Čo keď tvoje auto v zime neštartuje? Tieto tipy ťa zachránia!

V zime sa ľahšie môžeš stretnúť s problémami pri štartovaní auta (Zdroj: GettyImages)

#Počas zimy určite aj ty bývaš svedkom situácie, že vodič sadne do auta, skúša naštartovať, no motor nie a nie naskočiť. O niečo horšie je, keď sa takáto nepríjemnosť stane tebe. Ako by si mal v tomto prípade postupovať a aké sú najčastejšie príčiny problémov so štartovaním?

Vybitá batéria – typický zimný problém

Batéria vplyvom chladu bežne stráca určitú časť svojej kapacity. Počas zimy sa ti preto môže ľahko stať, že nočné mrazy ju vybijú. Keď budeš chcieť ráno naštartovať, už nebude mať dostatok energie na to, aby zabezpečila pohon štartéra. Auto tak jednoducho nenaskočí. Vybitie batérie hrozí najmä vtedy, keď auto necháš niekoľko dní bez pohnutia vo veľkej zime.

Praktický tip: Na vybitie sú náchylné najmä staršie batérie, ktoré majú viac ako päť rokov. Ak máš vo svojom aute starú baterku, pred zimou si v servise nechaj premerať jej kapacitu. Keď technici zistia, že už je na pokraji svojich možností, nechaj si ju radšej vymeniť za novú.

Ako naštartovať auto s vybitou baterkou?

Keď má auto vybitú batériu, môže sa stať, že sa nebude dať odomknúť diaľkovým ovládaním. Keď v zapaľovaní otočíš kľúčikom, možno naskočia nejaké kontrolky, no ak skúsiš naštartovať, nič sa nestane. Prípadne, započuješ pomalé otáčanie štartéra, no auto nenaskočí.

Štartovacie káble
Vozidlo naštartuješ pomocou štartovacích káblov z iného auta (Zdroj: Pixabay)

Riešenie je pomerne jednoduché – popros svojho známeho s druhým autom, aby ti pomohol batériu dobiť. Jeho baterku štartovacími káblami prepojíš s tvojou, naštartuješ jeho auto, chvíľku počkáš a následne môžeš skúsiť naštartovať aj to svoje. Keď naskočí, choď sa trochu previezť, aby sa baterka prirodzene dobila pri jazde.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie hodnotené školy na Slovensku: Na ktorej priečke skončila tá tvoja?

Zlé kontakty na batérii

Problém so štartovaním môžu spôsobovať aj kontakty na baterke. Predtým, ako ju začneš nabíjať z iného auta, skontroluj ich stav. Pokiaľ sú skorodované a káble očividne s nimi nemajú dobrý kontakt, skús ich odpojiť, vyčistiť a znovu pripojiť. Ak táto jednoduchá oprava nepomôže, problém bude zrejme niekde inde.

Staré zapaľovacie sviečky

Tento problém sa týka len áut s benzínovými motormi. Ak sú sviečky už príliš staré, nedokážu dobre zapaľovať zmes benzínu a vzduchu v motore. V dôsledku toho klesá výkon, motor môže mať nepravidelný chod a v pokročilých štádiách opotrebenia už ani nenaštartuje. Riešením je výmena sviečok za nové. Našťastie, sviečka je cenovo dostupný diel, ktorého výmenu s trochou manuálnych zručností zvládneš aj sám doma.

Sviečka v aute
Problémom môžu byť niekedy staré sviečky (Zdroj: Pixabay)

Nefungujúce žhaviče

Naftové motory využívajú žhaviče, ktorých úlohou je rozohriať spaľovací priestor pred naštartovaním. Najväčší význam majú v zime, keď sú vonkajšie teploty nízke. Keď sú opotrebované alebo nefunkčné, nedokážu zohriať motor a ten následne nevie naštartovať.

Krátkodobým riešením je zaparkovať vozidlo v teplej garáži. V takom prípade motor bude vedieť naštartovať aj bez žhavenia. Aby si však mohol svoje auto plnohodnotne používať, žhaviče si nechaj vymeniť za nové. Aj v tomto prípade platí, že nejde o veľmi drahý diel.

Zamrznuté palivo alebo problém s jeho vedením

Ak je vonku naozaj veľká zima, hrozí, že zamrzne palivo v nádrži. Tento problém sa objavuje hlavne v prípade naftových áut, keď je v nádrži málo paliva. Predchádzať mu môžeš celkom jednoducho – tankuj na kvalitných čerpacích staniciach a v nádrži si vždy nechávaj dostatočnú rezervu paliva. Ideálne polovicu jej maximálneho objemu.

Štartovanie auta v zime
V naftových motoroch neraz v zime hrozí zamrznutie paliva v nádrži (Zdroj: Pixabay)

V niektorých prípadoch sú problémy so štartovaním spôsobené chybou v palivovom systéme. Ak si si istý, že baterka je v dobrom stave, žhaviče a sviečky fungujú bez problémov, príčinu ťažkostí so štartovaním môžeš hľadať v palivovom filtri či palivovom čerpadle. V tomto prípade bude najlepšie, keď svoje auto zveríš do rúk odborníkom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čudné zvuky či výrazný dym z výfuku: Ktoré ďalšie znaky ti prezradia, že tvoje auto nie je v poriadku?

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame