Nie všade nosí darčeky Ježiško a Santa Claus: Pozri si deväť najstrašidelnejších vianočných legiend z celého sveta

Krampus

Nám darčeky nosí Ježiško, no v niektorých častiach sveta majú bytosti, ktoré chcú deti napríklad aj zjesť (Zdroj: Flickr/alpros)

#Vianočné zvyky a tradície sa naprieč rôznymi krajinami líšia. Zatiaľ čo u nás rodičia deťom hovoria, že darčeky im pod vianočný stromček nosí Ježiško, v iných častiach sveta sa Vianoce spájajú aj s inými bytosťami. A tie nie sú vždy dobrosrdečné. Niektoré entity deti radi strašia, trestajú ich za neposlušnosť alebo ich rovno jedia. Portál All That’s Interesting z pomedzi nich vybral tie najstrašidelnejšie.

 Kallikantzaroi

Kallikantzaroi je pomenovanie pre zákerných škriatkov z gréckeho folklóru. Ich opis sa síce v rôznych zdrojoch líši, no isté je, že ide o škaredé tvory, ktoré by si vo svojom príbytku určite nechcel. Medzi ich obľúbené činnosti totiž patrí ničenie nábytku a močenie na rastliny. Radi sa tiež postarajú o to, aby sa ti doma pokazilo všetko jedlo. Grécky folklór našťastie hovorí aj o tom, ako sa pred týmito záškodníkmi chrániť. Odplaší ich horiaci oheň a najistejšie je zapáliť starú koženú topánku, ktorej zápach odradí dokonca aj týchto zlomyseľných škriatkov. Možno si teraz predstavuješ, ako to asi vyzerá v niektorých gréckych rodinách počas štedrého dňa, a vôbec sa ti nečudujeme.

Krampus

Je pravdepodobné, že o Krampusovi si už počul. V roku 2015 bol dokonca hlavným antagonistom rovnomenného hororu. Ide o tvora s kopytami, špicatými rohmi a hadím jazykom, ktorý so svojimi pomocníkmi žije v Alpách. Podľa legendy sa 5. decembra pridá k Mikulášovi, s ktorým chodia od domu k domu. Zatiaľ čo Mikuláš odmeňuje poslušné deti, Krampus má na starosti tie, ktoré poslušné neboli. Podľa niektorých príbehov ich trestá bitkou, no podľa iných Krampus neposlušné deti odnáša so sebou.

Père Fouettard

Dalo by sa povedať, že Père Fouettard je akousi francúzskou verziou Krampusa. Podľa legendy cestuje spolu so Santa Clausom a jeho úlohou je takisto potrestať zlé deti. Hovorí sa, že Père Fouettard bol kedysi mäsiarom, ktorý zavraždil tri deti a ich mäso naložil do soli. Keď do jeho predajne prišiel Santa Claus, Fouettard mu ponúkol svoje najlepšie mäso – áno, presne to, ktoré pochádzalo zo zabitých detí. Santa Claus ho ale prekukol a deti oživil. Mäsiarovi však ponúkol, že môže cestovať spolu s ním a biť prútom deti, ktoré počas roka neposlúchali. Podarená dvojica.

 

Čarodejnica Gryla, ľudožraví obri a Jólakötturinn

V Islandskej kultúre existuje strašidelných vianočných bytostí hneď niekoľko. Podľa legiend žije na severe ostrova čarodejnica Gryla, ktorá je matkou trinástich obrov a jej domácim miláčikom je Jólakötturinn. Jólakötturinn v preklade znamená vianočná mačka, čo na prvý pohľad pôsobí celkom neškodne. Ver mi, že len na ten prvý.

Netreba sa nechať oklamať. Tak, ako jej majiteľka, si aj ona totiž rada pochutnáva na mäse neposlušných detí. Zatiaľ, čo Gryla načúva detskému šepotu vo vetre a zbiera tak informácie o tom, ktoré deti neposlúchajú, jej mačka sa o tom, či deti boli alebo neboli poslušné rozhoduje na základe jediného kritéria. Poslušné deti podľa islandských tradícií na Vianoce dostávajú oblečenie.

Ak ale nejaké dieťa oblečenie nedostalo, podľa Jólakötturinn je to jasný znak toho, že nebolo ani poslušné a teda si zaslúži byť zjedené. Čarodejnicini synovia si síce na detskom mäse nepochutnávajú, ale v období Vianoc sa zabávajú strašením dobytka, oblizovaním lyžičiek, či búchaním dverami. Príbeh o čarodejnici Gryle sa mnohým zdal natoľko desivý, že mnoho rodičov začalo deťom hovoriť, že namiesto toho, aby ich zjedla, im za neposlušnosť donesie zhnité zemiaky.

Belsnickel

Belsnickel je postava z nemeckého folklóru. Je akousi kombináciou Mikuláša a Krampusa a chodí oblečený v zvieracích kožušinách. Na hlave má veľké jelenie rohy a tvár si maľuje uhlím. Pri svojom príchode najskôr zaklope na okno a následne sa sám pozve do domu, kde sa detí pýta, či boli dobré. Odpoveď pritom už vopred pozná. Deti, ktoré dobré neboli, síce dostanú bitku, tie poslušné ale Belsnickel odmení drobnou sladkosťou alebo orieškami.

Frau Perchta

Frau Perchta je ďalšou bytosťou, ktorá pochádza z alpskej oblasti. Ide o čarodejnicu, ktorá dohliada na to, aby sa ľudia správali slušne. Osud tých, ktorí tak nerobia, je nadobro spečatený. Keď Perchta zistí, že niekto sa počas roka správal nemiestne, v noci príde do jeho domu, v spánku mu rozreže brucho a vyberie vnútornosti.

Frau Perchta ale pokračuje ďalej. Namiesto nich tam vloží slamu, kamene a odpadky. Brucho potom opäť zašije. A čo je pre Perchtu nevhodné správanie? Napríklad aj to, ak človek oduševnene pracuje počas sviatočného dňa. Nie všetky povery však Perchtu opisujú len ako krutú entitu. Niektoré ju vnímajú zároveň ako snehobielu bohyňu, ktorá každú zimu prináša sneh. Takže sa jedná v podstate o Perinbabu, s ktorou sa však neradno zahrávať.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: devat-najstrasidelnejsich-vianocnych-legiend-jezisko-santa-claus
Odporúčame