Cestovanie ako z Futuramy: Vedci otestovali novú prelomovú technológiu

Ako si predstavuješ cestovanie v budúcnosti ty? (Zdroj: Freepik/freepik)

#Určite poznáš známy animák Futurama, ktorý zhmotňuje predstavy fungovania z budúcnosti. Ktovie, možno práve odtiaľ získali vedci myšlienku, keď sa rozhodli vytvoriť túto prelomovú novinku. Ide o nový spôsob cestovania z budúcnosti, ktorý by v budúcnosti mohol dosiahnuť rýchlo až 700 kilometrov za hodinu. Aj keď to znie geniálne, nie je to také jednoduché…

Teleport potrubím

Predstavil si si niekedy cestovanie z budúcnosti? Určite je rýchlejšie, efektívnejšie či ekologickejšie, než to z prítomnosti. Výskumníci v Holandsku nedávno otestovali nový dopravný systém s názvom Hyperloop, ktorý označili za dopravný prostriedok z budúcnosti.

Jeho super schopnosť vyplýva z možnosti prenášania paražierov a tovarov neuveriteľnou rýchlosťou, no v úspornom režime – šetrí nielen čas, ale aj fosílie a energie. Špeciálne trubice dokážu presúvať objekty rýchlosťou až 700 kilometrov za hodinu, čo v neho robí najrýchlejší spôsob prepravy vôbec.

Riešenie problémov s dopravou

Ako informuje Boring Company, vývojári zo spoločnosti Hardt Hyperloop otestovali túto prepravu z budúcnosti na území severného Holandska, pričom pracovali so vzorkou 400 metrového potrubia. Podarilo sa im dosiahnuť rýchlosť 30 kilometrov za hodinu, čo je skvelým začiatkom.

Koncept vzduchoprázdnej trubice, ktorá dokáže prenášať pasažierov a tovar, prvýkrát konceptualizoval miliardár Elon Musk v bielej knihe v roku 2013. Podľa jeho názoru má byť technológia ideálnou alternatívou pre regionálne aj diaľkové cestovanie.

Starý nápad v novom šate

Aj napriek tomu, že je Muskov nápad starý viac ako 10 rokov, našiel v súčasnosti uplatnenie. Samotný Musk ho svojho času predstavil ako „systémové riešenie celoštátnej a vnútromestskej hromadnej dopravy“.

A hoci dnes dosahuje menšiu rýchlosť než očakávané stovky kilometrov, ide o skvelý pokrok. Vývin technológií však potrebuje viac času a najmä priestoru – pre naplnenie očakávaní musia prebehnúť testy na dlhšej trati. „Ak bude trať dostatočne dlhá, dokážeme demonštrovať skutočnú rýchlosť hyperloopu,“ objasnil Marius Van der Meijs, spoluzakladateľ firmy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bizarný internetový trend: Influencerka si spríjemnila cestovanie vlakom – toto ťa pobaví

 

Má to veľký potenciál

Cestovanie v budúcnosti je veľkou témou, preto rozhodne tomuto nápadu fandíme. Projekt má obrovský potenciál, pretože je menej zaťažujúci pre planétu než napríklad lietanie. Vývojári dokonca upravili celý návrh tak, aby vyhovoval vo všetkých smeroch.

 „Koľajnice sú navrchu namiesto toho, aby boli naspodku. Ide o to, že na dve horné koľaje sa vozidlo vďaka magnetom vytiahne a koľaje po stranách vozeň používa, aby sa sám magneticky poháňal,“ uviedol projektový manažér spoločnosti.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame