Už si počul o pojme ASMR? Populárny fenomén sľubuje mozgový orgazmus – toto sú top influenceri, ktorí ti ho navodia!

Žena relaxujúca a počúvajúca hudbu

Tieto ASMR kanály stoja za pozretie (Zdroj: Freepik/kroshka__nastya)

#Fenomén ASMR leží v povedomí verejnosti už nejaký ten rok. Ak by si predsa len nevedel, o čo tu ide, tu je krátke vysvetlenie. Skratka ASMR pochádza z anglického pojmu Autonomous Sensory Meridian Response, a teda v doslovnom preklade je to autonómna senzorická meridiánová odpoveď. Zjednodušene takto môžeme označiť všetky príjemné pocity, ktoré pri tom, ako na teba pôsobí ASMR, zažívaš.


Aká je najlepšia hudba na relax, cvičenie či varenie? Tieto skladby si čo najskôr pridaj do playlistu!


Ide najmä brnenie tela, úľavu napätia svalov, zimomriavky, spavosť či celkové uvoľnenie, ktoré človek pociťuje pri počúvaní rôznych zvukov obsahujúcich takzvané triggers, resp. spúšťače. Najčastejšie sú to špecifické sluchové alebo zrakové podnety. Tomuto fenoménu sa hovorí aj mozgový orgazmus a vyhľadáva ho čoraz viac ľudí.  Ide však o veľmi individuálnu záležitosť, ktorá nemusí byť každému príjemná.

Ide o prežívanie pokoja či eufórie, pre ktoré sú charakteristické pozitívne pocity a zreteľné statické brnenie na koži. V roku 2018 sa objavil žáner videí na YouTube, ktorých cieľom je vyvolať ASMR. Odvtedy je tento fenomén čoraz populárnejší a preukázateľne pomáha ľuďom s rôznymi psychickými chorobami, ako sú napríklad depresie či úzkosti. Rôzni odborníci predpokladajú, že ASMR by sa do budúcna mohlo zaradiť medzi liečebné metódy.

Uvoľnená žena relax
ASMR možno v budúcnosti zaradia medzi liečebné metódy (Zdroj: Brooke Cagle/Unsplash)

Niektoré zvuky u ľudí môžu, naopak, vyvolávať nepríjemné pocity, napríklad hlasné žuvanie, škrabanie po rôznych predmetoch, odlišný tón hlasu, agresívne klopkanie či rôzne zvuky vydávané ústami. ASMR jednoducho predstavuje subjektívnu skúsenosť u každého jedinca. Človek, ktorý natáča tieto typy videí, sa zvyčajne v angličtine nazýva ASMR-tist (vyslovuj ei-es-em-artist). Pomenovanie vzniklo spojením skratky ASMR a slova artist (umelec).

V tomto článku sme sa zamerali na najkreatívnejších ASMR-tistov, ktorí sú na scéne už nejaký čas a uznávajú ich aj ľudia, ktorých ASMR veľmi neuchvátilo. Ich videá majú tisícky pozretí. Avšak, podobne ako pri iných veciach, aj pri ASMR rozhoduje vlastný vkus každého človeka. Na YouTube si pri týchto videách príde každý na svoje. A ak by sa ti práve tieto konkrétne kanály nepáčili, môžeš si vyhľadať iné, ktoré ťa určite zaujmú. Čo však povieš na tieto?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koľko zarábajú svetoví YouTuberi? Pozri si rebríček top 5 tých najzaujímavejších

10. Nanou ASMR

Mladučkej Nanou Philips kreativita rozhodne nechýba. Tínedžerka z belgického mesta Damme tvorí na YouTube od roku 2019 a získala si priazeň nielen domácich, ale aj zahraničných fanúšikov. Kanál založila spolu so svojím bratom Noahom, ktorého však pred kamerou neuvidíš. Na starosti má len produkciu a strihanie videí.

Okrem klasických ASMR videí, ktoré na svojom profile vydáva, patrí k najzaujímavejším napríklad líčenie, do ktorého zapája aj svoju starú mamu – dlhoročnú make-up artistku, ktorá na nej vytvára rôzne nezvyčajné kreácie v líčení. Videá ocenia aj fanúšikovia, ktorí neovládajú angličtinu, pretože väčšina z nich disponuje automaticky generovanými titulkami v slovenčine.

9. Gibi ASMR

Vo svete ASMR snáď neexistuje nikto, kto by Gibi nepoznal. Ako v popise svojho kanála tvrdí, ASMR ju ako poslucháčku zaujalo natoľko, že sa ho sama rozhodla tvoriť. Odvtedy ubehlo už neuveriteľných šesť rokov a Gibi neustále prispieva s novými videami, v ktorých zúročuje svoju kreativitu. Neraz bola jednou z tých, ktorí v ASMR svete zaviedli vždy nejaký nový trend.

Na jej kanáli nechýbajú videá typu „personal attention“, rôznorodé roleplaye či dokonca spolupráce s rôznymi inými umelcami, ktorí tvoria ASMR na YouTube. Zaujímavým prvkom je aj celé video vo vymyslenom jazyku Simíkov z populárnej hry The Sims. Nečudo, že má vyše 4 milióny odoberateľov – podľa nás je to absolútne zaslúžene.

8. Morpheus ASMR

Natáčanie a tvorenie ASMR nepozná vek a tento človek je toho príkladom! Tento 62-ročný Američan sa už v roku 2018 pustil do natáčania ASMR mukbangov – videí, v ktorých sa prevažne jedia rôzne druhy jedál na kamere. A ľudia na sociálnych sieťach ho zbožňujú. Niektorí ho dokonca prezývajú Grandpa (v preklade dedko) a zanechávajú mu pod videami na YouTube vždy vrúcne komentáre.

