Dánsko otvorilo nukleárny bunker pre turistov: Najprísnejšie strážené tajomstvo môžeš vidieť na vlastné oči!

nukleárny bunker a chodba v ňom

Nukleárny bunker ponúka nezabudnuteľný zážitok pre návštevníkov (Zdroj: Lars Horn/North Jutland Museums)

#Možno bolo trochu odvážne otvoriť nukleárny bunker, vzhľadom na súčasnú situáciu, no rozhodne to bolo dôležité rozhodnutie. Zaujímavosťou je, že zariadenie nachádzajúce sa na severe Dánska sa nikdy reálne nepoužilo pri nukleárnom útoku. Dnes je však otvorené ako múzeum a víta turistov. Chcel by si ho navštíviť aj ty?

Nukleárny bunker pochádza ešte z obdobia Studenej vojny

Bunker je otvorený od pondelka 13. februára a jeho názov je Regan Vest. Myšlienka vybudovať toto zariadenie vznikla po tom, čo Sovietsky zväz otestoval svoju vodíkovú bombu a hrozby sa stali oveľa reálnejšie.

Presnejšie povedané, bunker bol postavený počas piatich rokov v období od 1963 do 1968, kvôli obavám, že staršie úkryty už nebudú schopné odolať smrtiacej sile novej technológie. Ďalším dôvodom jeho výstavby bolo zvýšené napätie v dôsledku kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Tá je v histórii považovaná za bod, keď sa svet najviac priblížil k ozbrojenému jadrovému konfliktu.

Bunker nebol určený pre každého

Pravdou je, že nebol určený pre bežné obyvateľstvo. Skôr pre najvyššie vládne špičky, teda kráľovskú rodinu a ministrov vládneho kabinetu. Nukleárny bunker sa nachádza vo vzdialenosti takmer 400 kilometrov od Kodane a je ukrytý 60 metrov pod zemou.

Navrhnutý bol ako „posledná bašta“ demokracie v Dánsku, čo pre agentúru AFP interpretoval riaditeľ múzea Lars Christian Norbach. Prežitie vlády bolo v prípade jadrovej katastrofy kľúčové pre národnú suverenitu. Inými slovami, ak by existovala vláda, hoci aj ukrytá v bunkri, stále by existoval dánsky štát.

Čo môžeš očakávať na prehliadke bunkra?

Keďže, bunker nebol nikdy používaný, bol v roku 2003 vyradený z prevádzky a jeho lokácia bola odhalená až v roku 2012. Teraz o ďalšie desaťročie neskôr, je nasledujúcim krokom sprístupnenie širokej verejnosti. Práve teraz je jedinečná možnosť ocitnúť sa v časovej kapsuly z obdobia Studenej vojny.

Dlhé, klenuté chodby ukrývajú základnú spálňu pre panovníka, jedáleň, vládnu konferenčnú miestnosť s výzdobou v štýle 60 – tych rokov s tlmeným osvetlením. Všetko zachované v pôvodnom stave.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšia európska destinácia v roku 2023: Je bližšie, ako by si čakal – uhádneš, ktoré je to mesto?

Počas trvania deväťdesiat minútovej prehliadky návštevník prejde približne dva kilometre, a aj tak uvidí len asi 40 % z bunkra. Napriek pochopiteľnej úzkosti v súvislosti s aktuálnou situáciou a vojenským konfliktom na Ukrajine, práve načasovanie otvorenia múzea je zdá sa, zmysluplným počinom.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame