Dokonalý burger je umenie: 7 trikov, ktoré vám zaručene prinesú úspech

pexels.com

pexels.com

#Burger nie je len kúskom mäsa so syrom v žemli. Je to umenie a kulinársky zážitok, pod podmienkou, že všetko bolo urobené správne. A verte tomu, že sa dá pokaziť všeličo – od zlého výberu mäsa, ktoré sa rozpadá, prípadne nechutí dobre, až po premočené žemľu, kvôli ktorej vám ostatne viac na tanieri, ako v ústach. Pozrime sa teda na triky, ktoré nás môžu doviesť k chuti, ako z najlepšej hamburgerárne.

1. Nepodceňujte výber mäsa

Zmrazený mix mletého hovädzieho a bravčového za jedno euro je možno super kúpou, ale nie, keď očakávate parádny burger. Výber mäsa je absolútny základ – nielen kvôli chuti, ale tiež konzistencii. Ideálne je zájsť k mäsiarovi a nechať si namlieť napríklad predné hovädzie, ideálne s pomerom 80% mäsa/20% tuku. Ak nemáte takúto možnosť a mäso kúpite v supermarkete, dávajte si pozor na dátum jeho balenia, ak stálo príliš dlho, burger vám nebude držať pohromade. Tiež sa vyhýbajte rôznym zdravým mletým mäsám bez tuku, bude im totiž chýbať tá pravá chuť. Dajte rovnako pozor na teplotu mäsa, ideálne je začať tvarovať burger hneď po vybratí z chladničky, inak sa oteplí tuk a ten vám zostane na rukách pri práci so zmesou. A žiaden tuk sa rovná žiadna chuť.

pexels.com
pexels.com

2. Nepreháňajte to s korením

Žiadna strúhanka, vajce a podobne. Ak ste zvolili kvalitné mäso, úplne si vystačíte s mletým čiernym korením a soľou. Ale pozor, vašu zmes koreňte, až keď budú burgre vytvarované. Inak začne soľ pracovať a z mäsa vám vytvorí niečo so štruktúrou párku. Troška kečupu a horčice je tiež OK, ide o takzvané európske verzie burgerov. No tí praví mäsoví konzervatívci vám aj tak povedia, že jedine soľ a peper.

3. Diera do mäsa

Môže to znieť ako drobnosť, ale tvaru i chuti mäska pomôže pritlačiť prstom do stredu vytvarovaného burgru a spraviť nie veľmi hlbokú dieru. Keďže mäso na grile pracuje, začne sa zmenšovať. Táto diera nielenže pomôže udržať chute v strede mäsovej placky, ale tiež udržať okrúhly tvar.

4. Otočiť len raz

Hovorí sa, že správny burger na grile treba otočiť len jeden raz v polovici grilovania. Tým ho nezničíte, štavy v rámci placky budú správne pracovať, mäso na okraji bude akurát prepečené, vnútri troška surové – všetko bude tip top. Najlepšie je placku na začiatku trocha pritlačiť na rozpálený gril alebo grilovú panvicu – to pomôže udržať tvar a mäso sa ďalej nebude rozpadávať.

pexels.com
pexels.com

5. Dobré pečivo = dobrý burger

Výber dobrého pečiva je u nás stále pomerne veľkým problémom. Rozhodne nevkladajte vaše fantastické mäso do kajzerky alebo do gigantického bosniaka. Kajzerka je skrátka príliš malá a obyčajná, bosniak zase pohltí všetky chute, napije sa štavy a kompletne sa rozpadne. Ideálne pečivo je brioška – čiže pomerne tvrdé, maslové, hnedasté a lesklé na povrchu. Pamätáte si sladké makové rožky z detstva? Tak nejak by mal vyzerať povrch ideálnej žemle. Pokiaľ nie ste s pečivom spokojní, nič nepokazíte tým, ak vnútorné strany natriete troškou masla a pár sekúnd pogrilujete. Bude to chutiť super a žemľa bude chrumkavá.

6. Buďte slobodný

Hoci často platí pravidlo, ktoré hovorí, že menej je niekedy viac, najlepší burger na svete je ten, s ktorým ste spokojný vy a ktorý vás poteší svojou chuťou. Výber toho, čo dáte do žemle je úplne na vás. Výslednú chuť dobre ovplyvní kvalitný syr, napríklad čedar alebo kratučko grilovaná zelenina – cibuľa, paradajka… Skvele chutí aj avokádo, kvasená uhorka alebo dobre opražená slaninka. Plátok šalátu zase môže pomôcť tomu, aby sa žemľa príliš nenapila štiav a nerozpadla sa.

pexels.com
pexels.com

7. Burger jedzte naopak

Toto je starý známy trik, ako predísť rozpadnutia sa žemle. Burger si otočte a jedzte ho vrchom dole. Vrchná časť žemle je menej napitá šťavami, je v strede hrubšia a tak pomôže ľahšie udržať váhu mäsa.

Odporúčame