Pomáhaš prírode a zároveň ušetríš peniaze: Vytvor si svoj osobný ekologický plán – poradíme ti, ako na to!

žena píše na notebooku a tvorí osobný ekologický plán

(Zdroj: Pexels/ Sarah Chai)

#Každý z nás je v interakcii so životným prostredím a preto ho musíme chrániť. Nemôžeme sa spoliehať na to, že svojimi občasnými dobrými „zelenými“ aktivitami uspejeme a budeme prírode dostatočne nápomocní. Byť ekologický je čoraz dôležitejšie, a to znamená žiť spôsobom, ktorý neškodí životnému prostrediu. Je najvyšší čas uvedomiť si svoju osobnú zodpovednosť a osvojiť si spôsoby, ktorými jednotlivec môže konať udržateľne.

Nie je to nič nové, no napriek tomu, že mnohí si to uvedomujeme, spoločnosť ako celok stále balansuje na okraji priepasti nezvratných dôsledkov klimatickej katastrofy. Zmenšiť negatívny dopad, ku ktorému často smerujú návyky každodenného života, pritom nemusí byť vôbec zložité, pretože v rôznych oblastiach nášho života môžeme byť naozaj šetrní k životnému prostrediu.

Dlhodobé a krátkodobé ciele udržateľnosti

Samozrejme, zmeniť prísun energie a tepla do domácnosti asi nebude hneď v tvojich silách. Inštalácia solárnych panelov, fotovoltaiky, tepelného čerpadla, inteligentných termostatov, či inovovanie všetkých starších spotrebičov za nové – mimochodom, ak ešte slúžia, bola by škoda predčasným vyhodením spôsobiť len ďalší odpad, toto všetko sú ciele udržateľnosti, ktoré bude potrebné dosiahnuť z dlhodobého hľadiska. Avšak to, čo môžeš už teraz naplánovať a dlhodobo aj realizovať, sú ciele krátkodobé.

Začni tým, že zhodnotíš svoj aktuálny životný štýl. Ako sa prepravuješ do školy, do práce, na nákupy, za zábavou, ako cestuješ na dovolenku? Zamysli sa nad spôsobom stravovania, čo ješ, kde sa prevažne stravuješ a aké potraviny bežne tvoria tvoj jedálny lístok, aj ako sú balené. Čo nosíš oblečené a koľko z toho, čo máš, skutočne aj nosíš? Aké sú ešte ďalšie možnosti napríklad doma, v škole alebo v práci, ktoré sú v tvojich silách? Jednoducho povedané, definuj svoje možnosti a reálne sa zameraj na cieľ tak, aby si každodenne konal udržateľnejšie.

Vytvor si svoj osobný ekologický plán

1. Uprednostňuj rastlinnú stravu

Jedz menej mäsa a preferuj viac rastlinnej stravy z dobrých zdrojov. Nemusíš prejsť výhradne na vegánsku stravu, najmä ak si ešte celkom presne ani nevieš predstaviť, že by si práve ty mal byť vegánom. Pravdou však je, že za väčšinu emisií skleníkových plynov v poľnohospodárskom priemysle sú zodpovedné najmä mäso a mliečne výrobky. Stojí preto za zváženie, že pozitívny vplyv na ich elimináciu môže mať aj obyčajné zníženie spotreby mäsa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 knižných tipov, ktoré by si mal každý z nás prečítať aspoň raz za život: Stretol si sa s niektorými z nich?

2. Obmedz plytvanie potravinami

Nakupuj len toľko, koľko dokážeš spotrebovať, aby si potraviny zbytočne nevyhadzoval. Nalákali ťa akciové ceny? Aj to je v poriadku, pokiaľ nakúpiš premyslene s tým, že vieš, čo z toho kedy spotrebuješ. Jednoducho tak, aby si stíhal konzumovať v rámci odporúčanej doby spotreby. A keď už potom navaríš, aj rozumným porcovaním jedla opäť zabrániš zbytočnému tvoreniu potravinového odpadu. Je lepšie si jedlo v prípade potreby doložiť, ako nedojedené vyhodiť. Aj také je rozumné hospodárenie s potravinami bez plytvania.

