľných benefitov. Pomáha udržiavať pod kontrolou hormonálnu hladinu, posilňuje imunitný systém, znižuje stres a pomáha bojovať napríklad aj s depresiou.
Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo extrémne opaľovanie môže viesť k zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože, vitamín D získaný zo slnečného žiarenia sa na strane druhej spája s nižším rizikom vzniku mnohých iných druhov rakoviny.

Najlepšia ochrana a prevencia pred predčasným starnutím pokožky je opaľovací krém s UV ochranou. Spoľahlivo chráni pred vráskami aj pigmentovými škvrnami. Ďalším základným opatrením bezpečného slnenia je medzi 11:00 až 16:00 hodinou, kedy slnečné žiarenie býva najintenzívnejšie, vyvarovať sa pobytu na priamom slnku. Riziko poškodenia slnečným žiarením možno znížiť aj pobytom v tieni pod stromom alebo napríklad pod slnečníkom, ale ani v tomto prípade, hoci aj keď budeš v tieni, netreba zabúdať na opaľovací krém s faktorom UV. Za bezpečný a terapeutický, možno podľa typu pokožky, považovať interval 15 až 30 minút ako čas strávený na priamom slnku bez použitia ochranného faktora.
Minerálny alebo chemický filter – aký opaľovací krém si vybrať?
Prípravky na opaľovanie rozlišujeme nielen podľa hodnoty SPF, ale aj podľa druhu filtra, ktorý v zložení obsahujú. Poznáme dva druhy opaľovacích filtrov – chemické a minerálne, pričom oba majú svoje plusy, ale aj mínusy. Pri výbere vhodného opaľovacieho prípravku je preto dobré vedieť ako fungujú a chránia pokožku pred negatívnym vplyvom slnečných lúčov, ktoré vedie nielen k predčasnému starnutiu, ale aj k zdravotným komplikáciám.
Chemické UV filtre
Sú formulované tak, že využívajú chemické filtre na ochranu pokožky pred UV žiarením. Asi najviac používanou ingredienciou v zložení týchto typov prípravkov často býva oxybenzón. Ten je umelo vytvorenou chemickou látkou, ktorá pohlcuje ultrafialové žiarenie a premieňa ho na teplo. Absorbcia UV žiarenia a následná premena na teplo je chemickou reakciou, ktorá prebieha v koži a týmto spôsobom je UV žiarenie pohlcované. Pokožku síce dokáže chrániť, rizikom však je to, že tieto chemické filtre ľahko prenikajú cez pokožku až do krvného obehu.
Dnes už je známe, že oxybenzón a iné chemické filtre (oktinoxát, avobenzón alebo PABA) majú schopnosť dostať sa do krvi a do moču, dokonca sa vo významných množstvách našli aj v materskom mlieku alebo v plodovej vode. Negatívne vplývajú aj na hormonálny systém a ukázalo sa tiež, že zaťaženie organizmu oxybenzónom môže byť príčinou nižšej pôrodnej hmotnosti mnohých novorodencov. Ďalším problémom spojeným s ich používaním je podráždenie, svrbenie pokožky, ktorým môžu trpieť najmä deti alebo ľudia s citlivou pokožkou.
Hoci viaceré výskumy naznačujú potenciálnu škodlivosť a nebezpečenstvo chemických filtrov pre zdravie človeka, výskum nie je ukončený a vedci sa stále snažia pochopiť účinky týchto látok a vyvodiť definitívne závery. Ich prítomnosť v krvnom obehu sa však dá zistiť už po jednom natretí.
Ako to teda je s plusmi a mínusmi ich používania? Plusom je, že sa ľahko rozotierajú a vstrebávajú bez zanechania mastného pocitu. Na rozdiel od niektorých minerálnych prípravkov, nezanechávajú ani biely povlak na pokožke, ktorý sa len ťažko rozotiera. Na druhej strane, mínusom určite je, že zvyšujú možnosť nepriaznivej kožnej reakcie po aplikovaní, potrebujú aspoň 20 – 30 minút na aktivovanie pred vystavením sa slnečným lúčom a potrebujú opätovné natretie v pravidelných intervaloch.
Minerálne UV filtre
Dokážu fyzicky odrážať ultrafialové žiarenie od pokožky najmä vďaka ingredienciám ako oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý. Sú to minerály, ktoré fungujú ako aktívne ingrediencie a vyskytujú sa prirodzene, hoci môžu byť vytvorené aj synteticky. Neprechádzajú vrstvami pokožky, ale ostávajú na jej povrchu a pôsobia ako zrkadlo odrážajúce slnečné lúče od pokožky.
Certifikované opaľovacie prípravky neobsahujú nanočastice, čo znamená, že sú vyrobené z takých ingrediencií, ktoré majú väčšiu veľkosť ako nano a nedokážu prejsť do krvného obehu človeka. Sú ideálne aj pre deti a ľudí s citlivou pokožkou, sú bezpečné pre životné prostredie (najmä pre citlivé vodné ekosystémy), poskytujú ochranu proti UVA aj UVB lúčom a obsahujú bezpečné a zdravé ingrediencie. Dokonca sú veľmi vhodné pre aknóznu pleť, a to preto, že neupchávajú kožné póry a oxid zinočnatý sa vyznačuje aj protizápalovými účinkami.
V ich prospech hovorí fakt, že sú fotostabilné. Vystavené na priamom UV svetle vydržia pôsobiť dlhšie a nepotrebujú ani čas na aktiváciu, stačí sa natrieť a už okamžite chránia pred UV lúčmi. Na rozdiel od chemických opaľovacích prípravkov nevyžadujú ani tak častú aplikáciu, ktorú treba v pravidelných intervaloch znovu opakovať.
V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa minerálne opaľovacie prípravky ťažšie rozotierajú, pretože na rozdiel od chemických, neobsahujú zosilňovače penetrácie uľahčujúce preniknutie do pokožky a ich konzistencia tak býva o niečo hutnejšia. Mínusom sa dá označiť relatívny pocit mastnejšej pokožky a následné namáhavejšie umývanie z pokožky, ale to nie je pravidlom a závisí to aj od konkrétneho produktu a jeho formulácie zloženia.
Ekologická stopa a dopad opaľovacích prípravkov na oceány
Hrozbu pre životné prostredie predstavujú filtre označované ako chemické, pretože ich používanie sa spája aj s vymierajúcimi koralovými útesmi. Tie dokážu absorbovať veľmi malé častice z opaľovacích prípravkov, zvyčajne tzv. nanočastice, ktoré sú hrozbou nielen pre samotné koraly, ale aj pre reprodukciu alebo rast rozličných morských živočíchov. Ak takýto opaľovací prípravok aplikujeme na pokožku, pri plávaní či sprchovaní sa môže zmyť a tak sa aj z našich domácností dostáva do vodných tokov, jazier, riek až oceánov.

Koralové ekosystémy po celom svete tak nečelia len negatívnym vplyvom klimatických zmien, neudržateľnému rybolovu či stavebným rozvojom pobrežia, ale aj zdanlivo nevinná vec v podobe opaľovacieho prípravku ich zdravie a budúcnosť značnou mierou ohrozuje.
Chrániť svoju pokožku a zároveň neblížiť životnému prostrediu pritom nemusí byť žiadna veda, stačí sa zorientovať v ponuke opaľovacej kozmetiky a byť pri výbere náročný. Ak sa už chceš opaľovať, opaľuj sa bezpečne. Netráv hodiny neuváženým a nechráneným vyprážaním sa na slnku. Keď dokážeš byť láskavý sám k sebe, prejaví sa to aj na tvojom vzťahu k planéte.

Zdieľať na