Cibulková a Sagan sa novej rapovej nakladačke nepotešia. L.u.g.e.r a Moloch si servítku pred ústa nedali

Nový rapový nárez od L.u.g.e.r a Molocha veru poriadne zvíri vody na slovenskej hudobnej scéne. Raperi, ktorí sa nikdy nebáli vyjadrovať svoje názory, sa teraz opäť predviedli a svojim novým songom Horných 10 000 poriadne provokujú spoločnosť.

O skladbe Horných 10 000 sa rozhodne nedá povedať, že by bola vecičkou bez posolstva. Pomerne priamo naráža na rozdelenie spoločnosti  – na robotníkov, ktorí sú dnes nedocenení a na “tých lepších “, ktorí často robotníkmi pohŕdajú. V texte songu spomínajú aj významné osobnosti- tenistku Dominiku Cibulkovú a cyklistu Petra Sagana, ktoré v skladbe zastupujú celebrity.  Podľa L.u.g.e.r a a Molocha by obaja slávni športovci neboli ničím, ak by na nich robotnícka trieda nepracovala, často za smiešnu mzdu a bez úcty ostatných.

Chalani to zobrali celkom vážne a poriadne si dali záležať aj na videoklipe. V ňom sa obaja prezliekli za smetiarov a textom poukazovali na význam ich práce. Narážali však aj na ostatné povolania – na poľnohospodárov či pekárov a pomerne ostro kritizovali  “ tých horných 10 000“, ktorí ich považujú za menejcenných.

L.u.g.e.r skladbu na sociálnej svieti avizoval už niekoľko dní vopred a vyjadril sa k nej takto: „Nová skladba, nový klip, Moloch Vľavo a moja maličkosť v skladbe HORNÝCH 10 000 (ODTOK). Na túto vec sa brutálne teším, pretože je to veľmi trefná a každého sa týkajúca téma a takto to vnímame my dvaja s Mološkom hehe.Pekný deň vám všetkým prajem.“

L.u.g.e.r, vlastným  menom Marián Šturdík patrí medzi kontroverzných umelcov. Za vraždu  dvoch ľudí v amoku si odsedel 11,5 roka a po návrate z väzenia na slobodu začal o tejto etape svojho života spievať.  Podľa svojich vlastných slov sa snažil upozorňovať mladých  ľudí, aby niky nespravili podobnú chybu ako on, aby sa nenechali vyprovokovať a aby nikdy nepodľahli emóciam.

Niektorí ľudia sa k jeho songom, ktoré vydával krátko po návrate z väzenia, stavali negatívne, prišlo im poburujúce rapovať o tom, ako niekto zabije človeka. Iní však oceňujú hĺbku, ktoré jeho skladby mali a ľútosť, ktorá z nich doslova sálala.  Tak či tak. Čas sa nedá vrátiť a aj L.u.g.e.r sa posunul vpred.

Skladba Horných 10 000 je akousi ochutnávkou  nového albumu, ktorý pre svojich fanúšikov L.u.g.e.r chystá.  Album s názvom Kráľovstvo krivých zrkadiel by mal vyjsť na začiatku roka 2020 a my už všetci netrpezlivo čakáme na to, aké songy na ňom budú a s kým bude raper po Molochovi ešte spolupracovať. Takéto kolaborácie a takéto songy, v ktorých je jasne a priamo pomenovaná pravda sa nám totiž veľmi ľúbia. Nám áno, ako však na skladbu Horných 10 000 zareaguje slávna slovenská tenistka či cyklista z Tour de France, povedať dopredu nevieme. Rozhodne sa však zrejme nepotešia.

Odporúčame