Počul si už o slovenskom startupe, ktorý je niečo ako Spotify? Ineduco má byť prelomom v digitalizovaní učebníc

Financie z predplatného majú plynúť aj vydavateľom (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ak si na výške, alebo sa na ňu chystáš, tento startup určite oceníš. Priemerne potrebuje vysokoškolák na svoje štúdium počas jedného semestra okolo 5-6 kníh. Ďalšie (niekedy aj desiatky) navyše zužitkuješ aj pri písaní záverečných prác. Ročne by si teda mal zaplatiť za knihy aj stovky eur. Vďakabohu za knižnice, však? Nie vždy sa však materiály dajú zohnať. Preto má byť vyvinutý startup Ineduco, ktorý by ti mal uľahčiť štúdium, a ušetriť nejaké tie peniaze.

Spoločnosť spustila novú službu

Ide o digitálnu knižnicu, ktorá má pomôcť najmä vysokoškolákom. Na platforme má byť až viac než 50 tisíc kníh, časopisov a odborných štúdií v stovke kategórií.

Má byť dostupný pre každého. Študent si prostredníctvom streamu plného kníh môže, za mesačný poplatok 12 eur, požičať učebnice online. Tiež je možnosť nákupu, nielen výpožičky. Nemusíš tak chodiť do kamenných knižníc, alebo si kupovať (často predražené) výtlačky.

Dostali nápad ešte počas svojho štúdia

Podľa founderov, Alexandra Světlíka a Ivana Fratriča, má ísť o zlepšenie akademického prostredia. „Nadviazali sme partnerstvá s desiatkami popredných vydavateľstiev a univerzít, ktoré prostredníctvom Ineduco zverejnili knihy online. Každý mesiac budeme pridávať nové tituly a funkcie aj na základe spätnej väzby a dopytu študentov,“ vyjadril sa Světlík pre Forbes.

Zakladatelia dostali tento nápad ešte počas svojich vysokoškolských štúdií, kedy im chýbala neobmedzená dostupnosť knižných titulov a relevantných zdrojov, pre ich práce. Ich myšlienka zaujala aj investorov, ktorí sa tento projekt rozhodli podporiť sumou pol milióna eur.

Dostupnosť ako priorita č. 1

Má to byť misia, ktorá demokratizuje a digitalizuje trh s publikáciami, ktorých je často nedostatok. Akademická literatúra má byť tak dostupná pre každého, bez ohľadu na rýchlosť „uchmatnutia“ si fyzického výtlačku v knižnici.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nechce sa ti učiť na skúšky? 8 tipov, ktoré nakopnú aj najväčších lenivcov

Investori považujú obchodný model učebnicového startupu za ľahko dostupný s výbornou cenou. Zaujalo ich najmä využívanie dátovej agregácie pre autorov a čitateľov, vďaka čomu sa má zlepšiť interakcia a konzumovaný obsah.

Financie z predplatného majú plynúť aj vydavateľom. A to rovno za každé prečítanie e-knihy! Podľa Fratriča má byť projekt ošetrený aj pred pirátskym šírením diel, ktoré je medzi študentmi pomerne rozšírené.

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: Forbes
Odporúčame