RECENZIA 1917 je vizuálne odzbrojujúcim vojnovým filmom: Niečo mu však vo výsledku predsa len chýba

1917. Zdroj: CINEMAX

#Kinematografia si pamätá množstvo vynikajúcich vojnových filmov, ktoré nám v kinách svojho času zobrali dych. Dramatické scény, krvavé boje a famózne herecké výkony sa navždy zapísali do histórie, čoho výsledkom bolo aj množstvo ocenení, ktoré si odniesli herci a tvorcovia.

Silný adept na Oscara či 30 rokov rapu očami Rytmusa: Február v kinách sa bude niesť v znamení očakávaných noviniek

Do tohto klubu sa pridáva aj 1917, keďže snímka sa môže pochváliť už poriadnou zbierkou cien, nehovoriac o tom, že o pár hodín si môže siahnuť aj na Oscara. Ako sa teda film o hrôzach prvej svetovej vojny pod režisérskou taktovkou Sama Mendesa vydaril?

1917. Zdroj: CINEMAX

Životy stoviek vojakov visia na vlásku

Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády, sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata.

Na začiatok musíme povedať, že snímka 1917 je technologickým orgazmom. Kulisy sú až šokujúco totožné so zákopmi 1. svetovej vojny, nehovoriac o kostýmoch. Najväčší podiel na tom však má hlavne kamera legendárneho Rogera Deakinsa, ktorý sa po nekonečných štrnástich nomináciách konečne dočkal Oscara (v 2018 za Blade Runnera 2049). Ten má veľkú šancu získať cenu aj tentokrát. Môže za to hlavne fakt, že 1917 je nakrútený tak, aby film vyvolával dojem, že ide o jeden dlhý záber.

1917. Zdroj: CINEMAX

Unikátna kamera

Práve vďaka tomu je autenticita 1. svetovej vojny dotiahnutá na maximum. Kritika od divákov, že „tie strihy tam aj tak vidieť“ je naozaj neoprávnená. Čo ste čakali, že je to naozaj na jeden dlhý záber? Táto unikátna technika znamená, že nie je čas myslieť na minulosť, ukazovať flashbacky či momenty, ktoré sa dejú ma druhej strane frontu.

Stredobodom pozornosti je stále dvojica hercov. Ich výkon je veľmi dobrý, no zameniteľný. Nemám pocit, že herecké výkony si zaslúžia nejaké špeciálne vyzdvihnutie. A to je trošku škoda. Omnoho viac na mňa zapôsobili výkony vedľajších hercov, ktorí sa mihli len na pár okamihov (Andrew Scott, Benedict Cumberbatch).

1917. Zdroj: CINEMAX

Práve to je jediným problémom tohto filmu. 1917 sa síce snaží ukázať pravú tvár vojny a nehrá nijakým spôsobom na city (možno až na záver), no aj tak sa neviem zbaviť pocitu, že mi tam jednoducho niečo chýbalo. Vojna bola krutá, ale to neznamená, že bola bez silných emócií. Nevyužitý potenciál je citeľný aj v tom, že sme nevideli žiadnu veľkú akciu. Nechápte ma zle, rozumiem, že Mendes sa rozhodol staviť na komornosť a konverzácie, ale film si naozaj pýta aspoň jednu veľkú akčnú sekvenciu.

Hororové prvky a nový prístup

Veľmi príjemný prekvapením sú však hororové prvky, po ktorých množstvo divákov (vrátane mňa) dokonca dúfa, že Sam Mendes jedného dňa natočí plnohodnotný horor. Vyzdvihnúť musíme aj perfektný soundtrack, za ktorý si Thomas Newman vyslúžil svoju štrnástu nomináciu na Oscara. Bohužiaľ, neviem si predstaviť počúvať ho osobitne (na rozdiel napríklad od Jokera, ku ktorému skladala hudbu talentovaná Hildur Guðnadóttir).

1917. Zdroj: CINEMAX

Režisér Sam Mendes doručil mimoriadne originálny koncept vojnového filmu, ktorý stavia viac na technickej stránke a osobnosti hlavných hrdinov, než na veľkých akčných scénach. Aj napriek tomu však ide o napínavé sledovanie, ktoré dokáže v kine poriadne priklincovať do sedadla. Absencia samotného vojnového stretu armád však nemusí sadnúť každému divákovi v kine. Koniec koncov ale ide o filmovú povinnosť pre každého fanúšika kinematografie.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo svojom meste!

Zdroj: CINEMAX, Hashtag
Odporúčame