Čipovanie auta ti môže priniesť raketový výkon, ale aj poriadne problémy: Čo by si o ňom mal vedieť?

Tachometer na palubnej doske automobilu.

Aj tvoje auto môže mať vyšší výkon a lepšiu spotrebu, ako uvádza výrobca (Zdroj: Pixabay.com/qimono)

#Určite si už aj ty niekedy videl inzerát na predaj jazdeného auta, v ktorom bolo uvedené, že má „chip“. Prípadne sa ti nejaký kamarát chválil tým, že si dal „chipnúť“ auto a teraz má výkon ako nikdy predtým. Chiptuning je obľúbená forma úpravy parametrov motora, ktorá je cenovo dostupná a relatívne jednoduchá. Môže priniesť mnohé cenné výhody, ale zároveň ti vie spôsobiť aj množstvo problémov. Čo by si o ňom mal vedieť?


Aké sú najčastejšie chyby pri jazdení s manuálnou a automatickou prevodovkou?


Ako prebieha chiptuning?

Vedel si, že aj auto má svoj mozog? Dokonca nie jeden. O ovládanie najdôležitejších komponentov sa starajú riadiace jednotky. Motor má svoju vlastnú, ktorá riadi zapaľovanie zmesi, otváranie ventilov a všetky ďalšie dôležité parametre. Teda, ovplyvňuje, ako sa bude motor v jednotlivých situáciách správať.

O nastavenie riadiacej jednotky sa starajú inžinieri počas vývoja auta. Avšak, nastavujú ju tak, aby mala isté rezervy. A práve tie sa snažia využiť ľudia, ktorí vykonávajú chiptuning. Celá úprava teda spočíva v tom, že mechanik sa cez počítač spojí s riadiacou jednotkou auta a upraví niektoré parametre. Vďaka tomu bude motor pracovať mierne inak. Celá procedúra zaberie skúsenému technikovi len niekoľko desiatok minút.

Otvorený notebook v interiéri automobilu.
Chiptuning je v podstate preprogramovanie tvojho auta (Zdroj: Pixabay.com/RAEng_Publications)

Chiptuning nemusí byť len o výkone

Keď sa povie chiptuning, mnohí si predstavia len zvyšovanie výkonu. Avšak, riadiace jednotky sa častokrát upravujú aj tak, aby auto malo nižšiu spotrebu. Prípadne, vykonajú sa také zmeny, že vo výsledku je motor aj úspornejší aj výkonnejší. Môže mať lepšiu odozvu na plynový pedál, krajší zvuk, lepšie ťahať v nízkych otáčkach a podobne. Chiptuning prináša veľmi široké možnosti úprav. Všetko závisí len od toho, ako skúsený človek ho vykonáva.

Najväčšie výhody chiptuningu

Azda najväčšou výhodou je zefektívnenie fungovania auta. Aj tebe by sa zrejme páčilo, ak by tvoj štvorkolesový miláčik mal o 20 kW vyšší výkon, rýchlejšie reagoval na stlačenie plynu, no zároveň mal o 0,5 litra nižšiu spotrebu.

Vývojári obvykle riadiace jednotky nastavujú tak, aby vyhoveli čo najširšiemu spektru zákazníkov. Pokiaľ však chceš, aby auto bolo na mieru ušité tvojim predstavám a štýlu jazdy, chiptuning môže byť dobrou voľbou. Zároveň vieš vďaka nemu využiť plný potenciál jednotlivých komponentov. Hnacia sústava je častokrát dimenzovaná na znášanie vyššieho zaťaženia, ako dovoľuje riadiaca jednotka. Vďaka chiptuningu vieš posunúť limity výkonu či krútiaceho momentu tak, aby boli naplno využité možnosti komponentov.

Motor pod kapotou automobilu.
Vyšší výkon a napriek tomu nižšia spotreba? Áno, presne to ti prinesie odborné a kvalitné chipnutie automobilu (Zdroj Pixabay.com/k_jpg)

Nevýhody chiptuningu

Treba si však uvedomiť aj to, že chiptuning je korčuľovanie na tenkom ľade. Moderné autá obsahujú množstvo citlivých komponentov a senzorov, ktoré sú nastavené na určité vstupy a výstupy. Ak sa niektoré parametre zmenia, môže to spôsobiť množstvo problémov. Práve preto musí byť chiptuning vykonaný odborne. Nehovoriac o tom, že v snahe šetriť výrobné náklady sa už dnes autá nevyrábajú tak, aby boli predimenzované. Teda priestor na bezpečné upravovanie jednotlivých parametrov často nie je tak veľký.

Pri starších autách zas hrozí, že v dôsledku zvýšenia výkonu a krútiaceho momentu dôjde k rýchlejšiemu zlyhaniu komponentov. Jednotlivé diely sú už unavené a keď im pridáte ešte väčšiu záťaž, jednoducho nevydržia. Opäť tak platí, že k chiptuningu je potrebné pristupovať veľmi citlivo. V opačnom prípade hrozia drahé opravy.

Prevodovka automobilu.
Aj keď má chiptuning niekoľko výhod, nekvalitný ti môže poškodiť dôležité komponenty motora (Zdroj Pixabay.com/Mimzy)

Ak chiptuning, tak od profesionálov

Hoci chiptuning dokáže vykonávať hocijaký zručnejší mechanik, nie vždy máš garanciu, že úprava bude skutočne funkčná. Môže sa ti stať, že síce narastie výkon, ale drasticky sa zvýši aj spotreba. Neodborný chiptuning je neraz príčinou vážnych porúch. Necitlivé zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu môže poškodiť nielen motor, ale aj prevodovku a ďalšie drahé komponenty.

Ak si chceš teda nechať svoje auto „chipnúť“, zver ho do rúk skutočných odborníkov, ktorí sú na trhu už niekoľko rokov. Tí presne vedia, kde sú limity daného vozidla, a poznajú technické súvislosti. Síce ti obvykle neposkytnú zvýšenie výkonu o 100 koní a iné bláznivé úpravy, ale aspoň máš istotu, že zmeny nevyústia do problémov a tvoje auto ti bude naďalej spoľahlivo slúžiť. Akurát bude mať mierne lepší výkon a možno aj nižšiu spotrebu.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: Hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame