6 paradoxov, nad ktorými sa budeš musieť minimálne na chvíľu zamyslieť

dievča rozmýšľa

Dokážeš vyriešiť tieto paradoxy? (Zdroj: Freepik)

#Pokiaľ sa aj ty rád dívaš na svet vôkol seba tak trochu iným pohľadom, určite ťa poteší krátky prierez niekoľkými paradoxmi. Presvedčia ťa o tom, že nie na všetko existuje jednoznačná odpoveď. Príjemnú zábavu!

#1 Súboj Achillesa a korytnačky

Kto je rýchlejší? Achilles či korytnačka? Je jasné, že Achilles. Teda, na prvý pohľad. Predstav si, že jedného dňa sa táto nezvyčajná dvojica rozhodla zmerať si sily na 100-metrovej trati. Keďže je Achilles rýchlejší ako korytnačka, dal jej náskok značný počet metrov. Kým však dobehol na bod, kde sa nachádzala korytnačka, tá už prešla ďalší kus. Kým opäť dobehol na dané miesto, ona sa taktiež posunula.

Tento paradox hovorí o tom, že problém nie je možné vyriešiť, pretože obe vysvetlenia – víťazstvo korytnačky aj Achillesa – majú rozumné odôvodnenia. Rafinovaný spôsob, ako hľadať riešenie, keď sa bijú zmysly a hlava, no nie?

korytnačka
Súboj Achillesa a korytnačky (Zdroj: Freepik)

#2 Krokodíl a matka

Aj tento paradox siaha do starovekého Grécka. Predstav si, že krokodíl chytil malého chlapca. Avšak jeho matke dá možnosť ho zachrániť. Stačí, ak správne uhádne, či sa prefíkané zviera chystá vrátiť chlapca, alebo si ho ponechá a zožerie ho.

Tu sa však žena dostáva do nezávideniahodnej situácie. Pokiaľ odpovie „Vrátiš mi ho,“ krokodíl chlapca zje, pretože vrátiť  chlapca vôbec nemal v úmysle. Ak matka odpovie: Nevrátiš mi chlapca,“  a táto odpoveď je správna, vzniká paradox: Ak krokodíl neplánoval vrátiť dieťa, ukáže sa, že od začiatku klamal, pretože nechcel splniť svoj sľub. Na druhej strane, pokiaľ sa matka v tvrdení mýlila, krokodíl si chlapca musí nechať, pretože matka neuhádla svoju odpoveď. Inak by porušil slovo.

#3 Kto napísal Hamleta?

Počul si už o paradoxe cestovania v čase (z angličtiny – bootstrap paradox)? Predstav si, že cestovateľ v čase si v kníhkupectve kúpil Shakespearov výtlačok Hamleta. S výtlačkom knihy sa vrátil v čase a daroval Hamleta Shakespearovi. Tomu sa kniha tak zapáčila, že ju skopíroval a vyhlásil za svoju. Samozrejme, sa ňou preslávil a za niekoľko storočí sa vytlačilo milión výtlačkov Hamleta, až jeden z nich skončil v kníhkupectve, z ktorého ju zobral cestovateľ v čase. Tak, kto je vlastne autor knihy?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ebrar Yenice Kanık (@psikolojikmevzular),

#5 Theseusova loď

Paradox Theseovej lode sa zrodil v starovekom Grécku. Predstav si, že máš novú loď, s ktorou sa plavíš okolo sveta. Časti drevenej lode však začínajú postupne hniť a posádka je nútená vymieňať ich. Otázka, znie: Keď vymeníš všetky časti starej lode za nové, bude to stále tá istá loď? Ak nie, kedy sa stala loďou novou?

stará loď
Čo ostane zo starej lode? (Zdroj: Pixabay.com)

#6 Hlava 22

Piloti sa dokážu oslobodiť z bojovej povinnosti len tak, že sa dokáže, že je narušené ich psychické zdravie. Nie je však práve to, že nechcú bojovať a zabíjať ľudí práve znakom ich psychického zdravia? Pokiaľ ťa zaujíma tento paradox, prečítaj si knihu od Josepha Hellera Hlava 22. Je výbornou satirou spotrebiteľského formátu spoločnosti, v ktorom žijeme.

Veríme, že budeš mať nad čím premýšľať!

Zdroj: mentalfloss.com, hashtag.sk, businessinsider.com
Odporúčame