Budú aj tento rok utekať Slováci za rapom do zahraničia? (Komentár)

Minulý rok bol náročný. Nielen z celkového hľadiska, čo je nám všetkým samozrejme jasné, pretože pandémia koronavírusu je niečo, čo sa jednoducho poprieť nedá. Teda dá, ale na to musíte mať špeciálne mentálne nastavenie, ktorého zástancami nie sme. Každopádne, ľudstvo aj rap majú za sebou komplikovaný rok, ktorý doslova „vyhnal“ slovenských rap fans do zahraničia.

Chorvátsko ako útočisko

Pamätáte si na leto, kedy slovenskí rapperi ovládli chorvátsku pláž Zrće na ostrove Pag? Obľúbené letovisko, do ktorého ročne putujú státisíce ľudí sa stalo útočiskom slovenského rapu. A množstva turistov, ktorí spojili účasť na tamojšom festivale s letnou dovolenkou. Vzhľadom na to, že obmedzenia na Slovensku boli aj v lete pomerne prísne, tak viacero interpretov, ako napríklad DMS či Kontrafakt, zvolili možnosť účasti na festivale v Chorvátsku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa (@separ__dms)

A tento krok sa ukázal ako úspešný. Podujatie si pochvaľovali umelci aj návštevníci, pričom už teraz je isté, že prebehne aj ročník 2022. A nemusíme diskutovať o tom, že počet ľudí zo Slovenska či Českej republiky bude aj tento raz veľmi veľký. Skrátka, zahraničie, a nielen Chorvátsko, ponúka kultúrnym predstaviteľom možnosti, ktoré sa na Slovensku nedajú úplne presadiť.

Áno, koncerty a festivaly v obmedzenom režime fungovali v lete aj u nás, ale s tým, čo sa dialo napríklad na spomínanom Zrće sa to jednoducho porovnávať nedá. Bude zaujímavé sledovať, ako sa k odlivu ľudí do zahraničia postaví Slovenská republika.

Čas na reakciu

V roku 2022 má Slovensko ideálny čas na reakciu. Vidíme, že veci sa hýbu, aj keď veľmi pomaly, k lepšiemu. Momentálne je priskoro diskutovať o tom, ako to bude u nás vyzerať v lete. Avšak, existuje nádej, že leto 2022 by už mohlo byť, ak nie úplne normálne, tak aspoň čiastočne normálne.

Kto si ešte pamätá na leto 2019, kedy sme sa mohli do sýtosti vyblázniť či už na HIP HOP ŽIJE alebo na festivale GRAPE? Niekto tvrdí, že do normálu sa už veci nevrátia nikdy. Nuž, možno sa dočkáme nového normálu. Každopádne, kultúra (a napríklad aj šport) je stále u nás na posledných miestach verejného záujmu, čo sa politickej aktivity týka. Mohli by sme to rozoberať dopodrobna, ale je to téma, ktorá si zaslúži vlastný priestor. Takže, možno inokedy a detailne. I keď, bohužiaľ, z našej pozície asi nezmeníme nič.

Preto odhadovať, či sa v lete budeme môcť tešiť na hromadné kultúrne podujatia by bolo porovnateľné s veštením alebo vykladaním kariet. To necháme na iných. Každopádne, niečo nám hovorí, že aj keď sa bude u nás v lete fungovať, opatrenia tu budú ďaleko prísnejšie, ako napríklad v destináciách typu Zrće.

Takže, namotivovať ľudí, aby ostal na Slovensku a bavili sa v našej krajine, rozhodne nebude také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Nemali by sme zabúdať na to, že kvalita života v našej krajine súvisí aj s kultúrnym životom. Nie je reálne, aby bol donekonečna prehliadaný a odsúvaný na vedľajšiu koľaj. Potom nečudo, že sa to odrzkadľuje v spoločnosti samotnej.

Prečítaj si aj: Eminem zotrel Tekashiho jednou vetou (Novinka)

Bude ťa zaujímať taktiež: Ďalšie problémy Travisa Scotta. Hrozí mu 6-ciferná pokuta?

Photo credits: Separ, Zrće, Instagram

Odporúčame