Si vorkoholik a venuješ sa len škole či práci? Toxická produktivita je negatívny jav našej generácie

žena pracuje z domu

Toxická produktivita môže viesť k vyhoreniu (Zdroj: Unsplash/Avel Chuklanov)

#Možno sa snažíš zarobiť si čo najviac peňazí, možno potrebuješ dohnať všetky povinnosti v škole. Nech je to akokoľvek, mnohí z nás sa dostali majú pocit, že musíme neustále pracovať. Vorkoholizmus však v našej generácie prerástol do úplne iného stavu, ktorý psychológovia nazývajú ako toxická produktivita.

„Toxická produktivita je túžba byť vždy produktívny za každých okolností a nechcieť sa zastaviť, aj keď bola úloha splnená,“ povedala pre portál VICE Rea Celine Villová, klinická psychologička so sídlom na Filipínach. Toxická produktivita môže vznikať z viacerých dôvodov.

Potrebujeme pocit produktivity

Práca z domu priniesla veľa pozitív, ako napríklad učenie sa nového jazyka a zároveň pečenie, organizovanie online podujatí či webinárov a podobne. Vždy v nás však existuje túžba byť v pohybe, robiť veci, ukázať ľuďom, že niečo robíš. Zdá sa, že pandémia tieto myšlienky ešte viac prehĺbila. Aj keď veľa ľudí pracuje z domu, môžu cítiť potrebu zdvojnásobiť svoje úsilie, aby vyzerali, že robia a dosahujú viac – nielen v práci, ale vo všeobecnosti v živote.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Ľudia môžu dokončiť úlohu skôr, napríklad len preto, aby sa necítili vinní za to, že majú nejaký čas navyše pre seba. Podľa Reyiela Pela-Tecsona, psychológa, ktorý tiež pôsobí na Filipínach, je to ďalší príznak toxickej produktivity. Samozrejme, iróniou je, že potreba byť neustále produktívny môže sama osebe viesť k neproduktívnosti.

„Keď si tak zaujatý svojou prácou, môžeš dokonca zanedbávať svoje povinnosti doma. Zabudneš navariť alebo upratať, hromadí sa ti bielizeň a zabudneš nakúpiť potraviny. To všetko sú príznaky toxickej produktivity, ktoré si ľudia na začiatku nemusia ani všimnúť,“ povedal Villová.

Opakom je inteligentná práca

Inteligentná práca znamená naučiť sa využívať zdroje okolo seba a požiadať o pomoc svoj tím alebo kolegov v skupine. To ti nielen pomôže s úlohou, ale tiež pomáha vybudovať vzťahy a posilniť tímovú prácu. Vždy môžeme tvrdo pracovať, ale môžeme pracovať aj inteligentne tak, aby sme sa nezničili.


Kariéra v časoch startupov a bitcoinu: Ak hľadáš perfektné uplatnenie a zároveň pracovnú slobodu, zajtra večer už máš program!


Ide o metódu, pri ktorej stále tvrdo pracuješ a dávaš zo seba to najlepšie, ale inteligentnejším spôsobom. Môžeš podávať skvelé výkony, ale musíš tiež vedieť, kedy zvoľniť. Pomôže ti to preorientovať sa a poskytne viac času na premýšľanie a vytváranie nápadov.

Nezabúdaj na oddych

Je dôležité, aby si si vždy položil otázku: Aká najhoršia vec sa stane, ak si dám 24 hodín na to, aby som o tom premýšľal? Ľudia sú schopní vykonávať kvalitnú prácu len vtedy, keď je o nich postarané, takže jedným zo spôsobov, ako čeliť toxickej produktivite bez obetovania kvality práce, je praktizovanie starostlivosti o seba.

„Urob si čas na prácu, ale tiež si nájdi čas pre seba. Je dôležité dopĺňať svoju energiu a po náročnom dni sa zotavovať,“ povedal Villová a dodala, že čokoľvek ako športovanie, výlet alebo starostlivosť o rastliny, to všetko môže ľuďom poskytnúť potrebný odpočinok a pokoj. „Vedieť oddeliť svoju vlastnú hodnotu od pracovného výkonu ti pomôže udržať perspektívu pod kontrolou a spoznať svoje vlastné hranice a limity, najmä pokiaľ ide o duševné a fyzické schopnosti,“ doplnila Villová.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame