Detské sny o Escobarovi nie sú real: Majself varuje fanúšikov pred ľahkomyselnými „hustle“ rapermi

majself

Majself prehovára k ľuďom. Foto: @majself_neptun Instagram

#Slovenský raper Majself je známy tým, že na sociálnych sieťach prezentuje okrem svojej hudobnej kariéry aj rôzne postoje, názory a rady. Rodinne založený interpret komunikuje s fanúšikmi otvorene o mnohých veciach a často, čo jeho základňa rozhodne oceňuje. Včera sa rozhodol otvoriť tému, o ktorej sa na slovenskej rapovej scéne veľa nehovorí.

Alebo teda vlastne… hovorí. Ale podľa Majselfa práve v opačnom zmysle. Interpret svoju message smeroval najmä na mladých chalanov, ktorí sú inšpirovaní takzvanou „hustle“ tematikou a hltajú skladby o tom, ako mladí mc’s zarábajú peniaze nelegálnymi aktivitami, predovšetkým dílovaním drog. A my musíme uznať, že v tomto Mišo pichol do osieho hniezda.

Iste ste si všimli, že slovenský rap si prechádza rôznymi tematickými vlnami. Kým jeden čas to boli disko tracky bez hlbšej pointy, nasledovala mladá vlna plná odkazov na módny svet, dekadentný lifestyle a podobne. V posledných mesiacoch, možno presnejšie skôr v posledných dvoch rokoch sa akoby roztrhlo vrece s interpretmi, ktorí dosť výrazne dávajú najavo, že ich živí hustle s drogami. Akoby interpret, ktorý nepredáva drogy, nemohol byť real.

Zároveň sa tento lifestyle prezentuje rýchlym zárobkom, vzrušujúcim životom, luxusom, ženami… Všetko to, čo mladých mužov láka. Majself apeluje v zverejnenom texte na to, že povrchne nablýskaný život býva v týchto prípadoch veľmi krátky. Ak sa hustleri nestanú závislí alebo ich nechytia policajti sami, často ich udávajú ľudia z blízkeho okolia, pričom ďalší osud nebýva vôbec priaznivý. Dvojnásobne na Slovensku, kde sú tresty za takúto činnosť niekedy až šialene vysoké.

Majself si uvedomuje, že na takýto rap sú nachýlní chalani zo slabších sociálnych pomerov a ťažšieho prostredia, ktorí v živote nevidia iné východisko, ako takýmto spôsobom zarobiť peniaze. Zároveň preto v druhej časti story dodáva, že vždy je iná cesta a ako príklad použil samého seba. Na začiatku svojej kariéry sa vykašľal na prácu, ktorá ho nebavila a začal sa venovať hudbe napriek tomu, že si musel nájsť ďalšie „sidejoby“, aby ju uživil. Nakoniec si svoj sen ale splnil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kali nie je superstar, on je „RETROSTAR“: Jeho nový song jasne hovorí, na čo sa môžeme tešiť!

Raper podotýka, že hustle sa nemusí týkať len nelegálnych vecí a hlad po úspechu môžu pretaviť aj do iných aktivít, ktoré im v konečnom dôsledku nezničia život. Bohužiaľ si to niektorí mladí ľudia uvedomia až vo chvíli, keď stoja pred súdom a hrozí im niekoľkoročné väzenie. A vtedy sa to už nedá vrátiť späť. Nie je to tak dávno, čo už na slobode nie sú Palermo a Karlo, ktorý ale tento životný štýl opisovali triezvo a skutočne.

Je len dobre, že si niektorí interpreti uvedomujú zodpovednosť, ktorú pred svojim publikom majú. Podobné posolstvá a postoje by sme určite prijali v rámci domácej scény častejšie. Je pochopiteľné, že mnoho raperov skutočne rapuje to, čo žije, nech už je to čokoľvek (a tak to je v poriadku). Potom tu sú ale ľudia, ktorých tvorba je postavená na vymyslených príbehoch, pričom si neuvedomujú, ako môžu poslucháčov ovplyvniť.

Foto: @majself_neptun Instagram Story

 

 

 

Odporúčame