Chceš mať viac peňazí? Tu sú 3 jednoduché stratégie, ako ušetríš a zároveň pomôžeš planéte

Foto: Getty Images

#Chcel by si aj ty každý mesiac odložiť nejaké peniaze bokom a neskôr si vďaka nim napríklad splniť dávny sen? Ak sa ti to stále nedarí, možno je problém len v chýbajúcej motivácii. Prečo si teda nespojiť šetrenie nielen s vlastnými financiami, ale rovno s celou planétou? Máme pre teba niekoľko tipov, ako budeš mať viac peňazí a zároveň dobrý pocit, že pomáhaš životnému prostrediu. Aj ty môžeš byť hrdinom pre seba aj pre celý svet.

Obmedz spotrebu

Keďže zárobok si lusknutím prsta dokáže zvýšiť málokto, prvou radou je obmedziť spotrebu. Neznamená to, že sa musíš nevyhnutne obmedzovať vo všetkom. Ale ruku na srdce, naozaj teraz potrebuješ tretie biele tenisky, štvrtú kabelku alebo čokoľvek iné iba preto, že je to v 50-percentnej zľave?

Aby si sa vyhol impulzívnym nákupom v predajniach a e-shopoch, stanov si jednoduché pravidlo – keď niečo uvidíš, nenakupuj hneď. Daj si aspoň niekoľko hodín alebo dní na rozmyslenie. Aj keby sa konkrétny kúsok vypredal, ak by si ho naozaj veľmi chcel, zrejme zoženieš rovnaký v inom obchode a možno aj lacnejšie. Ešte pravdepodobnejšie však je, že už po krátkom časovom odstupe si uvedomíš, že danú vec až tak veľmi nepotrebuješ. A hneď si ušetril desiatky eur.

Ak chceš motiváciu navyše, tak vedz, že takýmito zbytočnými nákupmi chrániš aj planétu. Nový kúsok v šatníku často vytlačí nejaký starší, hoci stále dobrý. Nový mobil pošle do penzie stále svižný predminuloročný model len preto, že má o čosi horší foťák a slabšiu pamäť. Podľa údajov Štatistického úradu SR vychádza na jedného obyvateľa Slovenska takmer 450 kilogramov odpadu. To je dosť veľa, čo povieš? Preto nekupuj, čo netreba, nevyhadzuj užitočné veci a nemíňaj svoje peniaze zbytočne.

Second-handy alebo bazáre s rôznym tovarom šetria tvoju peňaženku aj životné prostredie. Zdroj: Getty Images

Daj veciam druhú šancu

A tak plynulo prechádzame k druhej rade. Keď usúdiš, že naozaj potrebuješ nový telefón, pokús sa starý ponúknuť cez internet niekomu, kto nemá také nároky. Alebo sám siahni po minuloročnom modeli. Prvá možnosť ti vráti peniaze z predaja staršieho zariadenia, druhá pomôže ušetriť, keďže nezaplatíš plnú sumu.

Rovnaký princíp platí prakticky všade. Nábytok, oblečenie či auto – všetko zoženieš aj z druhej ruky oveľa lacnejšie. Nezahlcuješ svet ďalšími novými produktmi, nevyraďuješ predčasne tie staré, netvoríš odpad a šetríš peňaženku aj životné prostredie. Stačí preskrolovať internetové bazáre či skupiny na sociálnych sieťach a takmer určite nájdeš, čo hľadáš. Často sa konajú aj lokálne burzy alebo zóny bez peňazí – stačí len zistiť, kedy je nejaká v tvojom meste.

Recyklovanie totiž neznamená len to, že fľašu od koly či minerálky hodíš do žltého koša a schránkové noviny do modrého. Vždy je najlepší odpad ten, ktorý vôbec nevznikne alebo vznikne čo najneskôr. Napokon, nie je to nič nové. Naši starí rodičia dokázali jednu vec využívať, až kým sa naozaj nezničila. Hračky či kusy nábytku sa opravovali, oblečenie štopkalo a veci mali akoby svoju dušu.

Investuj zodpovedne

Obmedzil si spotrebu, naučil si sa kupovať veci z druhej ruky a darí sa ti pravidelne šetriť? Rozhodne nenechávaj peniaze len tak ležať na bežnom účte. Ak ich investuješ, budú zarábať samy. Určite si už počul o mnohých populárnych možnostiach, ako sú kryptomeny, akcie a fondy. Aj v tomto prípade môžeš zvoliť riešenie, ktoré bude mať prínos pre tvoju budúcnosť i budúcnosť našej planéty.

Náš tip sú Zelené fondy od VÚB banky, ktoré ponúkajú takzvané ESG investovanie. Ak si sa s nimi ešte nestretol, vysvetlíme ti, čo táto skratka znamená. Tri písmená symbolizujú tri sféry, v ktorých sa hodnotia všetky spoločnosti:

  • E znamená „environmentálne“. Sú to firmy, ktoré podporujú biodiverzitu, šetrenie prírodných zdrojov, využívajú zelenú energiu a recyklujú odpad.
  • S predstavuje „spoločensky zodpovedné firmy“. Tie chránia ľudské práva, rovnosť príležitostí, podporujú diverzitu na pracovisku i v spoločnosti a podobne.
  • G symbolizuje „governance“, teda dobre riadené firmy. Sem patria tie, ktoré bojujú s korupciou, spravodlivo odmeňujú zamestnancov alebo majú zdravé a stabilné hospodárenie.

Na to, aby sa akcie firmy dostali do výberu ESG, musia dosiahnuť vysoké hodnotenie aspoň v jednej z troch spomínaných oblastí. Ak sa teda rozhodneš investovať do Zelených fondov, VÚB banka zaručuje, že tvoje peniaze pôjdu iba do spoločností, ktoré spĺňajú tieto prísne nastavené etické štandardy. Navyše takéto „zdravé“ firmy majú väčší predpoklad rastu do budúcnosti. ESG fondy sa teda opierajú o aktuálne trendy, podporu svetových vlád či silu veľkých medzinárodných inštitúcií.

ZISTI VIAC O INVESTOVANÍ DO ZELENÝCH FONDOV S VÚB

Advertoriál pripravený v spolupráci s VÚB bankou.





Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame