Budúcnosť rapovej hudby: Ako bude rap vyzerať za 100 rokov?

Budúcnosť rapu (Zdroj: Pixabay.com/AstralEmber)

#Čo nás v rapovej hudbe môže čakať o 100 rokov? Nedávno sme oslavovali 50. výročie od vzniku hip-hopu, ale samozrejme sa zamýšľame nad tým, kam sa rapová hudba bude posúvať ďalej. A nie o ďalších 10, 20 či 50 rokov… Rap, ako hudobný žáner, už viac ako päť desaťročí tvorí súčasť hudobného sveta a na Slovensku už suverénne dominuje. Za tú dobu prešiel logicky veľkým vývojom od svojich skromných začiatkov na uliciach Bronxu v New Yorku až po svetovú slávu a masovú popularitu. No ak sa pozrieme do budúcnosti, čo môžeme očakávať od rapu za ďalších 100 rokov?

Technologická inovácia 

S postupným vývojom technológií v hudbe, vrátane rozšírenéj reality (AR) a virtuálnej reality (VR), by rap mohol ponúknuť zážitky, aké si dnešní fanúšikovia vlastne zatiaľ nevedia ani len predstaviť. Koncerty v AR alebo VR by mohli priniesť ďalšiu interaktivitu a umožniť nám tak doslova vstúpiť do sveta našich obľúbených umelcov. Hudba by mohla dostať takto svojim spôsobom ďalšie rozmery. Samozrejmosťou je samozrejme aj to, čo sa už deje dlhodobejšie a to spájanie rapu s inými hudobnými žánrami, ako je elektronická hudba, rock alebo klasika… Vo väčšej miere by to mohlo priniesť nové štýly a vytvoriť tak hudobné žánrové hybridy, ktoré dnešná generácia nepozná… Aj keď už sme to veľakrát mali možnosť ochutnať.

Angažovanosť v sociálnych témach

Rap samozrejme vždy reflektoval sociálne a politické udalosti. V budúcnosti by mohol ešte viac zdôrazňovať spoločenské problémy a aktuálne témy (ktoré si možno zatiaľ nevieme predstaviť), keďže raperi budú mať ešte väčšiu pozornosť, ešte viac priestoru na vyjadrenie svojich názorov atď. Ich texty by sa mohli stať dôležitým nástrojom na zmenu a aktivizmus, ale zároveň hrozí aj väčšie prepájanie s politikou ako takou. A to môže pomôcť pri správnom smerovaní… Ale pri nesprávnom to môže aj veľmi uškodiť, čiže tu je ten progres v našich predstavách možno skôr negatívnym.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Raperka Coi Leray nás na svoje nové EP-čko chystá odvážnymi fotkami: Budú to hity?

Umelá inteligencia

S nástupom umeléj inteligencie (AI) by rap mohol vytvárať hudbu aj texty ešte efektívnejšie. AI môže pomôcť producentom a rapperom v procese tvorby a produkcie hudby. Môžeme očakávať nové zvuky a štýly, ktoré by boli ťažko dosiahnuteľné bez pomoci AI. Tu ale samozrejme existuje takisto riziko, kedy to ľudia nebudú využívať ako pomôcku, ale jednoducho budú tvoriť všetko len skrz AI, a tým pádom sauplne vytratí umelecká hodnota. A keďže umenie ako také je ľudskou výsadou, snáď o neho v dôsledku umelej inteligencie neprídeme. 

Výraznejšia globalizácia

Rap sa už dnes výrazne presadil naozaj po celom svete, no v budúcnosti by mohol ešte viac odrážať kultúrnu diverzitu. Rôzne kultúry a jazyky by mohli mať vplyv na rapové texty a štýly. Globalizácia prinesie nové perspektívy a inšpirácie, môžu vznikať nové subžánry, len teda ideálne tak, aby tá diverzita nespôsobila práveže prehustenie a stratu celkovej originality.

Zmena produkovania a distribúcie

S technologickým pokrokom sa zmení aj spôsob, akým je hudba produkovaná a distribuovaná. Hudobní umelci by mohli mať priamy prístup k fanúšikom cez úplne nové platformy, čím by sa možno zmenil náš tradičný hudobný priemysel. To by mohlo otvoriť dvere pre nových, nezávislých umelcov a celkovo to môže priniesť úplne nový pohľad na muziku ako takú.

Noví raperi

Nové hlasy a talenty vždy vítame s otvorenou náručou. Na záver teda samozrejm očakávame, že budúcnosť bude plná nových raperov, ktorí prinesú svoje vlastné perspektívy a doposiaľ nepoznané hudobné prvky. 

Toto sú iba niektoré z možných smerov, ktoré by mohol rap aplikovať v budúcnosti. Hudba v rámci všetkých žánrov je dynamická a neustále sa vyvíja, a preto aj budúcnosť rapu je nevyspytateľná. Jedno je však isté – rap bude vždy reprezentovať realitu, skutočnosť a výpoveď aktuálnej doby. Nech už tá doba bude hociaká…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
3 dôvody, prečo by si mal ísť na Rubicon festival v Nitre

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame