Dameho album nájdete už aj na streamoch: Čo hrá v prospech kúpy CD?

Dame spustil predpredaj nového albumu 100RY šiesteho júna 2020. Odvtedy ubehol mesiac a pár dní. Medzitým predpredaj skončil, ľudia, ktorí si kúpili album, dostali svoje CD a dnes už je 100RY aj na streamovacích službách ako napríklad Spotify či Apple Music. 100RY si vypočujete už prakticky všade. Dame sa prihovoril svojím priaznivcom, aby im vysvetlil niekoľko vecí. 

Keď sa mal album objaviť na streamoch, Dame to vystihol veľmi trefne. „Album bude online na streamoch, tak to počúvaj, označuj, posielaj reakcie v stories, som zvedavý.“ Nečudo, veď tento raper investoval do nového CD neuveriteľne veľa času a energie, preto je spätná väzba od ľudí to, čo ho zaujíma v tomto momente zrejme najviac. Reakcie sú, z toho čo sme mali možnosť vidieť či čítať, doposiaľ v drvivej väčšine pozitívne.

„Viem, že veľa ľudí si nejde toto zberateľstvo a CD ich už vôbec neberie, ale s Matejom Strakom sme zhodnotili, že keď si porovnávaš zvuk zo stramov so zvukom z CD napríklad v aute, tak je to fakt počuť, ako inak to hrá. Samozrejme, v prospech CD,“ uvádza Dame, pričom tento konkrétny aspekt môžeme potvrdiť aj my. Je to rozdiel či si 100RY pustíte v aute z CD alebo album počúvate prostredníctvom svojho notebooku či mobilného telefónu. Niekto si to možno nevšimne, ale je to cítiť.

„A on naozaj vie, čo hovorí, keďže za to, ako hrajú všetky naše posledné albumy a single môžeme byť vďační jemu. Je to frajer, že sa popasoval s hudbami, ktoré mali niektoré zvuky v kvalite prasačej ri.ti, keďže zvuky vytiahnuté zo story z Instagramu mali niekedy len pár kilobajtov,“ týmto smerom poslal Dame shout out Matejovi Strakovi, ktorý okrem toho, že kvalitne rapuje s Gabryellom v rámci skupiny Nerieš, patrí medzi hudobne najviac nadaných ľudí, ktorí sa na našej scéne nachádzajú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Frayer Flexking opäť nastúpi v boxe. Prečo sa vracia?

„Ak si stále nepostrehol, z čoho vznikol názov albumu a čo je jeho podstata, tak pozri videá na mojom IG TV alebo si sprav popcorn a pozri si snippet na našom YTB,“ zakončil svoj príspevok Dame. Faktom je, že Dameho album je niečo úplne nové, čo sa všetkého, čo s ním je spojené, týka. Člen skupiny DMS sa dopodrobna venuje tomu, ako jednotlivé tracky vznikali, aký je ich zmysel, prečo zvolil niečo a nezvolil niečo ďalšie. Ak vás hudba zaujíma viac ako len povedzme to povrchne, je to čosi, čo vás bez väčších pochýb zaujme.

Dameho albumu 100RY sme sa venovali aj v našej novej rubrike Na nové počutie. Analýzu tohto CD nájdete v osobitnom článku na našom webe. Prostredníctvom viacerých faktorov sme sa pozreli na to, čo Dame svojím druhým sólovým albumom prináša slovenskému rapu a kam ho posúva.

Foto: Dame, profil na Instagrame

Odporúčame