Ďalšiu obľúbenú dovolenkovú destináciu Slovákov sužuje sucho! Problémy s vodou máme aj u nás: Krajiny zavádzajú obmedzenia

Ďalšiu obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho! (

Ďalšiu obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho! (Zdroj: Unsplash.com/redcharlie)

#Len pred nedávnom sme ťa informovali o tom, že v Taliansku museli pristúpiť k rapídnym obmedzeniam, a to z dôvodu extrémnych horúčav, kvôli ktorým im vysachá rieka Pád. Na sucho sa však sťažuje už aj ďalšia obľúbená dovolenková destinácia Slovákov a to Maďarsko. Problémy s vodou však máme aj u nás.

Len pred pár dňami musel severoatlantický región v Taliansku Lombardia pristúpiť k radikálnym obmedzeniam pretože hrozí, že ak čoskoro nezaprší, vyschne rieka Pád. V súčasnosti totiž tento štát zažíva najintenzívnejšie sucho, aké tam za posledných 70 rokov nevideli. Mestá tak museli pristúpiť k radikálnym opatreniam a ľudia v niektorých mestách dostávajú vodu na prídel. Starosta Milána dokonca prestal zavlažovať zelené plochy a ľuďom odporučil, aby mali klimatizáciu nastavenú maximálne na 26 stupňov.


Obľúbenú dovolenkovú destináciu sužuje sucho: Hrozí nedostatok pitnej vody! Vyhlásený je núdzový stav


Extrémne sucho však sužuje aj ďalšiu obľúbenú dovolenkovú destináciu Slovákov, a to konkrétne Maďarsko, ktoré muselo taktiež pristúpiť k viacerým obmedzeniam. „Zastupiteľstvo obce Jászberény rozhodlo, že v čase od 6. hodiny do 22. hodiny bude zakázané používať vodu z vodovodu na umývanie áut, čistenie chodníkov či napúšťanie bazénov,“ informuje o to portál imeteo.sk.

Obec Jászberény sa nachádza len pár kilometrov od hlavného mesta. Nejde však o jedinú destináciu v Maďarsku, ktorá čelí obrovským problémom. Nedostatok vody totiž evidujú aj vo vyššie položených uliciach budapeštianskej časti Solymár. V tejto časti ale k obmedzeniam nepristúpili.

Hlavné mesto Maďarska Budapešť.
Hlavné mesto Maďarska Budapešť. (Zdroj: Unsplash.com/Henrique Ferreira)

Horúčavy, ktoré v súčasnosti Európa zažíva, sa nevyhli ani Slovensku. V niektorých lokalitách už dokonca vyzývajú ľudí, aby šetrili vodu a pristúpili k obmedzeniam. Zdroje totiž vysychajú. „Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť informovala, že vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok došlo k výraznému poklesu výdatnosti vodných zdrojov v regióne jej pôsobnosti z ktorých je zabezpečovaná dodávka pitnej vody pre odberateľov napojených na tieto vodovody,“ poznamenal portál imeteo.sk. Aj preto pristúpili v banskobystrickom kraji k radikálnemu riešeniu. Obyvateľov žiadajú, aby pitnú vodu nevyužívali na polievanie záhrad a trávnikov, polievanie ihrísk a cestnej zelene, polievanie verejných priestranstiev, umývania áut s výnimkou áut používaných na účely zdravotníctva či na napúšťanie bazénov.

Zoznam miest a obcí, ktorých sa táto výzva týka:

(Zdroj: stvps.sk)

Najlepšie na tom je západné Slovensko. Tam totiž v poslednej dobe zaznamenali niekoľko silných búrok, ktoré so sebou priniesli aj mohutné zrážky. Tie sú v súčasnosti pre Európu veľmi dôležité. Búrky sa ale väčšinou rozpadli nad západným Slovenskom a ďalej už nepokračovali. Portál imeteo.sk uvádza, že „zatiaľ čo na bratislavskom letisku spadlo od začiatku roka viac ako 250 mm zrážok čo je na úrovni dlhodobého zrážkového normálu, tak v Košiciach spadlo od začiatku roka len okolo 170 mm a v porovnaní s dlhodobým normálom tu chýba už viac ako 100 mm zrážok.“ Najhoršie však na tom momentálne je stredné Slovensko.

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame