Dameho prejav: Nejde mu o vlastné peniaze, ľudia nevidia celú podstatu. Bez kultúry sa zbláznime

Spoločnosť sa nevie zhodnúť – plačú umelci neoprávnene alebo skutočne kultúra v našej krajine ide do hrobu? Náš názor je jasný, mohli ste ho viackrát čítať aj na našom webe. Medzi najaktívnejších raperov v tejto problematike patrí Dame z DMS, ktorý sa opätovne vyjadril na svojom profile na sociálnej sieti Instagram.

Dame, rovnako ako väčšina jeho kolegov, je poriadne nahnevaný. Vládne reštrikcie rušia akcie, komplikujú prácu raperov a niektorých posielajú do likvidácie. „Každý, kto povie, že umelci by si mali nájsť naozajstnú prácu, by sa mal zamyslieť! Toto vypustí zo seba len obmedzený človek bez zdravého rozumu, každý jeden článok spoločnosti je dôležitý. Okom bežného väčšinou závistlivého frustrovaného človeka vidno len to pozlátko, interpreti sú len špička ľadovca,“ začal svoj prehovor na svojom profile.

„Za “oponou” všetkých eventov je toľko ludí, od majiteľov klubov, zvukárov, osvetlovačov, managerov, grafikov, fotografov, ľudí za videoprodukciou, SB, ľudí, čo stavajú areály, stage-e, riešia promo, bary atď, ľudia, ktorých práca je už tak či tak zradná, lebo toto odvetvie je celé nestabilné, keďže napríklad festival vie zrušit jedna búrka alebo sprostý telefonát s vymyslenou bombou,“ pokračuje interpret, ktorý v júni 2020 vydal svoj druhý sólový album s názvom 100RY a v týchto momentoch riešil svoju jesennú tour.

„Nevyplakávame za zrušené koncerty, ja budem kľudne doma aj rok a nedostanem sa do existenčných problémov ale to sa bohužiaľ nedá povedať o našej kultúre, ktorá je už tak či tak oproti ostatným štátom extrémne podhodnotená a teraz dostáva už pár mesiacov také bomby, že je na kolenách a môže trvať roky kým sa to dá dokopy. Tieto nenávistne ladené vyjadrenia by si mali ludia premyslieť, lebo každý jeden z nás by sa bez kultúry zbláznil.“ K tejto časti ani netreba nič pripisovať, tu to Dame vysvetlil úplne perfektne. Reakcie ľudí na internete sa totiž v posledných dňoch skutočne zmenili na nenávistné ostne, ktoré sa často ani nezakladajú na logických uváženiach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto je TOP 5 trackov, kde Kali naplno dokázal, že vie poriadne naložiť

„Dal by som im skúsiť už len jeden týždeň nezapnúť film, seriál, nepustiť si hudbu, vypustiť zo života všetko umenie a možnosti sa nejak odreagovať. Skús len robiť, jesť, spať a sr.ť dokola či sa nezblázniš. Kultúra, umenie a spoločenský život neznamená len pár známych tvárí, je to kvantum ľudí v pozadí a ich práca. Spomeňte si na to keď si zapnete hudbu, film, seriál, pojdete do kina, divadla atď. Aj tí čo si povedia, že sa len zabávame sú mimo. Len jeden album, na ktorom som posledne robil mi zabral dokopy 6 mesiacov takmer nonstop práce, okolo 20 000€ nákladov platených z môjho vačku, pričom nerátam svoj čas, lebo pri prepočte na nejakú hodinovú mzdu by vyšiel úplný nezmysel.“

Kultúre treba pomôcť a treba sa na vec pozrieť komplexne, nielen cez merítko toho, že interpreti nosia drahé oblečenie a užívajú si život. Všetko so všetkým súvisí a keď si to kompetentní neuvedomia, nedopadne to dobre.

„Do toho tisíce kilometrov v autách po víkendoch, aby sme tú hodinu/dve/v klube spravili zábavu pre ľudí!!! Platíme také dane, že by si vačšina ovracala nohy, od štátu som pritom nedostal nikdy ani cent podpory. Jediné, čo chceme je nebyť diskriminovaný bezhlavými rozhodnutiami ľudí, ktorých sa situácia nijak nedotkne, z ktorých vačšina ani nedáva zmysel, chceme len robiť svoju prácu,“ zakončil Dame na svojom profile a reakcie ľudí vyzerali uňho konkrétne jednoznačne – stoja za ním.

Keď si ale pozrieme, čo ľudia píšu v iných diskusiách, je to niekedy až na plač. Závisť je zlá vlastnosť a nevedieť niekomu dopriať je nemenej smutné. Kultúra je základný prvok spoločnosti, jeden z najdôležitejších. Rovnako tak šport, bez ktorého si väčšina ľudí nevie predstaviť život.
Preto by bolo dobré skúsiť situáciu vyriešiť tak, aby obrazne povedané bol vlk sýty aj ovca celá. Pretože zrušenie kultúrnych a športových akcií môže síce koronavírus spomaliť, ale rozhodne ho samo o sebe nezdolá. Avšak, keby nedajbože zanikne šport a kultúra, respektáve bude fungovať na istej dobrovoľníckej báze, pre našu krajinu to môže mať horšie následky ako by si niekto mohol myslieť.
Foto: Dame, sociálna sieť Instagram
Odporúčame