Sleduje ho viac ako 1 milión ľudí. Niektoré jedlá si varí sám, iné si objednáva. Ak nemáš rád mukbangy, mrkni aspoň jedným očkom na túto tvorbu od vždy pozitívneho dôchodcu, ktorého úsmev a nadšenie jednoznačne zlepší deň každému fanúšikovi. Najnovšie začal tento pán v rokoch natáčať aj druh ASMR, pri ktorom hráva hry a zároveň konzumuje rôzne jedlá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koľko zarábajú svetoví YouTuberi? Pozri si rebríček top 5 tých najzaujímavejších

7. The ASMR Psychologist

Možno by si si to na prvý pohľad nemyslel, ale táto dáma je skutočne psychologičkou, ktorá pomáha ľuďom nielen s nespavosťou, ale napríklad aj s ADHD či inými podobnými ťažkosťami. Venuje sa aj takzvanej shiftingovej hypnóze, pri ktorej sa vedomie človeka údajne dokáže presúvať do iných dimenzií. Tú sme síce neskúšali, ale zaručujeme, že príjemný hlas, nadpozemský zjav a ladné pohyby tejto psychologičky z Veľkej Británie ťa určite prenesú do ríše snov.

6. Lívia ASMR

Lívia je Slovenka pochádzajúca z Nitry. Veľa Slovákov u nás začalo sledovať ASMR práve vďaka nej. Na kanáli má rôzne zaujímavé roleplaye, ktorých príprava často zaberá aj niekoľko hodín. Videá nevydala už nejaký čas, no fanúšikovia pevne veria, že sa k tomu opäť vráti. Sympatická ASMR umelkyňa okrem natáčania aj fotografuje a spieva. Na jej kanáli nájdeš videá aj z exteriéru, ktoré vždy komentuje príjemným šepotom.

5. Mars 16 asmr

Sandra je mama dvoch detí žijúca v Prahe, ktorá vo voľnom čase natáča ASMR. Kreativitu zúročuje v rôznych roleplayoch a s fanúšikmi pomocou ASMR komunikuje aj v rôznych videách, kde im vždy rada ochotne zhrnie, čo sa v jej živote deje. Na YouTube tvorí niečo vyše dvoch rokov, v jej portfóliu nájdeš aj rôzne videá venované ekológii, udržateľnému nakupovaniu či DIY tvorbe. Pred pár dňami však oznámila svoj dočasný odchod z YouTube, čím šokovala fanúšikov.

4. Petrana Gala

Táto nádherná Slovenka je známa aj zahraničným užívateľom a sledujúcim. Petranine videá sú prevažne v angličtine, no nájde sa aj pár v slovenskom jazyku – špeciálne takých, v ktorých vysvetľuje a „učí“ svojich sledovateľov rôzne slovenské slovíčka. Medzi jej videami nájdeš mix rôznych roleplayov, videí obsahujúcich klasické ASMR triggers, QnA či šepkanie rôznych príbehov z jej života.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Koľko zarábajú svetoví YouTuberi? Pozri si rebríček top 5 tých najzaujímavejších

3. Karuna Satori ASMR

Sarah Dishong, lepšie známa pod umeleckým menom Karuna Satori, patrí medzi absolútnu špičku ASMR-tistov na YouTube, kde pôsobí už od roku 2013. Je o nej verejne známe, že mala búrlivú minulosť, ktorú rozhodne netají. Kedysi bola závislá na rôznych nebezpečných návykových látkach a podľa jej slov jej ASMR zachránilo život. Sama sa vyjadrila, že tvorenie videí jej pomohlo prekonať závislosti a dodalo silu pokračovať  ďalej.

Dnes má vďaka tomu milujúcu rodinu, strechu nad hlavou a niekoľko miliónov fanúšikov, ktorí ju maximálne podporujú. V jej tvorbe prevládajú rôzne nápadité roleplaye, často zamerané na takzvanú personal attention – osobnú pozornosť. Ide o druh videí, v ktorom sa umelec sústreďujú na teba ako na diváka. Takéto videá ľuďom často pripomínajú momenty, keď prežívali ASMR v reálnom živote.

2. ATMOSPHERE

Táto tvorkyňa si jednoznačne zaslúži viac sledovateľov, pretože patrí medzi ASMR-tistov, ktorí sú vysoko kreatívni. Vytvára pre fanúšikov priestor, ktorý je doslova filmovým vesmírom založeným na ASMR/RPG. Tu budeš hlavnou postavou práve ty! Ide o zložité rolepaye prevažne s rôznou tematikou, ktoré majú často svoje pokračovanie. V nich umelkyňa vystupuje vo viacerých osobách naraz a všetko je dokonale doplnené dobovými kostýmami a prostredím.

Anastasia sa dokonca kvôli ASMR nebojí obliecť si kostým morskej panny a takmer štvrťhodinu stráviť v mori pod vodou! Ľudia v komentároch vždy žasnú nad jej kreativitou a horlivo čakajú na ďalšie zaujímavé a bezkonkurenčné videá. Tento kanál je jednoducho na úplne inom leveli!

1. Moonlight Cottage ASMR

V dnešnej dobe je to tak trochu neuveriteľné, ale táto umelkyňa naozaj nepoužíva green screen. Všetky pozadia a rekvizity sú v jej videách skutočné. Diane pochádza z Francúzska, no väčšinu videí má práve v angličtine. Jej kanál predstavuje útulné miesto, kde nájdeš rôzne filmové/historické ASMR a relaxačné videá. Tie sú natoľko realistické, že divák má na chvíľu pocit, ako keby boli dané momenty natočené v úplne inej dobe. Veď posúď sám!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: YouTube.com, hashtag.sk
Odporúčame