Potrebuješ digitálny detox? Naplánuj si zážitkový ekoturizmus v Poloninách

V Poloninách sa rozmáhajú možnosti zážitkového ekoturizmu vďaka neziskovke Aevis (Zdroj: Maja Bodnárová, magazín Srdcovky)

#Stan uprostred pralesa, miesto s najtmavšou nočnou oblohou, zubrov na lúkach, prehliadku v drevených chrámoch i pohraničné koláče lepšie ako od babky – to všetko môžeš zažiť v Národnom parku Poloniny – mieste, aké na Slovensku nemá obdobu.

Poloniny sú buď poslednou alebo prvou časťou Slovenska. Záleží, odkiaľ na mape sa na ne pozeráš. Pre ľudí, ktorí tu žijú, sú zosobnením divokosti. Ak máš chuť na chvíľu vypnúť od kolotoča v meste, zažiť divočinu v slovenskom pralese, prespať v lete pod hviezdami bez ohňa, pristaviť sa pri doposiaľ prehliadaných malých obyvateľoch lesa alebo viesť dlhé rozhovory, pri ktorých spoznáš samého seba bez internetu, zaraď si do svojich cestovateľských plánov úplný severovýchod našej krajiny.

V Poloninách sa rozmáhajú možnosti zážitkového ekoturizmu vďaka neziskovke Aevis. Tá sa snaží v spolupráci s partnerskými organizáciami podnecovať lokálnu ekonomiku a celoročné pracovné nasadenie poloninských remeselníkov a sprievodcov. Turizmus v tomto regióne, ktorý sa rozvíja v harmónii s prírodou a nezanecháva za sebou trvalú ekologickú stopu, podporila tento rok aj Nadácia VÚB. Tá dala organizácii Aevis grant, vďaka čomu vznikla aj nová informačná stránka www.regionpoloniny.sk, kde nájdeš veľa inšpirácie pre tvoj potenciálny výlet.

Turizmus v severovýchodnom cípe Slovenska, ktorý sa rozvíja v harmónii s prírodou, podporila tento rok aj Nadácia VÚB
Turizmus v severovýchodnom cípe Slovenska, ktorý sa rozvíja v harmónii s prírodou, podporila tento rok aj Nadácia VÚB (Zdroj: Maja Bodnárová, magazín Srdcovky)

Sprievodcovia ťa naučia chodiť s otvorenými očami

V Poloninách pripravili tento rok desať nových typov sprevádzania. Jeden z nich, Prales nikdy nespí, sprostredkúva napríklad prenocovanie v lese bez stanu či ohňa. Vtedy je väčšia šanca vidieť alebo počuť divoké zvieratá blízko bivaku.

Chodievajú sem najmä ľudia z Bratislavy, ktorí túžia po digitálnom detoxe a úniku z kancelárskeho života. V Poloninách nemáme signál. Prvé hodiny na našich účastníkoch pozorujem neistotu a úzkosť z predstavy, že ich niekto môže nezastihnúť. Postupne sa však ich prístup mení – hovoríme spolu o vode v lese, mŕtvom dreve, o dravcoch, medveďoch, vlkoch. Väčšinou sa vypnú ako ich telefóny,“ hovorí lektorka a koordinátorka neziskovej organizácie Aevis Zuzana Burdová.

Zuzana vysvetľuje, že počas zážitkového sprevádzania svoju skupinu necháva prejsť okolo prírodných úkazov niekedy najprv bez komentára. Pozoruje, ako často prehliadame krásy okolo seba, pretože sme nesústredení alebo uponáhľaní, naše oči sú zvyknuté pozerať len na obrazovku počítača či mobilu.

Až potom im poviem, aby sa vrátili päť metrov dozadu a pozreli sa trebárs pozorne do mláky. ‚Všimli ste si mloky v mláke?‘ Je to hravý prístup, ktorý na ľudí funguje. Na tejto práci milujem, že mi dovoľuje občas ľuďom otvoriť oči. Doslova. Meníme im pohľad na prírodu, veci okolo nás. Ľudia dnes často nevedia, čo znamená prales, aké vzácne je, že u nás žije rys, medveď, vlk, zubor, mačka divá,“ približuje sprievodkyňa Zuzana.

