Ako sa vyrába legendárny Jägermeister? Boli sme sa pozrieť v jeho továrni a povozili sa Trabantmi po Berlíne

Prehliadka Jägermeistru

#Nájde sa len málokto, kto by nepoznal likér s názvom Jägermeister. Niet sa predsa čomu diviť, veď len napríklad v seriáli How I Met Your Mother ho majú Ted a Marshall v byte rovno vedľa dverí. Hard-rocková skupina Guns N‘ Roses bola zase ochotná zrušiť koncert potom, ako im bolo oznámené, že na koncerte sa musia zaobísť bez alkoholu, konkrétne bez milovaného bylinného likéru.

Hashtag s Jägermeistrom

Čerešničkou na torte je už len vyhlásenie oficiálneho Dňa Jägermeistru v meste Philadelphia, kde ho oslavujú 14. novembra už od roku 2006 ako symbol vďaky, pripomínajúci jeho význam pre reštaurácie a zásobovací sektor. My sme dostali jedinečnú príležitosť nahliadnuť do továrne na jeho výrobu a zažiť pár nezabudnuteľných dní, v ktorých hral práve Jägermeister hlavnú úlohu.

Deň prvý – Wolfenbüttel a všade Jägermeister

Je skoro ráno a sedíme v autobuse na ceste do nemeckého mestečka Wolfenbüttel. Aj napriek tomu, že slnko je na oblohe len chvíľu, už máme za sebou nočnú cestu z Bratislavy a let z pražského letiska do mesta Braunschweig. Práve Wolfenbüttel je rodiskom legendárneho digestívu (ten, na rozdiel od aperitívu, má úlohu podpory trávenia pri jedle).

Ubytovali sme sa v Jägermeister Gästehaus, v ktorom nájdeš logo známeho alkoholu doslova všade. Je na stenách, pohároch, popolníkoch a dokonca ešte aj na príboroch. Na izbách nás čaká niekoľko milých prekvapení, z ktorých rozhodne vyniká notes s našim menom z pravej kože.

Hashtag s Jägermeistrom

Nasleduje hlavný program dňa, prehliadka továrne, kde tento jedinečný mok vzniká. V nej nám v skratke priblížili nielen históriu Jägermeistru, ale aj celý jeho výrobný proces. Samozrejme, nie všetky miesta bolo možné fotografovať, no prekvapili nás tie časti továrne, kde bolo fotenie zakázané z dôvodu vysokej koncentrácie alkoholu. Fotenie tak mohlo spôsobiť požiar.

Rodinný obchod s octom

Ešte predtým, ako vznikol tento bylinný likér, muž menom Wilhelm Mast viedol svoj rodinný podnik na výrobu octu. Mestečko Wolfenbüttel bolo známe lovom (Jäger označuje v nemčine poľovníka ). Bol to Wilhelmov syn Curt, ktorý sa rozhodol nasmerovať celý rodinný biznis úplne iným smerom. Trvalo niekoľko rokov, kým sa mu podarilo definitívne zdokonaliť chuť 56 rôznych prísad do receptu. Dokončil ho v roku 1934 a venoval ho všetkým lovcom.

Hashtag s Jägermeistrom

Jeleň, no nie hocijaký

Najvhodnejším symbolom pre tento nápoj bol samozrejme jeleň. Nemohol sa ním však stať len tak hocijaký. Pokiaľ ste sa niekedy zamýšľali nad tým, čo stelesňuje logo značky, máme pre vás odpoveď. Ide o legendu o svätom Hubertovi. Tá hovorí, že Huberta v živote stretol veľmi ťažký osud. Jeho žena totiž zomrela pri pôrode a on si svoj smútok kompenzoval lovom v lesoch.

Jedného dňa, počas svojho bežného dňa v lesoch, sa spoza stromov nečakane vynoril jeleň, ktorému žiaril nad parohmi kríž. Ten sa ho mal opýtať: „Hubert, prečo stále lovíš zver? Je na čase, aby si začal hľadať mňa, ktorý sa za teba obetoval.“ Po tomto zážitku sa z neho stáva kňaz a obraz z tohto stretnutia zase logom ikonického alkoholického nápoja.

