DROBNOHĽAD| Ego – človek, ktorý navždy zmenil slovenský rap

Na slovenskej rapovej scéne sa objavujú zaujímavejšie aj menej zaujímavé mená. Z času na čas príde na svetlo sveta človek, ktorý je akoby predurčený ovládnuť „hru“ a zapísať sa do myslí nás všetkých. Bez rozdielu. Dámy a páni, dnes bude reč o Michalovi Strakovi. Človeku, ktorého práca presiahla hranice hip-hopu a rapu.

Keď napíšeme, že Michal Straka, známy pod prezývkou Ego, je autorom neoficiálnej novodobej hymny Slovenskej republiky, nebudeme ďaleko od pravdy. Jeho letný singel z roku 2012 Žijeme len raz pozná každý – deti, dospelí aj dôchodcovia. Refrén aspoň raz počuli aj ľudia, ktorí sa rapu a hudbe vyslovene vyhýbajú.

Táto skladba má na platforme YouTube k dnešnému dňu 69 miliónov pozretí, čo je rekord pre akéhokoľvek slovenského interpreta a neočakáva sa, že v najbližších rokoch bude tento primát prekonaný. Práve tento hudobný počin posunul Ega z pozície rapera do postu takpovediac mienkotvorného človeka, ktorého názor rešpektuje (nielen) hudobná obec.

Ego má momentálne 35 rokov, narodil sa v meste Lučenec, ale srdcom je Piešťanec. Je členom skupiny Kontrafakt, ktorá spolu s ďalšími stavala piliere slovenského rapu a hip-hopu v podobe, ako ich poznáme dnes. Spolupráca s Rytmusom a Anysom je niečo, čo v slovenských končinách nemá obdobu. Skupina naposledy publikovala album Navždy , od ktorého ale ubehlo už niekoľko rokov. V roku 2019 by KF mali odpáliť ďalší spoločný projekt.

Michal Straka, inak vyštudovaný právnik, je v istom pohľade nezmar. Na konte má totiž iba jeden sólový album. Je ním Precedens z roku 2017, ktorým tento raper nastavil latku veľmi vysoko a na oficiálnej verzii tohto hudobného počinu nie je ani jedno vulgárne slovo. Tento album obsahuje skladby, ktoré sa tešia veľkej popularite medzi fanúšikmi a taktiež veľmi rýchlo rastú aj ich pozretia na YouTube.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Separ má na krku dvojizbák a posiela klip z New Yorku (VIDEO)

Ego viackrát vysvetlil, prečo zatiaľ publikoval len jeden sólový album. Predtým sa totiž venoval skupinovej práci v Kontrafakte, rovnako tak založil platformu Podzemgang, kde spolupracuje s mladými nádejnými rapermi, ktorí inde priestor nedostali a vďaka nemu sa na scénu dostalo už niekoľko zaujímavých mien.

K tomu rozhodne netreba zabúdať na to, že hrdý Pieštanec založil rodinu a čas teda venoval aj súkromiu, čo sa dá jedine chápať. Sólu sa začal venovať neskoršie, ako jeho kolega Rytmus, ale obaja sú veľmi dobrí kamaráti a aspekty ako zášť, závisť či neprajnosť by sme medzi týmito dvoma hľadali márne.

Ego je veľmi populárny a keď má priestor, rád sa prihovára svojim priaznivcom. Jeho známy výrok v dávnejšom interview je veľavravný a poskytuje, ako vníma svet. „Buďme k sebe dobrí.“ Viacero raperov sa neraz vyjadrilo, že by chceli vidieť do hlavy tohto prvotriedneho rapera, ktorému sa lyricky blíži iba málokto. Fanúšikovia nechcú ani len počuť, že sa jeho kariéra blíži ku koncu, pričom obávať sa ešte nemusia, pretože počas najbližších rokov by sme o Ega prísť nemali. Ako ale sám hovorí: „Ego je potrebné potlačiť.“ 

Prvý raz sme Ega mohli vidieť na dnes už kultovom albume Kontrakfatu z roku 2004 – E.R.A. To bol prvý album, ale už rok predtým KF vytvorili kompiláciu Tri špinavé mená, na ktorú sme neraz narazili v textoch formou referencií. Rok 2007 preslávil Rytmusa, Ega a Anysa albumom Bozk na rozlúčku, pričom album Navždy z roku 2013 je dodnes považovaný za jeden z celkovo najlepších v histórii slovenského rapu.

Či už Ega alebo ak chcete Michala Straku máte radi alebo nie, musíte akceptovať, že jeho zapísanie sa do slovenskej rapovej histórie je hmatateľné a neoddeliteľné. Priaznivci sa môžu len tešiť na to, čo prinesie rok 2019 a nasledujúce roky, pretože Ego rozhodne nekončí a slovenskej spoločnosti stále má čo povedať.

Odporúčame