Pralesom sprevádza aj lektorka a koordinátorka neziskovej organizácie Aevis Zuzana Burdová
Pralesom sprevádza aj lektorka a koordinátorka neziskovej organizácie Aevis Zuzana Burdová (Zdroj: Maja Bodnárová, magazín Srdcovky)

Aj unikátne tradície, architektúra a výrobky

Prechádzka či pobyt v pralese je len malou časťou mozaiky aktivít tímu Aevis. V Poloninách si môžete aj teraz v októbri naplánovať okrem iného zážitkový cyklovýlet s odborným výkladom, napríklad po trase unikátnej Sninskej úzkokoľajnej železničky, alebo sa vydajte pozorovať najtmavšiu nočnú oblohu na Slovensku.

Náš najvýchodnejší národný park ponúka tento, v časoch svetelného smogu čoraz  vzácnejší zážitok. Navštíviť môžete aj jedinečné drevené kostolíky, po rusínsky cerkvi, z ktorých väčšina bola postavená bez jediného klinca. Popri tom nezabudnite ochutnať alebo zažiť kvalitné lokálne produkty a služby – napr. surové kozie mlieko a kozie produkty, ovčiu farmu či dielňu, ktorá sa špecializuje na ručne písané ikony.

Viac o ponuke zážitkového turizmu, ktorý sa ukrýva v prostredí Národného parku Poloniny, sa dočítaš aj v celom rozhovore so Zuzanou Burdovou v online magazíne Nadácie VÚB Srdcovky.

Z cesty do Polonín si môžete domov odniesť aj kvalitné lokálne produkty
Z cesty do Polonín si môžete domov odniesť aj kvalitné lokálne produkty (Zdroj: Maja Bodnárová, magazín Srdcovky)

Pomoc aj pre ďalšie zelené neziskovky a ochranárov

Ak poznáš niekoho, kto pracuje v mimovládnych a ochranárskych organizáciách, ktorých poslaním je hľadať riešenia environmentálnych výziev, posuň im informáciu o šanci získať rovnaký grant od Nadácie VÚB v ďalšom ročníku programu Envirogranty. Ten sa práve opäť otvára a chystá sa prerozdeliť 50-tisíc eur.

Financie sú znovu pripravené nielen pre iniciatívy ekoturizmu, prinášajúce autentické zážitky z poznávania prírody a pobytu v nej, ale aj projekty bojujúce proti narastajúcej strate rozmanitosti života v prírode či nápady usilujúce sa o rozvoj sociálneho podnikania v regiónoch, ktoré bude mať prínos aj pre planétu. V neposlednom rade podporí tiež rekultivačné a rehabilitačné projekty zamerané na záchranu vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Národný park Poloniny je miesto, aké na Slovensku nemá obdobu
Národný park Poloniny je miesto, aké na Slovensku nemá obdobu (Zdroj: Maja Bodnárová, magazín Srdcovky)

Čas na projekty je do 23. októbra

Vďaka Envirograntom zrealizuje svoje zelené plány vo výsledku 7 až 8 ďalších organizácií. Každá z nich získa finančnú injekciu pre svoj projekt až do výšky 7 000 eur. O víťazoch rozhodne odborná komisia, ktorá bude prihliadať v prvom rade na zmysel, realizovateľnosť aj očakávaný enviro dosah prihlásených aktivít.

Vypracované návrhy projektov môžu podať neziskovky do 23. októbra cez formulár na stránke Nadácie VÚB. Výsledky budú známe do polovice decembra a od januára sa budú môcť organizácie pustiť do práce. Za ostatné 2 roky Nadácia VÚB podporila zelené aktivity cez program Envirogranty a tiež svoju envirocenu Atlas sumou už 230-tisíc eur.





Zdroj: PR článok
Odporúčame