Počul si už o NFT? Nový trend medzi top celebritami dorazil aj na Slovensko

NFT.

Zdroj: Freepik

#Určite ti neušlo, že svet kryptomien v dnešnej dobe veľmi rýchlo napreduje a už dávno nie je len o bitcoine. Jedným z najväčších trendov je práve NFT, teda non-fungible token. Ide o jednotky dát, ktoré sa síce pohybujú vo svete kryptomien, no v skutočnosti nie sú menami. Reprezentujú napríklad obrázky či videá a robia z nich jedinečné diela. Znie to komplikovane? Treba za tým hľadať jednoduchú logiku.

Ako funguje NFT?

Predstav si, že máš v obývačke obraz od Picassa za milióny eur. Na svete síce existujú tisícky ďalších kópií toho istého diela, no len to tvoje má takú obrovskú hodnotu. Prečo? Lebo je to originál. Skúsený odborník dokáže jednoducho rozoznať jeho pravosť, a teda aj skutočnú hodnotu.

Problém internetového sveta je, že keď doň nahráš nejaký obrázok či video, ktokoľvek ho dokáže skopírovať či duplikovať. A nikto už nezistí, ktorá verzia je vlastne originál a ktorá je kópia. A práve z tohto dôvodu vznikla technológia NFT, ktorá sa vyvinula spolu s kryptomenou ethereum.

V jednoduchosti to funguje nasledujúco. Povedzme, že vytvoríš nejaké zaujímavé digitálne dielo. Môže to byť kresba, video, tvoja fotografia, screenshot obrazovky a podobne. Toto dielo následne pretransformuješ tak, aby nieslo originálne NFT. V sieti blockchain bude tvoje NFT jedinečné, nebude sa dať zameniť za iné. Je to niečo podobné, ako keby si svoj výtvor vybavil ochrannou známkou.

NFT celebrít za milióny dolárov

NFT si rýchlo získalo celebrity z celého sveta. NFT prvého príspevku na Twitter jeho zakladateľa Jacka Dorseyho sa napríklad predalo za neuveriteľné 3 milióny dolárov! Hudobníčka Grimes, partnerka Elona Muska, predala 10 kúskov svojich umeleckých diel zabezpečených technológiou NFT v priebehu 20 minút a zarobila na nich 6 miliónov dolárov. Svoje vlastné NFT má aj Snoop Dogg, Shawn Mendes či Paris Hilton.

Majk Spirit ako trendsetter

Jedinečná technológia NFT si začína nachádzať priaznivcov aj na Slovensku. Kryptomenová platforma WEXO vytvorila jedinečné NFT pre Majka Spirita, pričom limitovaná edícia prvých 3 kusov sa vydražila za vysoké sumy. Najcennejšie diamantové NFT sa predalo za 7 777 eur!

Cieľom NFT pritom nemusí byť vždy zárobok pre jeho tvorcu a majiteľa. Spoločnosť Crypton Digital, ktorá prevádzkuje platformu WEXO, sa v spolupráci s Majkom Spiritom rozhodla NFT obrázky využiť na podporu charity. Nová edícia v počte 5 000 kusov je už dostupná, pričom jeden obrázok stojí 50 eur.

Ako môžeš aj ty pomôcť kúpou NFT?

Kúpou NFT Majka Spirita nielenže získaš originálny, počtom limitovaný kúsok, ale podporíš aj hendikepovaných detských pacientov – napríklad Veroniku a Kláru, ktoré trpia detskou mozgovou obrnou. Ich liečba postupne napreduje, ale aby v nej mohli pokračovať naďalej, potrebujú finančne náročné rehabilitácie. Výťažok z predaja NFT im dokáže významne zvýšiť kvalitu života a pomôcť v neľahkej situácii.

Samotná kúpa NFT je skutočne jednoduchá. Stačí zavítať na platformu WEXO, kde si obrázok zakúpiš za pár sekúnd prostredníctvom platobnej karty. Následne ho budeš mať uložený vo virtuálnej peňaženke WEXO. Staneš sa jeho oficiálnym majiteľom, pričom tvoje vlastníctvo bude zapísané v záznamoch blockchainu. Platforma WEXO ti zároveň umožňuje jednoduchý nákup najznámejších kryptomien, prevody, trezoring a uchovávanie v bezpečnej online peňaženke.

CHCEM VEDIEŤ VIAC O NFT MAJKA SPIRITA

Advertoriál pripravený v spolupráci s CRYPTON DIGITAL, SE.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame