Čo je 5G sieť a prečo by sme sa jej nemali vôbec báť? Jej skutočné využitie ťa rozhodne prekvapí, na Slovensku už funguje

5G sieť ponúkne mnoho možností

5G sieť je naša budúcnosť (Zdroj: Pixabay)

#V posledných mesiacoch je na Slovensku pojem 5G veľmi rozoberaná téma. Ide o novú generáciu telekomunikačných sietí s extrémne širokým využitím. Hlavne sa neboj, žiadny koronavírus sa ňou nešíri a ani rakovinu kvôli nej nedostaneš.

Aby ti sociálne siete nezruinovali vzťah: Najčastejšie znamenia, že ti Insta a Facebook prerastajú cez hlavu

O čo teda ide? V jednoduchosti – servery 4G siete sa rýchlo zapĺňajú a čoskoro budú nedostačujúce. 5G prenáša oveľa väčší obnos dát za oveľa kratší čas. Konkrétne pôjde o prenesenie niekoľkých GB dát za sekundu, takže svoj obľúbený film si stiahneš v 4K kvalite skutočne za pár minút. Taktiež je nižšia aj odozva, a to dokonca 10-násobne.

5G sieť ponúkne mnoho možností
Využitie 5G siete ťa prekvapí (Zdroj: Pixabay)

Čo získame 5G sieťou

Piata generácia telekomunikačných sietí výrazne zrýchli svet. Tým však nie je myslené len sťahovanie dát, načítanie videí či upload súborov na web. Vďaka 4-násobne rýchlejšiemu prenosu dát oproti 4G bude možné napríklad operovať človeka na diaľku. Len si predstav, že lekár z druhej strany planéty operuje pacienta pomocou robota, ktorého ovláda v reálnom čase.

Kniha, ktorú si rozhodne musí prečítať každý chlap: Už len samotný názov si okamžite zamiluješ

Ďalším dôvodom na spustenie 5G siete je jednoznačne automobilový priemysel. Ak majú autá v blízkej budúcnosti jazdiť bez človeka sediaceho za volantom, bude na to treba vyspelú prepojenú sieť, ktorá bude v reálnom čase schopná zaznamenať akúkoľvek prekážku na ceste. 5G práve toto ponúka a časom, keď budú samo-riadiace autá bežnou súčasťou cestnej komunikácie, bude okamžitá odozva siete nesmierne dôležitá.

5G sieť ponúkne mnoho možností
5G sieť ponúkne mnoho možností (Zdroj: Pixabay)

5G smartfóny a dostupnosť

Aktuálne má solídnu ponuku mobilných zariadení, ktoré podporujú 5G sieť, hlavne Samsung. Kraľuje im Galaxy S20 Ultra, ale podporu dostala aj nová verzia vyklápacieho zariadenia Galaxy Z Flip. Cenovo sa však tieto smartfóny pohybujú stále pomerne vysoko a preto bude pre výrobcov nesmierne dôležité dostať ich medzi bežných užívateľov. Samozrejme, na internete nájdeš aj lacnejšie zariadenia podporujúce najnovšiu 5G sieť, je ale otázne, či ju časom so slabšou pamäťou RAM a pomalším procesorom budú môcť naplno využiť.

Sociálne siete sú jedno obrovské klamstvo: Toto všetko sú ľudia schopní spraviť kvôli lajkom

Ak si z Banskej Bystrice, 5G si môžeš s vhodným smartfónom vyskúšať už dnes. SWAN a 4ka fungujú na testovacej báze vyšších frekvenčných vĺn od konca minulého roka a musím ti povedať, že je to skutočne zaujímavé. Prenos sa zatiaľ pohybuje na úrovni 1GB/s, čo na začiatok nie je vôbec zlé. Títo operátori by však testovaciu verziu siete radi priniesli aj do iných miest na Slovensku.

5G sieť ponúkne mnoho možností
5G siete sa rozhodne nemusíš báť (Zdroj: Pixabay)

Čo 5G znamená v praxi pre teba

Spomínal som vyšší download a upload. To však rozhodne nie je všetko. Preťaženie internetových serverov sa stane minulosťou, čo rozhodne ocenia hráči videohier. Full HD už nebude štandardom a nahradí ho 4K rozlíšenie, preto nad kúpou novej telky ešte raz pouvažuj. Výsledky vyhľadávania kdekoľvek na internete (Google, YouTube, Spotify…) už nebudú trvať ani sekundu, zobrazia sa doslova okamžite – akoby si si prehliadal offline galériu fotiek na mobile, jednoducho všetko je okamžite dostupné v plnej kvalite. A ak si myslíš, že to je všetko, vyvediem ťa z omylu.

Ľudia si užívajú stále menej sexu: Porno za to nemôže, problémom sú ale sociálne siete

Interaktívne filmy, 3D videá na YouTube vo virtuálnej realite, praktické skúšanie oblečenia presne na tvoju postavu, samo-riadiace taxíky vo dne v noci – vitaj v 20. rokoch 21. storočia. Využitie 5G siete je skutočne všestranné a bráni ho len limit tvojej fantázie.

Zdroj: ec.europa.eu, Hashtag.sk
Odporúčame