Narodil sa bez ruky, dnes vlastní špeciálnu protézu navrhnutú podľa hry: Sníval som o tom, že budem ako Terminátor

Daniel Melville s bionickou protézou

Daniel Melville (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

#Je takmer nemožné predstaviť si, čo prežívajú ľudia, ktorí majú určité fyzické postihnutie. Preto je dobrou správou, že technologický pokrok sa ženie vpred a v spojení s vedou a medicínou je mnohokrát možné zastúpiť chýbajúci, respektíve pokazený, článok strojom. Bionické protézy dokážu merať svalové napätie zvyšku končatiny svojho majitelia a na jeho základe simulovať základné pohyby. A pritom nie sú žiadna novinka.

Spätné zrkadlo, ktoré dokáže prehrávať YouTube videá? Táto zaujímavá vecička sa zíde každému šoférovi!

Asi nikoho však neprekvapí, že ich ceny sú závratné a bežný človek si ich len ťažko môže dovoliť. Dan Melville z Británie, ktorý sa narodil bez pravej ruky, odmalička vyrastal s klasickou protézou kvôli nedostatku financií. Avšak pri vstupe do dospelosti sa mu naskytla ponuka, ktorá sa neodmieta.

Spoločnosť Open Bionics produkuje low-costové protézy a práve v tom období hľadali dobrovoľníkov, ktorí by si ich skúsili. Dan si tak mal možnosť navrhnúť vlastnú protézu a inšpiroval sa Adamom Jensenom, postavou zo série hier Deus Ex.

Daniel Melville s bionickou protézou
Daniel Melville (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

Vedel by si opísať ako ti bionická ruka zlepšila život?

Keď som vyrastal, mal som úplne obyčajné protézy, s ktorými sa nedá robiť nič. Nosíš ich len preto, lebo ti to príde normálne. Tú svoju som dostal, aby som čas strávený v škole prežíval lepšie, no školu som nenávidel. Nenávidel som aj tú protézu. Bola to proste patová situácia. Dokonca som sa cítil viac postihnutý, keď som ju nosil, a tak som na pár rokov prestal. Vyrastal som na sci-fi filmoch, takže som vždy chcel bionickú ruku ako mal Terminátor alebo Robocop.

Daniel Melville a jeho bionická ruka
Daniel Melville a jeho bionická ruka (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

Samozrejme, existovali takéto protézy, no ich ceny sa pohybovali okolo 50 000 libier. Jednoducho som nechcel mojim rodičom tak veľmi priťažiť, hlavne nie, keď malo ísť o ruku, z ktorej som mohol jednoducho vyrásť. Pár rokov na to som sa dostal k firme Open Bionics a od prvého dňa ma najviac fascinovalo, že som mohol otvoriť a zatvoriť dlaň, či zodvihnúť veci ako napríklad kúsok kriedy. Niečo také bolo pre mňa nemožné, keď som bol dieťa.

Prečo je iPhone taký drahý? Tu sú dôvody!

Za posledné roky sme pracovali najmä na úprave sily stisku. V mojom prípade využívam impulzy z vrchnej a spodnej časti svalov mojej ruky, aby som protézu mohol otvoriť a zatvoriť. Keď napnem svaly, úchop sa mení podľa určitých módov. Ruka dokáže zdvihnúť až osem kíl, čo je pre bionickú protézu nemožné. Dúfam, že v budúcnosti budem môcť ovládať aj jednotlivé prsty, aby som mohol ísť na metalový koncert a poriadne to roztočiť!

Daniel Melville na prechádzke
Daniel Melville na prechádzke (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

Čo všetky táto inovácia predstavuje pre ostatných ľudí?