3. Vypestuj si vlastné suroviny

Vlastná zelenina a ovocie nielen šetria financie, ale sú tiež skvelou možnosťou ako znížiť svoju uhlíkovú stopu. Nedostatok miesta nie je vždy, tak veľkou prekážkou ako sa zdá. Mnohé rastliny dokážu vyprodukovať bohatú úrodu aj v kvetináči, napríklad jahody, menšie bobuľové ovocné kríky, bylinky alebo šaláty, uhorky, cukety, papriky a paradajky. Môžu skrášliť balkón a zároveň priniesť veľký úžitok.

rastlina na dlani človeka ako bod osobného ekologického plánu
Každý zasadený strom sa počíta (Zdroj: Pexels/Akil Mazumder)

4. Zasaď nejaké stromy

Alebo aspoň jeden strom, pretože každý je významnou súčasťou stabilného ekosystému, najmä tie listnaté. Poskytujú nám kyslík, filtrujú vzduch, ochladzujú svoje okolie, znižujú množstvo odtokovej dažďovej vody, predchádzajú erózii pôdy, zlepšujú úrodnosť pôdy, vytvárajú zásoby vody a sú domovom pre mnoho druhov živočíchov.

5. Minimalizuj odpad, nos si svoje obaly na jedlo

Nápoje a porcie jedla v jednorazových plastových obaloch, ktoré sa nerozložia ani za stovky rokov sú obrovským problémom. Denne sa ich spotrebuje veľké množstvo, a pritom by sa jednoducho dali nahradiť opakovane použiteľnými obalmi zo skla, nerezu, bambusu alebo z rastlinných materiálov vyrobených špeciálnymi metódami, ktoré šetria prírodné zdroje a sú plne biodegradovateľné.

6. Kompostuj

Kompostér nevyžaduje veľkú záhradu, na trhu existujú varianty kompostérov určené do interiéru a niektoré z nich sa dajú umiestniť priamo aj na kuchynskú linku. Hlavnou výhodou kompostovania je možnosť zbaviť sa kuchynského a záhradného biologického odpadu a premeniť ho na kvalitné hnojivo. V skratke, tým ušetríš financie na nákup hnojiva, zabezpečíš si kvalitnejšiu úrodu, ale aj znížiš množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Prvá vražda v štrnástich: Šálkový vrah bral blízkych ako pokusných králikov, jed im podával roky

7. Uprednostňuj biologicky odbúrateľné produkty pre domácnosť

Hoci pri nákupoch aj uprednostňuješ výrobky zabalené v recyklovateľných obaloch, kontrolovať, či aj budú alebo nebudú naozaj recyklované a znovu využité, nie je v tvojich silách. Môžeš však svoj level posunúť o niečo vyššie a staviť na biologicky odbúrateľné produkty, ktoré v prírode zmiznú prirodzeným procesom po kontakte s baktériami alebo hubami a nespôsobia tak žiadne škody na životnom prostredí. Môže ísť o recyklovaný toaletný papier, bambusovú zubnú kefku, drevenú kefu na česanie, mnohé produkty osobnej hygieny, alebo utierky vyrobené z bambusových vlákien. 

8. O domácnosť sa staraj ekologicky

Na trhu nájdeš bohatú ponuku ekologických a čisto prírodných prostriedkov pre domácnosť a osobnú hygienu. Dôležité je pozorne čítať ich zloženie a orientovať sa aj v certifikátoch, aby si si mohol byť istý, že produkt neškodí životnému prostrediu, ale ani nie je nebezpečný pre tvoje zdravie. Niektoré čistiace prípravky nie je problém vyrobiť vlastnými rukami. Dá sa to aj za pár centov, napríklad z octu, sódy a citróna.

9. Kúp si nábytok z druhej ruky

Nemusíš si tak zariadiť celé svoje bývanie, ale aj jeden alebo dva kúsky tohto nábytku ušetria našu planétu. Naviac, si ich môžeš prerobiť a nadizajnovať presne podľa svojho vkusu. Zlatým pravidlom by malo byť kúpiť iba taký kúsok, ktorý naozaj využiješ a nevyhodíš.

10. Zníž spotrebu papiera

Nie je nič pohodlnejšie ako si odtrhnúť útržok kuchynskej utierky a použiť ho na utieranie všetkého možného. V mnohých prípadoch by stačilo použiť bavlnenú utierku vyrobenú napríklad zo starého trička alebo starý uterák, ktoré skvele poslúžia na utretie nečistôt v garáži alebo v pivnici.

aj zelenina a ovocie tvoria osobný ekologický plán
Zelenina a ovocie z lokálnych zdrojov neprecestujú k tebe tisícky kilometrov (Zdroj: Pexels/Alesia Kozik)

11. Nakupuj lokálne

To znamená nakupovať najmä sezónne suroviny. Ich tajomstvom je lepšia chuť a kvalita, ale sú aj o poznanie zdravšie, pretože neboli skladované, konzervované a prepravované z iných krajín sveta a zachovali si lepšie nutričné hodnoty. Takisto boli plne dozreté a necestovali k tebe tisíce kilometrov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček slávnych slovenských horolezcov a cestovateľov: Zdolali Everest aj Antarktídu, nájdeš medzi nimi aj odvážnu ženu

12. Šetri elektrinou

Odpoj spotrebiče, ktoré práve nepoužívaš a nie sú viazané na neustále zapojenie v sieti. Jednoducho povedané, uvedomuj si spotrebu energie a buď šetrný čo najviac ako je to možné. Aj keď sú spotrebiče vypnuté alebo sú v spánkovom režime, stále elektrinu spotrebovávajú. A hoci pripájať, zapájať, dobíjať rôzne zariadenia je v dnešnej dobe nevyhnutné – doma, v škole, v práci – rovnako všade môžeš energiou rozumne šetriť. Dobil si si mobil? Vždy odpoj aj nabíjačku zo siete. Raňajkoval si hrianky? Odpoj hriankovač, pravdepodobne do ďalších raňajok ho už nepoužiješ. Pravidlo „odpoj“ podobne uplatníš napr. aj pri kávovare, rýchlovarnej kanvici, mikrovlnke alebo aj notebooku, televízore, hernej konzole atď. Svietil si v miestnosti, z ktorej odchádzaš? Zhasni. Rozsvietiš znovu, keď budeš potrebovať. 

muž na kolobežke sa prepravuje ekologicky
Jazda na kolobežke je zábavná a zlepší tvoju koordináciu i rovnováhu (Zdroj: Pexels/Maksim Goncharenok)

13. Prepravuj sa ekologickejšie

Asi ťa neprekvapí, že najudržateľnejší spôsob dopravy je na bicykli, kolobežke alebo pešo po vlastných. No nie všetky vzdialenosti sa denne dajú takto zmáknuť. Za zvážanie vtedy stojí využitie verejnej dopravy, ktorá tým, že naraz prepraví väčšie množstvo cestujúcich, zanechá menšiu stopu znečistenia. Použiť na presun auto býva ale často tou najrýchlejšou a najjednoduchšou voľbou ako sa dostať ráno do školy alebo do práce. Ak práve nevlastníš elektromobil s nulovými emisiami, v prípade cesty autom si vždy premysli, čo všetko v daný deň ešte potrebuješ vybaviť, nakúpiť a naplánuj si cestu tak, aby si všetko poriešil napr. cestou domov a počas dňa zbytočne nejazdil autom opakovane. 

Ak ide o ekologický život, nikto nie je celkom dokonalý. Moderný život v modernom svete nevyhnutne znamená spotrebu elektriny a energie, ale aj spotrebu v podobe nerecyklovateľných produktov alebo aj vytvorenie istého množstva odpadu. Žiť udržateľne sa ti môže na prvý pohľad javiť ako niečo náročné, no uľahčiť ti to môže práve tvoj vlastný ekologický plán. Dodržiavaním aj len niekoľkých bodov spustíš sériu malých udržateľných zmien, ktoré z dlhodobého hľadiska životnému prostrediu výrazne pomôžu. A všetky dobré veci sa kumulujú. Aké ďalšie body by si ty pridal do svojho EKO plánu?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame