Doplnok stravy, ktorý prekvapuje svojimi účinkami: Počul si už o NAC?

Zdroj: Shutterstock

Ak chceš nabrať svalovú hmotu alebo schudnúť tuk, potrebuješ okrem cvičenia, správnej stravy a doplnkov aj pevné zdravie. Bez neho budeš mať v tréningu časté výpadky, a ak tvoje telo nebude fungovať, ako má, cesta k dokonalej postave bude veľmi dlhá a tŕnistá. Jedným z málo diskutovaných doplnkov stravy, ktorý má vplyv na tvoje zdravie a môže byť skvelým pomocníkom, je aj N-acetylcysteín alebo skrátene NAC. S čím všetkým dokáže pomôcť a aké má účinky?

Dôležitá aminokyselina, ktorá zlepšuje výkony

Keď chceme pochopiť, ako funguje NAC, najprv si musíme predstaviť L-cysteín. Ide o antioxidačnú aminokyselinu s obsahom síry. L-cysteín môže podľa štúdie zabraňovať vypadávaniu vlasov a posilniť ich, ochrániť tráviaci systém či dokonca pomáhať v liečbe chronických zápalov. V kombinácii s vitamínom D sa môže používať napríklad na liečbu pacientov s cukrovkou 2. typu. Ak sa táto aminokyselina spojí s teanínom, dokáže zlepšiť výkon dobre trénovaných športovcov.

Skrášľuje pokožku a pomôže s detoxikáciou tela

NAC je nevyhnutný na tvorbu L-cysteínu. Konzumácia dostatočného množstva cysteínu a NAC je dôležitá pre tvoje telo najmä zo zdravotného hľadiska. Popri ostatných výhodách NAC zvyšuje množstvo najsilnejšieho antioxidantu v tele – glutatiónu. Úlohou antioxidantov je zabraňovať negatívnemu pôsobeniu voľných radikálov. Podľa dostupných zdrojov napomáha krajšej pokožke, zlepšuje zdravie mozgu, je dobrým pomocníkom pri chronických zápaloch. NAC zohráva dôležitú rolu aj v detoxikačných procesoch v našom tele. Pomáha predísť vedľajším účinkom liekov a aplikuje sa aj pri liečbe pečene pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky.

Zdroj: Uber Nutrition

Prečo je vhodný pre športovcov?

Nedostatok NAC má vplyv aj na športový výkon. Môže sa napríklad prejaviť pomalou regeneráciou po tréningu a zníženou ochranou proti zraneniam. Suplementácia NAC prakticky eliminuje zmeny glutatiónu spojené s cvičením. Okrem toho zabraňuje jeho zvýšenej oxidácii v krvi. Užívaním NAC a cvičením môžete výrazne zvýšiť kapacitu odstraňovania voľných radikálov v krvnej plazme. Platí tu rovnica, že čím menej voľných radikálov v krvi, tým rýchlejšie a efektívnejšie je telo schopné sa zregenerovať.

To však nie je všetko. Doplnok stravy NAC podľa 9-dňovej štúdie uskutočnenej na triatlonistoch zlepšil výkon ich šprintu a prispel k zlepšeniu cyklistického výkonu prostredníctvom vylepšenej redoxnej rovnováhy. Prejavil sa aj podporou adaptačných procesov. Suplementácia NAC podľa výsledkov dokáže zvýšiť celkovú antioxidačnú kapacitu plazmy po cvičení a u športovcov sa znížilo oxidačné poškodenie vyvolané fyzickou aktivitou. Aj preto sa NAC teší čoraz väčšej popularite medzi športovcami a kulturistami.

Doplň si zásobu výživových doplnkov v super cenách od Uber Nutrition!

Podpora pre mozog, ale aj vplyv na neplodnosť  a imunitu

NAC účinne reguluje hladinu glutamátu – najdôležitejšieho neurotransmitera v mozgu. Predchádza jeho prebytku, ktorý môže spôsobiť poškodenie mozgu. Okrem toho zabezpečuje vhodnú hladinu glutamátu a je podporou pre zdravý mozog. NAC môže pomôcť riešiť aj problémy s mužskou neplodnosťou, ktoré sú v súčasnosti čoraz častejšie. V niektorých prípadoch sa NAC ukázal ako dobrý pomocník pri odstraňovaní týchto nepríjemností. Potvrdzuje to aj štúdia, podľa ktorej 468 neplodných mužov užívalo ako doplnok stravy 600 mg NAC a 200 mg selénu, čo preukázateľne zlepšilo ich ťažkosti so spermiami.

NAC je čoraz obľúbenejší

NAC je aj na Slovensku čoraz obľúbenejší. Produkt v špičkovej kvalite si môžeš pohodlne objednať na portáli Uber Nutrition. Ak chceš zlepšiť imunitu, podporiť mozog alebo detoxikačné procesy vo svojom tele, NAC je určite doplnkom stravy, ktorý by u teba nemal chýbať. Dobrá imunita je základom toho, aby si sa nemusel báť neustále sa šíriacich chorôb, ktoré by ťa mohli v progrese zastaviť. Dokáže zvýšiť energiu, pomáha v boji proti voľným radikálom, spomaľuje proces starnutia, ale znižuje aj riziko zranení svalov a kĺbov. Priaznivo pôsobí aj na kvalitu spánku a znižuje účinky stresu.

ZISTI VIAC O NAC

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: PR článok
Odporúčame