Keď som bol malý, bolo potrebné vyrobiť moju protézu pomocou odliatku, na ktorý sa využívala špeciálny materiál z Paríža. Odliatok musel odstáť a následne sa z neho zobrali potrebné miery. V čase, keď mi protéza prišla, stihol som vyrásť a bola mi malá. Firma Open Bionics využíva pri výrobe 3D tlačiarne, takže celý proces sa zredukoval na pár hodín. To znamená, že dieťa môže svoju bionickú protézu dostať v podstate na ďalší deň, čo je pre ne skvelé!

Daniel Melville a jeho bionická ruka
Daniel Melville a jeho bionická ruka (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

Cena takejto protézy je nižšia, je jednoduchšie určiť správne miery a ušetria množstvo problémov ľudí, ktorí ich potrebujú. Navyše, vyzerajú skutočne cool! Firma Open Bionics dokonca spolupracuje s Disney a môže tak využívať motívy na bionické protézy z Marvelu, Star Wars či Frozen, čo je veľký krok vpred. Som jedno veľké dieťa, takže som hneď povedal, že chcem ruku so Spidermanom alebo Venomom. Pre dieťa to musí byť skvelé, keď má ruku s motívom svojho obľúbeného superhrdinu.

Budú mať možnosť hráči ešportov, ktorý sú hendikepovaní, možnosť súťažiť na vyššej úrovni?

Keď sa hrám hry na počítači, používam svoju bionickú ruku na ovládanie myši a svoju ľavú zdravú ruku na ovládanie klávesnicou. Keďže palec na protéze nie je až tak citlivý ako skutočný, je pre mňa jednoduchšie hrať na počítači ako na hracej konzole, kde sa využíva ovládač.

Daniel Melville a jeho bionická ruka
Daniel Melville a jeho bionická ruka (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

Myslím, že potrvá ešte pár rokov, kým budú môcť ľudia s protézou plnohodnotne hrať. No ak si pre niečo skutočne zapálený, nájdeš si cestu. Preto stále hrám počítačové hry. Žijeme v čase, kedy existuje neskutočné množstvo pohlcujúcich hier, v ktorých sa môže stať čokoľvek. Práve preto technológie ľudí fascinujú.

Aké sú tvoje vlastné vidiny do budúcna?

Po tom, čo som sa spojil s Open Bionics, som sa zamiloval do navrhovania vlastného dizajnu mnohých vecí. Celá tá spolupráca v skutočnosti začala len ako hobby popri mojej práci na plný úväzok. Jedného dňa som si však pomyslel, že túto prácu vlastne nechcem robiť. Podal som výpoveď a nasťahoval som sa k svojej rodine, aby som začal podnikať.

VIDEO Môžeš si ich kúpiť už tento rok: Sleduj tie najzaujímavejšie technologické výdobytky modernej doby

Kúpil som si vlastnú 3D tlačiareň a ani neviem ako, a za posledný rok sa mi ich nazbieralo sedem. Mám mentora, ktorý mi ukazuje ako mám rozumne nakladať s financiami a učí ma ako rozširovať svoj podnik. Väčšinou predávam svoje návrhy, no raz sa ma jeden známy opýtal, či by som nechcel začať spolupracovať s deťmi. Dieťa by napríklad nakreslilo čmáranicu podľa vlastnej fantázie a ja by som z toho vyrobil 3D scan, ktorý by rodina mala na pamiatku.

Daniel Melville na prechádzke
Daniel Melville na prechádzke (Zdroj: Red Bull Content Pool/Friends and Fellows)

Ako malý podnikateľ by som sa chcel taktiež zamerať na rozširovanie svojho podniku a možno začať s workshopmi. Keď som bol v škole, dostali sme otázku, čo by sme chceli robiť o 10 rokov. Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, moja odpoveď bola, že by som chcel vlastniť malý obchod, v ktorom budem pomáhať ľuďom s rukami a inými vecami. Je skutočne bláznivé, že som to ako dieťa vyslovil a dnes sa tým môžem skutočne živiť!

Rozhovor pôvodne vyšiel ako súčasť Red Bull Content Pool.

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame