Ekologické riešenie odpadkov: Kompostovateľné plasty by mali pomáhať prírode

Bioplastové obaly by sa mohli stať realitou (Zdroj: Freepik/freepik)

#Problém s nadmerným produkovaním plastov trápi planétu najmä posledné desaťročia. Ak patríš k tým, ktorým na životnom prostredí záleží, určite rád urobíš všetko preto, aby si odľahčil planéte od problémov. Novinka z Nového Zélandu predstavuje kompostovateľný plast, ktorý je nielen ekologický, ale ešte aj prospešný pre prírodu.

Eko novinka

Novozélandská spoločnosť Compostify vyvinula ekologický startup, ktorý by mohol pomôcť planéte. Po 5-ročnom testovaní a vývoji predstavili svetu novinku, ktorá má pomôcť v náhrade až 350 miliónov plastových obalov, ktoré sa vyprodukujú a jednorazovo použijú za jediný rok na Novom Zélande.

Produkt by mal nahradiť klasické plasty unikátnou bioplastovou látkou, ktorá sa dokáže prirodzene rozložiť v pôde. Plánujú z nej vyrábať napríklad plastové tégliky, ktoré sú veľkým ekologickým problémom.

„Plánujeme nahradiť klasické plasty materiálmi, ktoré fungujú v súlade s prírodou. Nejde len o praktickú stránku, ale aj odolnosť a prirodzený rozklad daného materiálu. Zmeníš sa tým množstvo odpadu a materiál sa zmení na prospešný pre pôdu,“ uviedol pre portál Good News Network spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spomínanej firmy, Peter Wilson.  

Jedlé obaly

Ako uvádza spomínaný portál, niektorí lokálni dodávatelia, ktorí sa venujú tvorbe eko plastov pre iné odvetvia než pre gastro, sa rozhodli podporiť myšlienku a vytvoriť akúsi osvetu pre maloobchod a spotrebiteľov. Spoločne hľadajú riešenia na to, aby znížili produkciu plastových odpadkov – obaly skúšajú tvoriť z dopestovaných plodín, medzi ktoré patrí napríklad cukrová trstina či kukurica.

Trvanlivosť týchto obalov je približne 12 mesiacov a po vložení do pôdy sa v nich aktivuje biologický rozklad, ktorý poskytuje ekologickú alternatívu hnojiva. Ako vývojári upozorňujú, dôležitým je fakt, že by tieto nové bioplasty mali byť vyrábané najmä z plodín, ktoré neobsahujú chemikálie a rôzne toxické zvyšky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Voda môže škodiť: Odborníci varujú pred jej zložením, nájdeš v nej nebezpečné látky

Projekt budúcnosti

„Náš startup je základom budúcnosti, v ktorej sú jednorazové plasty minulosťou. Sme tu na to, aby sme posilnili našich obchodných partnerov na Novom Zélande, ale aj mimo neho. Chceme prispieť do sveta, ktorý nielen znižuje plytvanie, ale aj proti nemu aktívne bojuje,“ uvádza Wilson.

Ďalej uvádza, že „štandard kompostovateľnosti obalov v domácnostiach predstavuje prelom v bioplastových inováciách, pretože väčšina z nich, ktoré sú používané celosvetovo, sa dá kompostovať len priemyselne.“

Nový, certifikovaný spôsob, ktorý dokáže bio zliatinu rozložiť takmer bez námahy, by mal byť navrhnutý tak, aby fungoval podobne ako klasické plasty, na ktoré si zvyknutý.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, goodnewsnetwork.com
Odporúčame