Hashtag s Jägermeistrom

Slávna fľaša a tajomstvo, ktoré pozná len málokto

Curt Mast, milovník prírody, potreboval fľašu, ktorá by odolala drsným podmienkam a zároveň chránila chuť Jägermeistru. Aby sa mu podarilo doviesť svoj nápad do dokonalosti, vymyslel skutočne jednoduchý, no za to priam geniálny nápad.

Vytváral stovky tvarov fliaš, ktoré postupne hádzal na dubovú podlahu. To robil tak dlho, až kým nevytvoril takú, ktorá v tomto teste obstála. Tá je dodnes ikonou a áno, môžete nám veriť, je skutočne nerozbitná. Presviedčali sme sa o tom pri každej možnej príležitosti.

Po prehliadke továrne sme mali možnosť stretnúť sa s mužom, ktorý ako jeden z mála ľudí na svete pozná celý recept na výrobu Jägermeistra. Je ním Berndt Finke. Ten nám predstavil niekoľko dôležitých surovín potrebných na jeho výrobu s tým, že všetkým ho odporúča piť pri teplote -18° C. Okrem toho nám však predstavil aj Jägermeister Manifest, ktorý vzniká mierne odlišnou metódou a spája chuť známeho i nepoznaného. Smutná správa je, že ten momentálne len tak u nás v obchodoch nekúpiš.

Hashtag s Jägermeistrom

Neskôr sme mali unikátnu príležitosť vytvoriť si svoju vlastnú verziu slávneho likéru a musíme sa pochváliť, že to nedopadlo úplne najhoršie. No ako kontrolóri chuti by sme sa asi veľmi neuživili. Večer napredoval v pohodovej atmosfére v Gästehause, kde sme ochutnali drinky. V nich hlavnú úlohu hral samozrejme Jägermeister. My ti niektoré z nich prinesieme už o pár dní v ďalšom článku. 

Hashtag s Jägermeistrom

Deň druhý – Berlín a všade samý hipster

Ráno opúšťame Wolfenbüttel a vlakom sa presúvame do hlavného mesta Nemecka, kde má na nás čakať prekvapenie. Po ubytovaní neďaleko Ostbahnhof nás privítali perfektnou prehliadkou mesta zo sedadiel ikonických trabantov. Nebolo to však len tak. Dostali sme príležitosť šoférovať vlastné vozidlo po berlínskych uliciach, vďaka čomu sme dostali riadnu dávku adrenalínu a zabavili sa pri preraďovaní na tomto známom nemeckom aute.

Počas voľného času sme sa rozhodli, že navštívime slávny street food s názvom Burgermeister (podobnosť s Jägermeistrom čisto náhodná). Ten sa totiž nachádzal iba kúsok od nášho ubytovania a musíme uznať, že tisíce pozitívnych recenzií rozhodne neklamali. Pre zaujímavosť, nachádza sa v prerobených priestoroch historických záchodov pod koľajnicami metra a najlepší burger v Berlíne si vychutnáš za cenu výrazne nižšiu, než v akomkoľvek street foode v Bratislave. Palec hore!

https://www.instagram.com/p/BlKILI4niU5/?tagged=burgermeister

Neprestávajte loviť zážitky

Presne to hovorí reklamné motto spoločnosti. Tak podobne vznikol aj projekt Art of Hunt, ktorý je momentálne už vo svojej druhej fáze a spája dve dvojice mimoriadne talentovaných mladých ľudí. Viac o ňom si môžeš prečítať na tejto stránke. Svojmu mottu však značka dostála aj počas nášho pobytu v Berlíne. Vrcholom dňa bola totiž návšteva slávneho klubu Ritter Butzke.

Ten sa nachádza v starej továrni na Moritzplatz, takže množstvo priestoru na kreativitu je samozrejmosťou. Žiarivo zdobené steny, farebné svetlá a rôzne podlahy s vtipnými názvami a extravagantnými dekoráciami či lustrami sa tiahnu obrovským priestorom, ktorému kraľovala techno hudba. Aj to je Berlín v skratke.

Zažili sme skutočne pár nezabudnuteľných dní, ktoré sa vždy končili až nad ránom. Budeme na ne určite ešte veľmi dlho spomínať. Veríme, že ťa náš článok aspoň na chvíľu tiež preniesol na miesta, ktoré sme navštívili. Tak teda na zdravie!

Odporúčame