Do kín prichádza jeden z najlepších filmov roka

1917 (zdroj: Forum Film)

2 Zlaté Glóbusy, 7 cien BAFTA, 3 Oscary – to je nový film Sama Mendesa (Skyfall, Spectre) s názvom 1917

1917 rozpráva príbeh dvoch mladých vojakov, ktorí v Prvej svetovej vojne dostanú na prvý pohľad nesplniteľnú úlohu. V pretekoch s časom musia naprieč nepriateľským územím doručiť správu, ktorá môže zachrániť životy 1.600 spolubojovníkov – vrátane brata jedného z nich. 

Diváci sa môžu tešiť na skvelé herecké výkony – vo filme sa okrem iných objavia aj herecké esá ako  držiteľ Oscara Colin Firth, Mark Strong, Andrew Scott či Benedict Cumberbatch. V hlavných úlohách sa predstavia dvaja nováčikovia George MacKay a Dean-Charles Chapman, pretože pre režiséra bolo v tomto prípade kľúčové, aby šlo o neopozerané tváre. 

1917 (zdroj: Forum Film)

Obaja mladí herci prišli na nakrúcanie v novembri 2018 a začali intenzívne skúšať svoje party a zároveň trénovať vo vojenskom výcvikovom tábore. “Vyčerpávajúci výcvik začal asi 5 mesiacov pred samotným nakrúcaním,” spomína Chapman. “Náš vojenský poradca nás naučil veľa o tom, čo to znamená byť vojakom, ako správne salutovať či držať zbraň. Chodili sme aj strieľať, aby sme mali správne držanie tela a dokonale poznali svoje zbrane zvnútra aj zvonka. Ja som sa  dokonca konečne naučil správne pracovať s kompasom.“ Jeho kolega MacKay dodáva: „Už počas prvých dní nakrúcania mi bolo jasné, že budem potrebovať vylepšiť kondičku v posilňovni.  Naše postavy sú na nohách doslova počas celého filmu. Sú tam asi len dve alebo tri scény, kde reálne sedia. Keď si to predstavíte, tak jediné čo vám napadne, je ´Ach, bože´!”

1917 (zdroj: Forum Film)

Príbeh filmu 1917 vychádza zo spomienok Mendesovho starého otca na Prvú svetovú vojnu, v ktorej slúžil ako desiatnik. V roku 1917 mal  Alfred Mendes 19 rokov a práve ho povolali do britskej armády. Vďaka svojej nízkej postave (1,62 m) bol vyslaný na západný front ako posol. Hmla sa nad “Krajinou nikoho”— územím medzi spojeneckými a nepriateľskými zákopmi, na ktoré ani jedna strana nevstupovala zo strachu pre útokom – dvíhala asi do výšky 1,5 m, takže mladý bežec bol schopný nepozorovane doručovať správy medzi jednotlivými stanovišťami. Počas vojny bol Alfred zranený aj priotrávený plynom a získal vyznamenanie za statočnosť. Neskôr sa spisovateľ narodený v Trinidade vrátil späť do rodnej krajiny a napísal knihu pamätí. 

1917 (zdroj: Forum Film)

Režisér Sam Mendes sa kvôli väčšej autenticite rozhodol film nakrútiť unikátnym spôsobom – tak, aby to vo finále vyzeralo, že vôbec nebol použitý strih.  Bolo to technicky nesmierne náročné a prípravy na samotné nakrúcanie trvali až 4 mesiace. “Za normálnych okolností si vždy hovoríte, že scénu neskôr upravíte v strižni. V tomto prípade to nebolo možné. Hoci som si už dlhú scénu bez strihu vyskúšal v bondovke Spectre, toto bola úplne iná skúsenosť pre mňa i celý štáb,” hovorí oscarový režisér.

Film 1917 sa v slovenských kinách premieta od dnes 13. februára. 

1917 (zdroj: Forum Film)
Zdroj: PR článok
Odporúčame