DRILL: Najväčšia diera na slovenskom rapovom trhu? (NÁZOR)

Hazey (Zdroj: IG/hazey.141)

#Možno si poviete, že slovenský rapový trh je tak presýtený, že sa na ňom už nedá prekvapiť prakticky ničím. Opak je ale pravdou, už dlhší čas sledujeme, že sa v SK rap game nachádza jedna pomerne veľká diera. O čo konkrétne ide? 

Diera na slovenskom rapovom trhu 

Vieš nám povedať slovenských raperov, ktorí sa venujú drillu? Okej, ťažká otázka, to nebolo úplne fér. Rapový podžáner, ktorý do našich končín presakuje predovšetkým z Britských ostrovov, je podľa niektorých hudobných expertov jedným zo smerov, ktorými sa bude hip-hop v nasledujúcich rokoch uberať. Na Slovensku je ale doslova vo svojich začiatkoch.

V Českej republike sa v tomto ohľade už pohli dopredu, nachádza sa tam viacero interpretov, ktorí tvoria drill, pričom cítiť veľkú inšpiráciu vo Veľkej Británii, ktorá je týmto rapovým podžánrom preslávená. Odporúčame si pustiť napríklad „Czechia Drillin'“ od Robina Trenta, čo je song, ktorý má na YouTube takmer pol milióna views.

O kombináciu slovenského a britského rapu sa v minulosti napríklad snažil ASIS, alebo ak chceš, A Smile In Sadness, ale v uplynulých rokoch už o ňom nepočuť, pričom je na mieste napísať, že v jeho prípade išlo skôr o prvky z UK, nie o drill ako taký. Tu si môžeš vypočuť song „P45 (KYSUCE HYPEBEAST EDITION)“. Svojho času to bola v našich končinách pomerne virálna záležitosť.

Drill je na Slovensku stále populárnejší, čo cítime aj vo vašich reakciách na naše články, ktoré sa britských rapových noviniek týkajú. Je na mieste si myslieť, že hype okolo UK drillu a celkovo anglického rapu bude v nasledujúcom období stále rásť. Vieš nám ale povedať interpreta, ktorý by sa tomut podžánru v Slovenskej republike venoval naozaj podrobným spôsobom? Dobre, už sa to nejdeme pýtať…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš vidieť koncert Gleba alebo Nik Tenda úplne zadarmo? (Súťaž)

SK drill a možný ďalší vývoj

Nedá sa predpokladať, že teraz budeme svedkami toho ako Rytmus, Separ, Ego, Dame či Kali prejdú na drill. Nie je to ich štýl, nie je im to vlastné, pričom možno ich to ani nebaví a robiť to z akéhosi kalkulu by nemalo zmysel. Je reálne, že sa drillovejších polôh chytia mladší interpreti, čo môžeme v niektorých prípadoch aspoň okrajovo sledovať, i keď skôr ide o jemné prvky, než o celý song založený na drille. Pomerne nedávno však dal drillovo o sebe vedieť Frayer Flexking v songu „TRASH TALK“. Áno, on je jeden z tých, kto by sa mohol týmto smerom uberať.

V januári 2023 ale stále môžeme konštatovať, že drill v SK rape je dierou na trhu, ktorú, ak sa niekto rozhodne koncepčne a pravidelne zapĺňať, môže byť naozaj populárny a môže na tom vybudovať nemalý úspech. Samozrejme, vývoj v tejto oblasti budeme detailne sledovať. Naďalej platí, že drill je najrozšírenejší vo Veľkej Británii, ale môžeme sledovať aj tendencie z Francúzska, Talianska alebo Nemecka.

Viac rapových noviniek a analýz nájdeš na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame