Plastový odpad mení na jedinečné diela: Mužove obrazy obdivujú po celom svete

Plastový odpad

Umelec maľuje svoje obrazy naozaj netradičným spôsobom (Zdroj: Unsplash/Nick Fewings)

#Ak si niekedy skúšal maľovať, pravdepodobne si siahol po vodových, prípadne olejových farbách. Maliar menom Mbongeni však pri svojej tvorbe používa omnoho netradičnejšie médium. Dokonca tým pomáha aj prírode. Ako uvádza CNN, obrazy maľuje roztopeným plastovým odpadom.

Detstvo medzi zvieratami a odpadom

Mbongeni žije na predmestí Johannesburgu v Južnej Afrike, kde vo svojom štúdiu vytvára z plastového odpadu jedinečné umelecké diela. Umeniu sa začal venovať už v detstve. Práve vtedy začal z hliny modelovať sochy zvierat, ktoré doma chovali.

„Vyrastal som medzi zvieratami, ktoré choval môj otec. Dobytok bol dôležitou súčasťou našich životov,“ opísal, ktorý už v detstve vnímal problém s plastovým odpadom.„Stávalo sa, že nám kravy zomreli kvôli tomu, že zjedli nejaký plast.“

„Zomierajú zvieratá a ryby v oceánoch, a to všetko kvôli tomuto materiálu a nám, ľuďom. Musíme prevziať zodpovednosť,“ povedal.

Vlastná metóda

Hoci ekológia dnes v Butheleziho tvorbe zohráva dôležitú úlohu, nie vždy to bolo celkom tak. Plast totiž nezačal využívať kvôli životnému prostrediu, ale preto, že klasické farby si počas štúdia skrátka nemohol dovoliť.

„Moje štúdio bolo blízko skládky odpadu. Vídaval som všetky tie jasné farby a materiály a zamýšľal som sa nad tým, ako by som tomu plastu, ktorý bol všade naokolo, dal nejaký zmysel,“ vysvetlil.

Buthelezi začal plastový odpad zbierať a čoskoro vymyslel vlastnú techniku, pomocou ktorej ho mohol použiť ako náhradu farby. Tá spočívala v tom, že plast najskôr roztopil pomocou teplovzdušnej pištole a následne nanášal na recyklované plátno. Táto metóda je podľa neho ekologickejšia, ako roztápanie plastu pomocou plameňov a nevznikajú pri nej toxické výpary.

Tvorba ako odraz spoločnosti

Buthelezi študoval na Africkom umeleckom inštitúte a neskôr vyštudoval výtvarné umenie aj na univerzite Witwatersrand. Dnes už päťdesiatšesťročný profesionálny výtvarník vystavoval v rôznych krajinách, viedol mnoho workshopov a zúčastňuje sa aj umeleckých festivalov. Pri tom stále zostáva verný metóde, ktorú vymyslel ešte vo svojich umeleckých začiatkoch. Prostredníctvom svojich diel totiž upozorňuje na problémy, ktoré s plastovým odpadom súvisia.

„Ako umelec som zrkadlom svojej spoločnosti. Mám odrážať to, čo sa deje tam, kde žijem.“

„Niektorí ľudia mi hovoria, že raz sa minú všetky plasty a ja nebudem môcť ďalej tvoriť. Nechápu pri tom, že by som bol šťastný, keby sa tak stalo. O to tu predsa ide!“ vysvetlil.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame